Üçüncü Sayfa Haberleri Yazılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üçüncü Sayfa Haberleri Yazılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
05.11.201514:04

Üçüncü sayfa haberleri, cinayet, tecavüz gibi ağır suçlardan bahsettiği için yazılırken son derece dikkat edilmesi gereken haberlerdir. Gelin bir üçüncü sayfa haberi nasıl yazılmalı, birlikte bakalım.

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 10:32

İnternet Haberciliğinde Üçüncü Sayfa Haberleri

1980’li yıllardan itibaren hızla artan internet gazeteciliğinin faydaları olduğu kadar bazı konularda zararı da olabilmektedir. Bu zararları ortadan kaldırmak ise mümkündür. İşte bunu önlemek için doğru düşünen bir beyin, mesleğini etik ilkeler çerçevesinde yapmak ve sürekli gelişmek şarttır.

Üçüncü sayfa haberlerinde en çok karşılaştığımız şeylerden biri kadın cinayetleri veya kadına şiddet olaylarıdır. Son dönemlerde Türkiye’de kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin hızla artmasıyla birlikte bu tarz haberler de medyada sıkça yer almaya başlamıştır. Özellikle internet haberciliğinde üçüncü sayfa haberlerine daha da dikkat edilmesi gerekiyor çünkü bir anda çok fazla sayıda okuyucu bu haberlere erişebilme imkanına sahip.

internet-haberciligi.jpg

Geleneksel medyadan farklı olarak internet haberciliği, çok daha fazla kitleye çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir. İnternet haberciliği bu yönüyle geleneksel medyayı arkasında bırakmıştır. Bu açıdan, üçüncü sayfa haberleri yazılırken aslında en çok dikkat edilmesi gereken mecra da internet haberciliğidir.

Suç Olgusu ve Medya

Birçok ülke suçun önüne geçebilmek için iyi önlemler almaktadır fakat bu rağmen suç olgusu hiçbir zaman yeryüzünden silinememektedir. Bu tedbirler, devlet politikası başlığı altında şekillenirken, aynı zamanda medyaya da önemli bir rol düşmektedir çünkü bu tarz olayları halka bildiren ve toplumu haberdar etmekle yükümlü olan medyadır. Toplumda birçok olayda hem yazılı hem görsel medyanın büyük bir rolü olsa da özellikle suç konusunda bu rol daha farklı boyutlara gidebilmektedir. Medya, bu noktada aynı zamanda suçun önlenmesi için sosyal sorumluluk sahibi olmalıdır. Buna rağmen kimi zaman medya, dolaylı olarak suça sebebiyet verebilmektedir. Bunu nasıl yapar? Örneğin nefret söylemiyle… Buradan şöyle basit bir mantık çıkarabiliriz. Kimi zaman suç haberdir, kimi zaman haber suçtur çünkü suça yol açar.

suc-ve-medya.jpg

Kadın Cinayetleri Gibi Haberlerde Haber Dilinin Önemi

Az önce de bahsettiğimiz gibi, son dönemlerde kadına şiddet ve kadın cinayetleri artmıştır. Bunun bir sebebi de aslında medyada bu tarz haberlerin yanlış bir dille yer almasıdır. Kimi zaman haberlerde “namus, töre ve kıskançlık” gibi önemli etki yaratabilecek unsurlar ön plana konur. Hepimiz bu tarz haberleri görüyoruzdur. Cinayetin sebebi olarak namus veya kıskançlık gösterilir. Bu, aslında insan hakkı ihlali için önemli bir zemin oluşturabilir. Aynı zamanda hedef gösterme ve ideal kurban yaratma yanlışlığına da düşmemek gerekir.

kadina-siddet-medya.JPG

Nefret Söylemi ve Suç

Nefret söylemi ırk, dil, din gibi toplumları derinden etkileyen önemli konularda karşılaşabildiğimiz bir olgudur. Bu tarz bir söylem, nefret suçunun ortaya çıkmasında hazırlayıcı bir tekniktir. Bu konuda daha geniş bilgiye ulaşmak isterseniz “Nefret Söylemi” başlıklı haberimizi de okuyabilirsiniz.

İşte tüm bunlar ele alındığı zaman haber dilinin özellikle üçüncü sayfa haberlerinde ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Örneğin bir kişinin suçu işleyip işlemediği bilinmiyorsa bu kişinin mahkeme süreci takip edilmeli ve o kişiden sanık olarak bahsedilmelidir. Aynı zamanda etik olarak, cani vb. kelimeler de haberde kullanılmamalıdır. Fotoğraf seçiminde de özen gösterilmeli ve bir kişinin örneğin sırtında bıçakla görüntüsü habere konulmamalıdır.

nefret-soylemi-010.jpg

Damla DAĞ / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
5
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.