Uçaklar Gökyüzünde Neden İz Bırakır?

Uçaklar Gökyüzünde Neden İz Bırakır?
29.06.201515:57

Bu soruya çocukken hiçbir zaman yanıt alamazdım. Kime sorsam bilmediğini söylerdi. Bakalım uçakların arkasında bıraktığı o beyaz iz nereden kaynaklanıyor. Böylece küçük çocuklar size bunu sorduğunda onlara sebebini anlatabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 10.12.2019 11:33

Bu soruyu sorduğum zaman insanların verdiği cevap genellikle kendi tahminlerince uçağın motorlarından çıkan duman olduğu yönündeydi ama neden her uçağın iz bırakmadığı sorusuna kimse cevap veremiyordu.

Bu aslında en kolay ağzımızdan çıkan havanın soğuk havada görünür olmasıyla açıklanabilir. Tıpkı bunun gibi, yüksekten uçan uçakların egzoslarında ve havada bulunan su buharı anında yoğuşup büzüşerek bu izleri oluşturur. Bu yoğuşma jetlerin sıcak ve nemli egzosu soğuk hava ile karşılaşınca gerçekleşir.

uçak

Bir bulutun oluşması için havanın suyu içine alamayacak kadar düşük sıcaklıkta ve basınçta olması gerekir. Bununla birlikte bulutu oluşturacak su damlacıklarının etrafında tutunabileceği toz parçaları gerekir. Yükseklik arttıkça hava sıcaklığı ve basınç düşer. Bu yüzden hava artık su buharını içine alamaz.

Uçağın motorundan çıkan egzos ise toz parçacıklarının görevini devralır. Bunun sonucunda bir bulut oluşur ve uçağın ardında ince bir iz bırakır. Alçakta uçan bir uçağın bu izi bırakmamasının sebebi sıcaklığın ve basıncın havanın su buharını içine alamayacak kadar düşük olmamasındandır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
180
15
47
8
7
9
34
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.