Sık Sık Karşımıza Çıkan Üç Maymun Ne Demektir?

Sık Sık Karşımıza Çıkan Üç Maymun Ne Demektir?
12.09.201519:03

Birinin gözlerini, birinin kulaklarını ve son olarak diğerinin ağzını kapattığı üç maymun figürü tam olarak nereden geliyor? İşte üç maymun hikayesi...

Haber güncelleme tarihi 24.11.2021 13:13

Üç Maymunu Oynamak Nedir?

Özellikle son yıllarda Whatsapp uygulamasında emoji olarak gördüğümüz ve artık herkes tarafından bilinen üç maymun figürü uygulamadaki şekliyle kıyafetlerde bile baskı olarak kendini göstermeye başladı. Medyada sıkça kullanılan üç maymun hayatımızın da her yerinde kullandığımız bir deyim haline gelmiştir. Peki, üç maymun ne demek, 3 maymunu oynamak ne anlama geliyor?

İşte günümüzde de sık sık karşımıza çıkan üç maymun hikayesi;

1. Anlamlı Kelime Oyunu

Üç maymun ne demek

Üç maymun figürünün kökeni Japonya'dır. Mizaru, Kikazaru ve Iwazaru adlı üç maymun Japonca'da görmemek, işitmemek ve konuşmamak anlamına geliyor. İşin daha da ilginç boyutu Japonca'daki bir kelime oyunudur. Buna göre saru Japonca'da hem maymun anlamına gelen bir kelimedir hem de arkasından geldiği kelimeye olumsuz anlam katan bir ektir. Bir kelime ile birleşince saru zaru haline geliyor. Yani örneğin Mizaru hem görmemek hem de gören maymun anlamına gelmiş oluyor.

Üç maymunun kökeniyle ilgili farklı hikâyeler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 17. yüzyılda ülkedeki iç savaşı bitirmekle ünlü olan baş kumandan Tokugawa'nın anısına 1936 yılında yapılmış olan anıtta kutsal ahıtlara muhafızlık etmek adına yer almalarıdır. Bununla beraber Japon kültüründe maymun önemli bir kaplar. Astrolojiye bakarsak yıldız burçlarından biri maymundur. Aynı zamanda Maymunlar Günü diye adlandırılan günde insanlar tapınaklarda dua eder.

2. Maymun Kral Hikayesi

Üç maymun ne demek

Bir diğer hikâye ise eski zamanlarda bir dağın yamacında bir maymun kral, dağın diğer yamacında ise şeytan yaşarmış. Kralın yaşlı ve çok akıllı üç maymun danışmanı varmış. Şeytanın sesini duyan veya onu görenler lanetlenir ve taş kesilirmiş. Bunun sonucunda da inanışa göre maymun krallığı felakete uğrarmış. Üç maymun kralları için az bulunan bir çiçek aradıkları sırada şeytanla karşılaşmışlar. Maymunlardan biri onu görmemek için gözlerini kapatmış ama sesini duymuş. İkincisi sesini duymamak için kulaklarını kapatmış ama onu görmüş. Sonuncusu ise hem şeytanın sesini duymuş hem de onu görmüş ve bu sırdan kimseye bahsetmemek için ağzını kapatmış. Halklarını ve krallarını tehlikeye atmamak için üç maymun ellerini kapattıkları yerden çekmeyeceğine ve kimseye bu sırdan bahsetmeyeceğine dair yemin etmiş.

3. Vadjra 3 Maymun Düşüncesi

Üç maymun ne demek

Üç maymun figürüyle ilgili bilgiler bununla bitmiyor. İlk olarak Japonya'da ortaya çıkan üç maymun figürünün felsefesinin 8. yüzyılda Hindistan'da ortaya çıktığı ve Budist rahipler tarafından Çin'e, daha sonra da Japonya'ya geçtiği düşünülmektedir. Hindistan'da ise üç maymun felsefesi Vadjra düşüncesine dayanıyor: Görmezsek, işitmezsek, konuşmazsak şeytan da bize dokunmaz, işimize karışmaz. Vadjra üç gözü ve birçok eli olan mavi yüzlü korkunç bir Tanrı'dır. Tahmin edeceğiniz üzere elleri ile sürekli ağzını, gözlerini ve kulaklarını kapatır. Bu şekilde insanlara şu mesajı verir: Kötülüklere bulaşmayın. Belki de bu mesaj sözle bu kadar dikkat çekici olmazdı. Göze hitap eden ve akılda kalan üç maymun figürü bu mesajın insanlar üzerinde etkileyici olması için iyi bir yöntem.

Ancak görülüyor ki bu deyim günümüze kadar çok farklı şekilde ulaşmış çünkü şu anda kötülüklere bulaşmama anlamında değil de kötülükleri gözmezden gelme ve söylememek anlamına geliyor. Kim bilir, belki Vadjra da kötülüklere bulaşmayın derken bunu söylemek istememiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
127
116
305
504
103
103
306
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.