Türkiye'ye Milyar Dolarlık Yatırım Hamlesi

Türkiye'ye Milyar Dolarlık Yatırım Hamlesi
04.04.201714:09

Uluslararası Finans Kurumu Türkiye Direktörü Aisha Williams, Türkiye’deki finansal kurumlara yıl sonuna kadar önemli yatırımlar yapacaklarını belirtti. Yapılan bu yatırımlar doğrultusunda Türkiye, yatırımcıların cazibe merkezi olacak.

Haber güncelleme tarihi 20.07.2017 16:28

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) Türkiye Direktörü Aisha Williams, Türkiye’deki finansal kurumlara yıl sonuna kadar önemli girişimlerde bulunacaklarını vurgulayarak, "30 Haziran 2017'de sona eren bu mali yılda şimdiye kadar yaklaşık 500 milyon dolar yatırımımız oldu. Yıl sonuna kadar finansal kurumlarla, projeler de dahil, Türkiye'de yaklaşık 500 milyon dolar daha yatırım yapabileceğimizi öngörüyorum. Yani bu yılı 1 milyar dolar civarında yatırımla kapamayı öngörüyoruz." dedi.

Türkiye Direktörü Aisha Williams, 1964 yılından beri Türkiye’ye yatırım yaptıklarını, Türkiye’de uzun dönemli yatırımcı olduklarını kaydederek, zaman zaman Türkiye ekonomisinde iniş ve çıkışların olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin 2016 yılının sonlarında yaşadığı darbe girişiminden etkilendiğini anımsatan Aisha Williams, "Dünya Bankası tarafından 2017'de Türkiye'de yüzde 2,7 GSYH büyümesi bekleniyor. Türkiye bana göre daha büyük potansiyele sahip. Dünya Bankası tahminlerine göre, 2018 ve 2019 yılında yüzde 3-3,5 GSYH büyüme rakamı Türkiye için pozitif gelişme ama bu büyüme rakamları Türkiye'nin gelişmesi için yeterli değil." şeklinde konuşmasına devam etti.

Williams, geçen yıl Türkiye’ye 1,5 milyar dolar yatırım gerçekleştirdiklerini, 360 milyon dolar da kısa vadeli ticaret finansmanı sağladıklarını söyledi.

Yaptıkları yatırımlar sayesinde 2016’nın kendileri için çok güçlü bir yıl olduğunu, bu durumdan gurur duyduklarını dile getiren Williams, "Türkiye, 10 yıl önce öz kaynak portföyü bakımından çok ufaktı. Sadece finans sektöründe 1-2 tane yatırımımız vardı. Son birkaç yıldır Türkiye'de artan bir talep gördük. Geçen yıl Türkiye’de yaptığımız toplam 1,5 milyar dolar yatırımın 600 milyon doları şirketlere hisse yatırımıydı.” dedi

Özel Sektörün 350 Projesine Toplam 14,2 Milyar Dolar Kaynak

Aisha Williams, IFC’nin Türkiye’de 52 yılda özel sektörün 350 projesine toplamda 1,4 milyar dolar kaynak sağladıklarını, Türkiye’de IFC portföy büyüklüğünün 5 milyar dolar olduğunu, bu tutarın 4,1 milyar dolarının kendi paraları, yaklaşık 900 milyon doların ise diğer finansal kurumlarda elde edilen miktar olduğunu bildirdi.

Kamu ve Özel Ortaklığı (PPP) projelerine büyük yatırımlar gerçekleştireceklerini anlatan Willams, "Türkiye'de finansal kurumlara yıl sonuna kadar önemli yatırımlarımız olacak. 30 Haziran 2017'de sona eren bu mali yılda şimdiye kadar yaklaşık 500 milyon dolar yatırımımız oldu. Yıl sonuna kadar finansal kurumlarla, projeler de dahil, Türkiye'de yaklaşık 500 milyon dolar daha yatırım yapabileceğimizi öngörüyorum. Yani bu yılı 1 milyar dolar civarında yatırımla kapamayı öngörüyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye Uluslararası Yatırımcıyı Cezbetmeli

Türkiye Direktörü Williams,Türkiye’nin birçok kapsamda kendini geliştirdiğini belirterek, şunları söyledi;

"Biz yaklaşık 50 yıldan beri buradayız. Buradan bir yere de gitmeyeceğiz. Türkiye, yaklaşık 5 milyar dolarlık bir portföy ile tüm dünyada IFC'nin en fazla yatırım yaptığı ikinci ülke konumunda bulunuyor. IFC olarak uluslararası yatırımcılar ile çok yakın bir şekilde çalışıyoruz. Türkiye'nin büyümesi için içeriden ve dışarıdan yatırıma ihtiyacı var. Türkiye'nin uluslararası yatırımcıyı cezbetmesi gerekiyor.

Yatırımcı için en önemli şey, ülkede saydamlık, verimlilik için destek ve büyük inovasyonlar olmasıdır. Dışarıdaki yatırımcılar ile görüştüğümde Türkiye'nin ekonomisi, 80 milyon nüfusu, Asya ve Avrupa arasında köprü olması fırsatını görüyorlar. Yatırımcılar aynı zamanda zorlukları da görüyorlar."

 

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.