Türkiye’den Almanya’ya Steudtner Yanıtı

Türkiye’den Almanya’ya Steudtner Yanıtı
20.07.201709:55

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nnın Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi’ni çağırıp nota vermesinin ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan cevap geldi. Yapılan yazılı açıklamada Almanya’nın Türk yargısına müdahale etmeye çalıştığının altı çizildi.

Haber güncelleme tarihi 20.07.2017 21:12

Dün Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi’ni çağırıp nota vermesinin ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Almanya’nın Türk yargısına müdahale etmeye çalıştığı belirtilerek, "18 Temmuz 2017 tarihinde tutuklanan Alman vatandaşı Peter Steudtner ile ilgili olarak Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarıyla Bakanlığımızda yapılan görüşmede konunun yargıya intikal ettiği, bağımsız Türk yargısına güvenilmesi gerektiği, Steudtner'in gözaltına alındığı ilk günden itibaren uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak konsolosluk himayesinin sağlanmasında herhangi bir eksiklik yaşanmadığı izah edilmiştir. Aynı konuda Berlin Büyükelçimiz de AFC Dışişleri Bakanlığına talepleri üzerine izahatta bulunmuştur" ifadelerine yer verildi.

“İFADELER KABUL EDİLEMEZ”

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Almanya’dan gelen açıklamada kabul edilemez ifadelerin yer aldığının altı çizilerek, "Bu görüşmelerin ardından AFC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Federal Hükümet Sözcüsü tarafından yapılan ve diplomatik nezaketsizliğe örnek teşkil edebilecek açıklamalarda Türk yargısına doğrudan müdahale edildiği ve haddini aşan ifadeler kullanıldığı görülmüştür. Bu açıklamaların kabul edilmesi mümkün değildir. Ülkemizde yargı yetkisinin kullanılmasında, Anayasamız çerçevesinde hiçbir organ, makam, merci veya kişinin mahkemelere emir ve talimat veremeyeceği, tavsiye ve telkinde bulunamayacağı teminat altına alınmıştır.” denildi.

Geçtiğimiz günlerde Büyükada’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan isimlerin arasında yer alan Alman aktivist Peter Steudtner’in serbest bırakılması için Almanya Dışişleri Bakanlığı harekete geçmişti. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi’ni çağırarak Steudtner’in serbest bırakılması için nota vermişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.