Türkiye'de Suç Oranı En Yüksek Şehirler

Günümüzde şüphesiz gün de yüzlerce binlerce suç işleniyor. Son yapılan araştırmalara göre şehirlerin suç oranları da farklılıklar gösteriyor.
Türkiye'de Suç Oranı En Yüksek Şehirler

İşte en çok suç işlenen şehirler;

İnsan nüfusuna oranlanmasında suç oranı en fazla il yüzde 9.34’le Antalya çıktı. Antalya’yı yüzde 8.97 ile Kilis, yüzde 8.52 ile Muğla takip etti. Ayrıca Düzce (% 8.22), Gaziantep (% 7.95), Aydın (% 7.79), Mersin (% 7.56), Edirne (% 7.36), Nevşehir (% 7.35) ve Karaman (% 7.18) bu iller suç oranı yüsek şehirler sıralamasında kendilerine yer bulmuştur.


Suç oranlarının gittikçe artığını düşünürsek bunların sebeplerinin neler olabileceği hakkında bilimsel sonuçlara dayandırılmış bazı nedenler ortaya çıkmaktadır.


Belli başlı bu sebepler; gelir düzeyinin, işsizlik oranının, göç oranının, eğitim seviyesinin, nüfus yoğunluğu ve doğum hızı gibi demografik unsurların ve şehirleşmenin suç oranını belirleyen temel ve önemli faktörler olduğunu söyleyebiliriz.


Bilimsel olarak suç oranın incelenmesi

Suçun bilimsel olarak incelenmesi, kuralların kaynaklarını, bu kurallar ile sosyal yapı arasındaki ilişkileri, bu kuralların ihlal edilmesinin nedenleri ve sonuçları ile suçlu davranışın önlenmesi ve kontrolünü kapsar. 

Diğer yandan, suçun bilimsel olarak incelenmesi sonucu elde edilen bilgiler tekrar ceza yasasına etki ederek yasaların yeniden yorumlanması ve suçun tabiatının yeni fikirler ve görüşler açısından incelenmesine yardımcı olur

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.