Türkiye'de Suç Oranı En Yüksek Şehirler

Türkiye'de Suç Oranı En Yüksek Şehirler
25.04.201511:37

Günümüzde şüphesiz gün de yüzlerce binlerce suç işleniyor. Son yapılan araştırmalara göre şehirlerin suç oranları da farklılıklar gösteriyor.

Haber güncelleme tarihi 19.12.2017 08:55

İşte en çok suç işlenen şehirler;

İnsan nüfusuna oranlanmasında suç oranı en fazla il yüzde 9.34’le Antalya çıktı. Antalya’yı yüzde 8.97 ile Kilis, yüzde 8.52 ile Muğla takip etti. Ayrıca Düzce (% 8.22), Gaziantep (% 7.95), Aydın (% 7.79), Mersin (% 7.56), Edirne (% 7.36), Nevşehir (% 7.35) ve Karaman (% 7.18) bu iller suç oranı yüsek şehirler sıralamasında kendilerine yer bulmuştur.


Suç oranlarının gittikçe artığını düşünürsek bunların sebeplerinin neler olabileceği hakkında bilimsel sonuçlara dayandırılmış bazı nedenler ortaya çıkmaktadır.


Belli başlı bu sebepler; gelir düzeyinin, işsizlik oranının, göç oranının, eğitim seviyesinin, nüfus yoğunluğu ve doğum hızı gibi demografik unsurların ve şehirleşmenin suç oranını belirleyen temel ve önemli faktörler olduğunu söyleyebiliriz.


Bilimsel olarak suç oranın incelenmesi

Suçun bilimsel olarak incelenmesi, kuralların kaynaklarını, bu kurallar ile sosyal yapı arasındaki ilişkileri, bu kuralların ihlal edilmesinin nedenleri ve sonuçları ile suçlu davranışın önlenmesi ve kontrolünü kapsar. 

Diğer yandan, suçun bilimsel olarak incelenmesi sonucu elde edilen bilgiler tekrar ceza yasasına etki ederek yasaların yeniden yorumlanması ve suçun tabiatının yeni fikirler ve görüşler açısından incelenmesine yardımcı olur

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
72
4
3
4
1
26
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.