Türkiye’de Önemli Sorunlar

Türkiye’de Önemli Sorunlar
13.10.201514:07

Türkiye’de ekonomik anlamda önemli sorunlar olduğu gibi sosyal yaşamda, eğitimde ve siyasi alanlarda da önemli sorunlar vardır. Gelin bu sorunları hatırlayalım.

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 17:06

Adaletsiz Gelir Dağılımı

Adaletsiz hükümetlerin sağladığı adaletsiz gelir dağılımı gün geçtikçe daha da önemli bir sorun haline gelmektedir. Üstelik çalışanların maaşı ile alınacak olan mal ve hizmetlerin fiyatı doğru orantılı olarak artmamakta ve hayat pahalılaştıkça maaşlar artık yaşamak için yeterli hale gelmemektedir.

Yüksek gelire sahip olanlar ile düşük gelire sahip olanlar arasındaki fark gittikçe açılıyor. Yani ekonomi enflasyonda olduğu zaman nasıl ki işçiler kaybediyor ancak sermaye sahibi olanlar bu durumdan onlar kadar etkilenmiyorsa, adaletsiz gelir dağılımı ve hayatın pahalılaşmasında da asıl etkilenenler düşük gelirliler olmuş oluyor.

Adaletsiz gelir dağılımının olması eğitim ve sağlık hizmetlerinden eşit şartlarda yararlanamamayı da beraberinde getiriyor. Tıpkı Good Will Hunting filminde bahsedilen durum gibi: Belki de iyi bir kolejde okusa yeni fikirler üretecek bir zeka dünyanın bir yerlerinde açlıkla savaşmak zorunda kalıyor.

Eğitim alanların bile işsiz kalması (örneğin atanamayan öğretmenler) durumu ülkemizde kendini çok net bir şekilde belli ediyorken eğitimsizliğin yol açtığı işsizlik daha da büyümüş oluyor. İşsizlikle beraber kişilerin psikolojileri de bozulduğu için şiddete de yönelebiliyorlar.

Tüm bunların yanında bir de özelleştirmeyi unutmamak lazım. Özelleştirme ile işçi ve memurların geliri daha da etkileniyor. Özelleştirmenin bir sonucu olarak işçilerin toplu şekilde işten çıkarılmaları da Türkiye’de görülen sorunlardandır.

adaletsiz-gelir-dagilimi.jpg

İşsizliğin Yol Açtığı Emek ve Beyin Göçü

İnsanlar, işsizliğin olduğu yerden emeğini arz etmek üzere iş alanlarının daha fazla olduğu yerlere doğru göç ederler. Örneğin İstanbul’a göç arttıkça aslında buradaki işsizlik de artıyor. Bu göçlerin yarattığı çarpık kentleşme, çevre kirliliği, kültür farklılığı gibi birçok sorun var.

Beyin göçüne örnek olarak bilim adamları, mühendisler verilebilir. Gün geçtikçe bilime daha çok önem verilmesi gerekirken bilim adamları artık yurtdışına gidip orada emeğini arz ediyor.

beyin-gocu.jpg

Terör, Şiddet ve Cinayet

İşsizliğin şiddete de yol açabildiğini belirtmiştir. Bunun dışında siyasi sebeplerden yaşanan katliamlar ve saldırılar Türkiye’de gerçekleşmektedir. Son olarak Ankara’da yaşanan patlama bizi tekrar umutsuzluğa sokmuş ve etkilemiştir.

Sosyal devlet yapısı olan bir ülkede gün geçtikçe gelişmişlik artması gerekirken, kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin sayısı ise her geçen gün artmaktadır.

teror-siddet.jpg

Üretimde Dışa Bağımlılık ve Cari Açık

Ülkemiz kendi üretemediği değil üretmediği malları da yurt dışından almaktadır. Ekonomi sürekli olarak dış borca bağımlı olarak ilerliyor. Aslında ekonomi değil, ülkedeki zenginler gelişiyor. İthalat ihracattan fazlayken ekonominin gelişmesini bekleyemeyiz. (İhracat 2015 yılı Mart ayında, 2014 yılının Mart ayına göre %14,4 azalarak 12 milyar 570 milyon dolar; ithalat %6,1 azalarak 18 milyar 723 milyon dolar olarak gerçekleşti.)

disa-bagimlilik.jpg

Düşünce Özgürlüğü ve Demokrasinin Olmaması

Düşünce özgürlüğünün olduğunun söylenmesi ise tamamen bir yalan. Türkiye’de düşünce özgürlüğü iktidar o an kimse onun yanında olanlar için var. Bu hep böyleydi. Diğerleri için yok. Güçlü olan kim olursa olsun diğerini eziyor çünkü Türkiye’de siyasetçilerde büyük bir ego var. Çalışkanlıkla ego yapılabilir. Bu hak edilendir ancak ego eğer size, insanlara ve ülkeye zarar veriyorsa burada gelişmemiş bir beyin vardır. Bu yüzden kim düşüncesini söylese ve bunu eyleme dökse hapsi boyluyor veya örneğin savcılar görevden alınıyor, gazeteciler hapse atılıyor, meydanlarda öğrenciler dövülerek öldürülüyor, polisler tarafından vuruluyor. Burada demek ki hepimizin içinde kalanlar, sustukları hepimizi değiştiriyor ve acımasız insanlar haline geliyoruz. İşte bu yüzden gerçekten düşünce özgürlüğü olmadığı müddetçe bu böyle devam edecektir.

Gelelim demokrasiye…

demokrasi-001.jpg

Demokrasi kelimesi çoğunluğun söylediğinin uygulanmasıdır. Aslında bu bakımdan demokrasi de tam anlamıyla doğru bir şey midir, bu tartışılır. Bir gün derste bir hocam ara isteyenler kimler demişti. Çoğunluk blok ders yapıp erken bitirme taraftarı olduğu için el kaldırmadı, bir kişi hariç. Hoca o zaman ara veriyoruz deyip sınıftan çıkmıştı. Bu olaydan sonra demokrasiye daha farklı bakmaya başladım. Türkiye’de de azınlıkta olanların seslerini duyurmasının her iki taraf için de zor süreçlerden geçtiğini biliyoruz. Bu zor süreçten geçen insan hayatları… İşte onlar, geri gelmeyecek.

 

Damla DAĞ / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
191
144
65
140
143
42
145
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.