Türkiye Koalisyona "Hayır" Dedi!

Türkiye Koalisyona "Hayır" Dedi!
02.11.201509:57

7 Haziran seçimlerinde sandıkta koalisyon kararı çıktı. Hükümetin kurulmaması sonucu 1 Kasım'da erken seçime gidildi. Bu kez seçmen koalisyon hükümetine" hayır" diyerek; Adalet ve Kalkınma Partisi'ni tek başına iktidara taşıdı.

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 16:24

7 Haziran seçimlerinde: Ak Parti % 40,87 ile 258 sandalye kazanarak birinci parti; CHP       %24,95 ile 132 sandalyele ikinci parti oldu. MHP %16.29 oy oranıyla 80 milletvekili çıkartarak bir önceki seçimlere göre %3 oranında artmıştı. En merak edilen, ilk kez parti olarak seçimlere giren HDP % 13.12 ile 80 sandalyeye sahip olmuştu. 7 Hazirandaki seçimler Ak Parti, %45 oy oranını sağlayamayarak tek başına iktidar olamamıştı. Koalisyon senaryoları artık muhalefet tarafından tartışıldı ve yürütülmeye çalışıldı. Yapılan koalisyon görüşmelerinin yapılması sonucu bir karara bağlanmamasından dolayı Türkiye, 1 Kasımda yani 5 ay arayla erken seçime gitti.

Koalisyon Nedir?

parti-001.jpg

Koalisyonun anlamı; kısımların parçalarını birleştirerek bir vücut meydana getirilmesidir. Latince’de beraber büyüme anlamına gelen coalitio kelimesinden geliyor. Politik anlamda ise birkaç devletin geçici olarak veya başka bir devletin faaliyetine karşı birleşmesidir.

İşte, sizlere Türkiye’deki siyasi partilerin koalisyona uygunluğunu konuşacağız. Neden koalisyonun oluşturulamadığını ya da koalisyon oluşmasındaki ortaya çıkılmasın kırmızı çizgiler hakkında kısa bir hatırlatma yapacağız. Bu gerçekleşen süreç sonucu Ak Parti kanadında böyle bir oy patlaması bekleniyordu.

7 Hazirandan Sonra Türkiye Siyasettinde Neler Yaşandı?

koalisyon.jpg

 

7 Haziran seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümet kurma görevini Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na verdi. 1 ay süre zaafında ılımlı bir koalisyon görüşmesinin gerçekleşmemesi yani hükümetin kurulmaması sonucu; hükümette ve ekonomideki belirsizlikler alarm vermeye başladı. Sağlıklı bir koalisyon yapılamazdı; yapılacak olan koalisyonun ömrü az olacaktı gibi kanaatlerin oluşması; Türkiye’de koalisyon ortamının oluşturulamayacağı düşüncesi erken seçimi gündeme getirdi. Peki, neydi bu kırmızı dediğimiz çizgiler?

Ak Parti ve MHP koalisyonu uzun süre gündemde yer almıştı. Türkiye’deki çoğunluğa göre koalisyon bu şekilde oluşturulacağı düşünülüyordu. MHP’nin koalisyon noktasında kırmızı çizgileri vardı. “Çözüm sürecine son verilecek, Cumhurbaşkanı anayasal sınırlar içerisinde hareket edecek ve 17 Aralık yolsuzluk idiasıyla gündeme gelen bakanlar yargılanacak” şeklinde kırmızı çizgilerle gündeme geldi. Bu kırmızı çizgiler üzerinde özellikle cumhurbaşkanının sınırları konusunda anlaşılmadı.

CHP ve MHP Koalisyonuna dışarıdan destek HDP vermesi gerekiyordu. CHP bunun için her ne kadar çaba sarf etmiş olsa da MHP, HDP ile aynı yolda yürüyemeyeceğinin söylemini her seferinden dile getiriyordu.

Son olarak; AKP ve CHP koalisyonu gündeme geldi. Bunun üzerine HDP, bu koalisyona dışarıdan destek vereceğini, istedikleri koalisyonun bu olduğunu söyledi. Türkiye, AKP ve CHP arasındaki koalisyon ihtimaline odaklanmıştı. Yapılan görüşmeler sonucu bir karara bağlanmadı. Artık erken seçim için gün alındı. Cumhurbaşkanı 1 Kasım’da erken seçime gidileceğini söyledi. Türkiye, 5 ay arayla ikinci bir seçime gidecekti. Peki, bu 5 ay gibi bir sürede hükümetin belirsizliği ekonomiyi ne yönde etkiledi.

Siyasetteki Belirsizlik Ekonomiyi Vurdu

dolar-002.jpg

Hükümetin kurulmaması sonucu ekonominin de seyri değişti. Dolar, 7 Haziran öncesinde ve sonrasında 2.80’lerde iken; koalisyonların kurulamaması sonucu dolar rekor kırarak; 3.05’lere kadar yükseldi. Euro’da aynı seyirde yükselerek 3.50’lere kadar tırmandı. Bunun sonucu alım gücü düştü, fiyatlar arttı ve sonuç olarak ekonomik kriz baş gösterdi. Ekonomideki bu belirsizlik insanları da kötü yönden etkiledi. Emlak fiyatları, benzin, gıda fiyatları enflasyonun yükselmesinden dolayı adeta fırladı.

1 Kasım Erken Seçiminde Oy Kullanma Oranı Nedir?

oy-kullanma-orani.jpg

1 Kasım’da katılım %70’lerde kaldı; yani 14 milyon seçmen sandığa gitmedi. Seçmenlerin sandığa gitmemesinin nedeni 7 Haziran'da kullandıkları oylara itibar edilmemesi, bu yönde tekrardan seçim yapılması olarak görülmüştür.

1 Kasım'da Seçmen Ne İstedi?

secmen.jpg

1 Kasım’da seçmen ne istedi? Sonuçlara bakarak bu durumu değerlendirmek gerekirse, seçmenler belirsizlikten doğan bu durumdan dolayı artık yıldıklarını söyleyerek sadece bir iktidarı başa getirmek istediler. CHP’nin oyları seyrinde devam ederken, 7 Haziran seçimlerinden sonra her şeye “ hayır” diyerek gündeme gelen MHP, yaklaşık %4.5’lik bir oy kaybı yaşadı. HDP ise verilen emanet oyları tutamayarak %2.4’lik bir düşüşle baraj üzerinde kalarak 59 milletvekili çıkarmayı başardı.

Seçmen, barış istiyor; çözüm sürecinin buzdolabından çıkartılmasını istiyor.

Seçmen, ekonomi durgunluğun ortadan kalmasını, ekonominin tekrardan canlanmasını, asgari ücretin en az 1.300 olmasını istiyor.

Genç seçmenler atama istiyor.

Seçmen, istikrar istiyor.

Seçmen, daha güçlü, ayakta duran bir Türkiye istiyor.

Türkiye halkları bu yönde oylarını kullanarak %49 gibi yüksek bir oy yüzdesiyle Adalet Kalkınma Partisi’ni iktidara getirdi. Bakalım önümüzdeki zaman dilimlerinde seçmenin istedikleri olacak mı?

1 Kasım Seçimlerinin Sonuçları

secim-sonucu.jpg

Türkiye genelinde sizlerle 1 Kasım sonuçlarını partilere göre değerlendirelim. Aldıkları oy yüzdelerine göre birinci partiden başlayarak dördüncü partiye göre sıralayarak paylaşalım.

Birinci %49.49  Oy Oranıyla Ak Parti

Meclise %49.49 gibi büyük bir yüzde oy oranı alarak giren Ak Parti, tek başına iktidar olmayı başardı. Haziran seçimlerine göre tam 4.5 milyon oy yani %8’lik bir artış yakalayan Ak Parti, 316 milletvekiliyle meclise girdi. Türkiye’nin çoğu yerinde birinci parti olan Ak Parti, Haziran seçimlerine göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da milletvekili sayılarında artış yakaladı. 85 seçim çevresinde tamamında oyunu artırarak oy sayısını ilk kez 23 milyonun üzerine çıkartarak rekora koştu. Ak Parti sadece üç ilde milletvekili çıkartamadı. Bu iller, Hakkari, Şırnak ve Tunceli olarak kayıtlara geçti.

Seçimin Kazanan Tek Kazananı: Ak Parti

ak-parti.jpg

Oy oranlarını, vekil sayılarını büyük bir şekilde artıran Ak Parti, bu seçimler sonucu kazanan tek parti oldu. CHP haziran seçimlerine göre sadece 2 vekil artırırken; HDP ve MHP, oy oranlarını düşürerek milletvekili sayılarında ciddi bir düşüş elde etti. 7 Haziran seçimleri sonrası koalisyon ihtimali varken; 1 Kasım’dan sonra %49.49 oyla Ak Parti, iktidar oldu.

CHP’nin Oy Oranı Değişmedi

CHP’nin oy oranını %0.43, vekil sayısını ise 2 olarak artırdı. Muhalefet kanadında yer alan CHP oylarını artıran tek parti oldu. Haziran seçimlerine oranla kaybettiği bir şey olmadığı gözüksede MHP ile kurulacak koalisyonla başbakan olma fırsatlarını kaçırdılar.

HDP Üçüncü Parti Oldu

Geçen seçimlere göre %2.4 bir düşüş gösteren Halkların Demokratik Partisi (HDP), haziran seçimlerinden sonra sahip olduğu 80 milletvekili sayısından 19’unu kaybederek, 59 milletvekiliyle MHP’yi geçerek üçüncü parti olmayı başardı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun çoğunda birinci parti olarak çıkan HDP, oy oranlarını düşürdü. Kocaeli ve Bursa’da kazanmış olduğu birer milletvekilini kaybederek Türkiye partisi olma yönündeki etkinliğini azalttı.

MHP Az Kalsın Baraj Altında Kalıyordu

Türkiye’nin üçüncü partisi olan MHP, kasım seçimlerinde %4.5 oranında oy oranını kaybederek az kalsın %10 barajının altında kalıyordu. 7 Haziran sonrası ılımlı bir iletişim göstermeyen MHP, sürekli “hayırcı” söylemleriyle gündeme damgasını vurdu. MHP’nin kalesi olan Osmaniye’de bile birinci olamadı. Osmaniye’de Ak Parti %46 oy oranını alarak birinci olurken; MHP ise %33 ile ikinci parti oldu. Tabi bu sonuçlar akıllara MHP’nin kurucusu olan Alparslan Türkeş’in oğlu, Tuğrul Türkeş’in MHP’den ihraç edilmesi sonucu Ak Parti'ye geçmesi olarak görülüyor. Oylarının düşüren MHP, 5 ayda 39 milletvekili kaybederek 41 milletvekiliyle parlamentoda dördüncü parti olarak girdi.

Son Olarak;

oy-kullanma.jpg

Verilen her oy halkın iradesini temsil eder. Bundan ötürü parlemantodaki partilerin milletvekillerine saygı dumak gerekir. Sonuçlar ne olursa olsun kazanan partiler değil, halklar olmalıdır. Umarız, halk bu seçimlerin sonrasında kazanan taraf olmuştur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.