Giden Gelemiyor! Yüzlerce Türk Vatandaşı İngiltere'de Mahsur!

Giden Gelemiyor! Yüzlerce Türk Vatandaşı İngiltere'de Mahsur!
09.01.202114:07

İngiltere'de görülen mutasyonlu koronavirüs sonrasında Türkiye'den son dakika haberi geldi! Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğu'ndan yapılan açıklama neticesinde ikinci bir duyuruya kadar İngiltere'den Türkiye'ye kapılar kapatıldı!

Haber güncelleme tarihi 09.01.2021 14:37

İngiltere'deki Türkler Mağdur! İkinci Emre Kadar Kapılar Kapalı!

İngiltere'de ortaya çıkan Covid-19 mutasyonundan sonra birçok ülke İngiltere'den yolcu gelişini kısıtladı. 01/01/2021 tarihinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın Türkiye'de tespit edilen, mutasyona uğramış Covid-19 vakalarından sonra İngiltere'den uçuşları bir sonraki bilgilendirmeye kadar tamamen durdurduklarını açıkladı. 

Türkiye'nin İngiltere Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklama şu şekildedir:

Türkler İngiltere'de Mahsur Mutasyonlu Koronavirüs


Türkiye'ye Girişler Yasak!

Türkler İngiltere'de Mahsur Mutasyonlu Koronavirüs

Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğu'ndan yapılan açıklama neticesinde "Birleşik Krallık'tan Türkiye'ye yolcu taşıyan tüm uçuşlar koronavirüste görülen mutasyon nedeniyle, 1 Ocak 2021, saat 21:00 UTC (Türkiye saatiyle 2 Ocak 2021, 00:00) itibariyle, ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuştur. 

Havayolları, Türkiye'den Birleşik Krallık'a yolcu taşıyabilecektir. Havayolları, üçüncü ülkelere transit yolcu taşımaya da devam edebilecektir. 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların son yetmiş iki (72) saat içinde yapılmış negatif Sars-Cov-2 PCR test sonuçlarını uçağa binmeden ibraz etmeleri gerekmektedir. 

Son on gün (10) içinde Birleşik Krallık'ta bulunmuş olanlar, Türkiye'ye girişlerinin (üçüncü ülkelerden yapılan uçuşlar dahil) ardından on dört (14) gün boyunca Valiliklerce belirlenen yerlerde karantina altında tutulacaktır. 


Giden Geri Dönemiyor!

Türkler İngiltere'de Mahsur Mutasyonlu Koronavirüs

İngiltere'de mağdur birçok Türk vatandaş bulunuyor. Yıl sonu olması nedeniyle okulları yeni bitmiş öğrenciler, yılbaşı ziyareti için uzun süredir görmedikleri ailelerini görmeye gelen vatandaşlar, iş için gelen ve bunun gibi birçok nedenle İngiltere'ye gelmiş ve dönemeyen onlarca Türk mağdur olmuş durumda. Vizeleri bitmiş, ilaçları bitmiş ve temin edemeyen vatandaşlarımızda mevcuttur. 

Tüm dünyada seyahat kısıtlamaları olsa da kendi vatandaşları ve oturum izni olan yabancıların ülkelerine girmelerine belirli şartlar altında müsade edilmektedir. Lakin Türkiye'nin kendi vatandaşlarına uyguladığı bu sistem, benzeri görülmemiş bir durumdur.

Türkler İngiltere'de Mahsur Mutasyonlu Koronavirüs

Türk Hava Yolları halen İngiltere'ye uçuş gerçekleştirmekte  ve transit yolcuları uçuşa kabul etmektedir. Hala uçuşların gerçekleştirilebiliyor olmasına rağmen kendi vatandaşlarını kabul etmemesi, İngiltere'de kalan Türklerin mağdur olmasına neden olmuştur. 3. ülkelerden hala Türkiye'ye gidebilmekte olup, son 10 gün içerisinde İngiltere'de bulunmuş olan kişilerin valilik makamlarınca belirlenmiş yerlerde 14 gün karantinada kalmaları talep edilmektedir. Başka ülke üstünden transit yolcu olarak girişin hala mümkün olduğu ve havayolu şirketlerinin hala İngiltere'ye uçuş yapıyor olmasına rağmen kendi vatandaşlarını yolcu olarak kabul etmemesi tepkilere neden olmaktadır. Türkiye'de Covid-19 testi çıkan vakaların karantina süreleri boyunca evlerinde kontrol altında tutulabildikleri halde İngiltere'den gelen yolcuların belirlenen yerlerde karantinaya alınması da ayrıca tepki nedeni olmuştur.İmza Kampanyası Başlatıldı!

Türkler İngiltere'de Mahsur Mutasyonlu Koronavirüs

Yaşananlar üzerine İngiltere'deki Türkler Change.org sitesi üzerinden imza kampanyası başlatmış olup 300'ün üzerinde katılım olmuştur. Konsolosluk için verilen acil telefonlara ulaşılamamakta ve durum belirsizliğini korumaktadır. Konsoloslukların Ankara'daki genel çağrı merkezine ulaşılabilmekte ancak onlarında konu hakkında maalesef bilgileri olmadığı için yardımcı olamamaktadır. Türk vatandaşlarına tatmin edici bir açıklama yapılmadığı için endişeli İngiltere'de kalan Türkler ve aileleri endişeli bir şekilde yapılacak olan duyuruyu beklemektedir. 


Yeter ki Ülkemize Dönelim!

Türkler İngiltere'de Mahsur Mutasyonlu Koronavirüs

Türkiye, ülkeye gelecek tüm yolculardan son 72 saat içinde yapılmış PCR testinin negatif sonucunun uçağa binmeden beyan edilmesini talep etmektedir. İngiltere'deki vatandaşlarımızın da isteği, daha önce açıklandığı gibi negatif PCR testi ile ülkeye girişlerine müsaade edilmesi ve tüm dünyada örnekleri olduğu gibi evlerinde karantinada kalmaları... Belirlenen karantina süresi sonunda yapılacak olan test sonucunun negatif gelmesi sonucu karantina sürelerinin bitmesini beklemektir.


Neler Olmuştu?

Türkler İngiltere'de Mahsur Mutasyonlu Koronavirüs

İngiltere'de tespit edilen yeni koronavirüs varyantına ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 1 Ocak tarihinde attığı tweetinde " İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur." açıklamalarında bulunmuştu. 

Türkler İngiltere'de Mahsur Mutasyonlu Koronavirüs

Mutasyona karşı gerekli önlemlerin alındığını belirten Koca, "Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı. Ayrıca son dönemde İngiltere'den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik" demişti.

Türkler İngiltere'de Mahsur Mutasyonlu Koronavirüs

Tüm bu açıklamaların beraberinde Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğu'ndan yeni bir karar açıklandı. Alınan karar neticesinde "Birleşik Krallık'tan Türkiye'ye yolcu taşıyan tüm uçuşlar koronavirüste görülen mutasyon nedeniyle, 1 Ocak 2021, saat 21:00 UTC (Türkiye saatiyle 2 Ocak 2021, 00:00) itibariyle, ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuştur." açıklamasında bulunuldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
0
0
5
4
0
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.