Türk Öğrencilerin Eğitim İçin Tercih Ettikleri 9 Ülke

Türk Öğrencilerin Eğitim İçin Tercih Ettikleri 9 Ülke
22.07.201518:10

Günümüzde yurtdışında eğitim almak, Türk öğrencilerin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Gelin yurtdışında Türk öğrenciler tarafından tercih edilen ülkelere birlikte göz atalım!

Haber güncelleme tarihi 17.04.2019 09:47

Günümüzde yurtdışında eğitim almak, Türk öğrencilerin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Zira gelişen teknoloji, uluslararası ulaşım kolaylığı ve internet, dünyanın hemen hemen her ülkesinde bir üniversiteye başvuruda bulunup kayıt olabilme imkanı sağlarken, ülkeler de eğitim fuarları ve kampanyalar sayesinde öğrencilere ulaşmayı hedefler. 20-30 yaş arası gençler ve öğrenciler arasında yurtdışında eğitim almayı düşünenlerin en çok tercih ettiği ülkeler İngiltere, Amerika ve Almanya iken, özellikle işletme, mühendislik, bilgisayar bilimleri, matematik ve sosyoloji gibi alanlarda lisans ve lisansüstü programlara başvuruda bulunulmaktadır. Gelin yurtdışında Türk öğrenciler tarafından tercih edilen ülkelere birlikte göz atalım!


1. Amerika

Amerika en çok tercih edilen ülkeler arasında en üst sıralardadır. Sebebi ise eğitimdeki kalitesi ve eğitimden sonra sağlanan iş olanaklarıdır. Diğer sebepler arasında insan hakları ve gelişmişlik düzeyi yer almaktadır. İngiltere’ye oranla bir göçmen için daha yaşanılabilir bir ülke olan Amerika’nın tek dezavantajı ise uzak olmasıdır.

amerika


2. Malta

Malta kısa süreli dil eğitimi için tercih edilmektedir. Ülkenin yabancı alımının endüstri haline getirmiş olması, öyle ki Malta’ya giden öğrenciler, burada bulundukları 3-6-12 aylık süre boyunca hem profesyonel kurumlardan dil eğitimi alıyor, hem de turistik bir ülke olan Malta’nın yoğun sezonlarda bu sektördeki istihdam sorununu çözüyor.

malta


3. Avustralya

Bir hayli uzak bir coğrafyada yer almasına rağmen ülkedeki rahat yaşama olanağı ve dil farkı diğer ülkelerin önüne geçmektedir. Ancak şunu söylemek gerekir ki Avustralya daha çok maceraperest öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

avustralya


4. Kanada

Diğer ülkelere göre daha az öğrenci alıyor olmasının sebebi, uzaklığı ve iklim koşullarıdır. Bu dezavantajları ise eğitimden sonraki çalışma olanakları sayesinde kapanabilir. Ciddi bir iş gücü sorunuyla boğuşan Kanada, eğitim için gelmiş öğrencilere iş fırsatı sunduğu gibi yüksek çalışma ücretleriyle de öğrencilere ülkede geçirdikleri süre boyunca rahat bir eğitim hayatı sunmaktadır.

kanada


5. İngiltere

İşte geldik Türkiye'den en çok öğrenci alan ülkeye. Her yıl 30.000’in üzerinde öğrenci bu ülkeye gitmektedir. İngiltere'nin bu kadar öğrenci alıyor olmasının sebebi ise İngilizce'nin ana dil olarak kabul görmesi. Türkiye'ye olan yakınlığı ve eğitim kalitesiyle de öğrencilere pek çok güzel fırsat ve imkanlar sunmaktadır.

ingiltere


6. Almanya

Avrupa'da Türk nüfusunun en yoğun olduğu ülke Almanya olmasına rağmen yurtdışında okuyan Türk öğrenciler açısından ilk sırada yer almaz. Bunda ülkedeki Türk nüfusunun fazla olması ve Almanca dil bilme gerekliliğinin etkisi olabilir. Ancak son yıllarda İngilizce lisans ve lisansüstü programların artması ve ücretsiz eğitim seçenekleri Almanya’yı yurtdışında en çok tercih edilen ülkelerden biri yapıyor. 

almanya-010.jpg


7. İrlanda

İrlanda dünyanın en misafirperver ülkesi olarak son yıllarda uluslararası öğrencilerin uğrak yeri olmuştur. Aynı zamanda özellikle yabancı dil eğitimine gelen Türk öğrencilere 3 iş gününde sağladığı hızlı ve kolay vize alım seçenekleriyle de dikkat çeker. Doğal güzellikleri ve antik Kelt harabeleri ile meşhur ülkede yer alan Google, Facebook, Microsoft gibi bilişim firmalarının genel merkezleri sayesinde yurtdışında okuyan Türk öğrenciler için cazibe merkezi olan İrlanda’da eğitim alma ve kariyer fırsatlarını değerlendirme imkanı bulursunuz. 

irlanda-001.jpg


8. Fransa

Fransa, yurtdışında Türk öğrenciler tarafından özellikle düşük eğitim masrafları nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir ülkedir. Bunda Paris, Lyon, Nice, Marsilya gibi turistik ve muhteşem tarihiyle dikkat çeken şehirlerin payı büyüktür. İnşaat sektöründen kişiye özel takım elbise diken terzilere, matbaacılıktan düğün organizasyon şirketlerine kadar çok çeşitli işler yapan Fransa’daki Türklerin en yoğun olduğu bölgelerden biri Paris’te ‘Türk Mahallesi’ olarak bilinen Saint-Denis’tir. Tuncelili dönerciden Sivaslı hediyelik eşya dükkancısına, Ankaralı tüccardan Antepli lokantacıya kadar her kesimden insana rastlamanız mümkündür.

fransa-009.jpg


9. Yeni izlanda

Yeni Zelanda, son yıllarda yurtdışında okumayı düşünen öğrenciler için sıradışı bir destinasyon ve eğitim merkezi olmuştur. Yüksek yaşam kalitesi, filmlere sahne olan doğal güzellikleri ve Wellington, Auckland, Dunedin gibi canlı ve modern şehirleri ile dikkat çeker. Genel olarak son 10 yılda ülkeye iş yapmaya gelenlerin oluşturduğu Türk nüfusunun bir kısmı artık öğrencilerden oluşuyor. Yelkenler Şehri olarak bilinen Auckland’da yaşayan Türkler ve eğitim almayı düşünen öğrenciler için şehir; dönerciden kebapçıya, antika halıcıdan tekstilciye kadar Türklere ait birçok dükkan, restoran ve mağazayla doludur. 

yeni-izlanda-001.jpg

Önerilen İçerik: Adını Bile Duymadığınız Ülkeler

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.