Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu
10.06.201614:11

Travma sonrası stres bozukluğu, bireyin olumsuz olaylar karşısında mağdur olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu durum iki farklı yöntemle tedavi edilmektedir.

Haber güncelleme tarihi 27.12.2018 18:03

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Bireylerin yaşadığı bir olay sonrası mağdur olması durumdur. Hayatlarının belirli bir evresinde travmatik olaylara maruz kalması sonucunda meydana gelmektedir. Travma sonrası stres bozukluğu, bireyin dehşet yaşadığı, çaresiz kaldığı olağan dışı olayların gerçekleşmesi nedeniyle yol açtığı etkilere ruhsal travma denilmektedir. Bu durumlar sonrasında toparlanmak bazı vakalarda kısa sürse de, bazı vakalarda daha uzun zaman almaktadır.

travma-sonrasi-stres-bozuklugu-.jpg

Mağdurların %10 ya da 15'i kısa bir zamanda olayların etkisinden kurtulabilmektedir. Olayların yarattığı etkilerle başa çıkabilir. Bu vakalar genellikle lider rolü üstlenmektedir. Yaklaşık %70'i ise olaylardan aşırı etkilenmektedir. Aşırı tepkiler ve stres tepkileri göstermektedir. Geriye kalan %10 ya da 15'lik bir bölümü ise travmatik olaylardan uzun süreli olarak etkilenmektedir. Bu tür vakalara gerekli destek sağlanmaktadır. Özellikle psikososyal destek çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Yaşanan olaylar olağanüstü olarak algılanmaktadır. Bu durumda stres tepkileri anormal ve normal tepkiler olarak görülmektedir. Tepkilerin ardından ise ciddi boyutta psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Yaşanan olaylar sonrası oluşan travma, tüm vakalarda tedavi görülmediği takdirde 6 ila 16 ay arasında ortadan kalkabilmektedir. Bu tür olayları yaşamış vakaların daha sonra kriz durumlarıyla başa çıkmayı öğrendikleri görülmektedir.

travma-sonrasi-stres-bozuklugu--001.jpg

Olumsuz ve yaralayıcı olaylara karşı iyileşebildikleri görülür. Bu durum kendilerine olan güvenlerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Bu tür olaylar, insanların kendi küçük topluluklarını daha yakın ve birbirine destek olabilen bir sosyal yapı haline dönüştürmektedir. Bireylerin hayattaki önceliklerini, hedeflerini ve değerlerini gözden geçirmelerine fırsat tanımaktadır. Kişisel gelişimlerine katkıda bulunduğunu düşünenler bulunmaktadır. Bu düşünce yapısı, bu tür olayları yaşayan kişilerin hızla iyileşmesini sağlamaktadır.

travma


Travma Sonrası Stres Bozukluğu Neden Olur?

  • Cinsel saldırı
  • Taciz
  • Çocuklukta yaşanan taciz
  • Aile içi şiddet
  • İşkence
  • Terör saldırıları
  • Doğal afetler
  • Ani ölüm ve kayıplar
  • Kazalar

travma-sonrasi-stres-bozuklugu--002.jpg


Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tedavisi

Bu tür vakalar mutlaka doktora başvurmalıdır. Bireyler kendi istekleri olmasa da dahi yakın çevresinin desteği ile psikiyatriye başvurmalıdır. Gereken tedavi yapılmalıdır. Rahatsızlığın teşhisi için bireyin yaşadığı belirtiler, sergilediği tavırlar ve yaşadığı olaylar yeterlidir. Bu durumlar sonucunda kişiye teşhis konulmaktadır.

travma-sonrasi-stres-bozuklugu--004.jpg

Bunların yanı sıra ayrıntılı bir muayene gerekmektedir. Bazı görüntüleme yöntemleri ve tahliller de yapılmaktadır. Travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde ilaç ve psikoterapiler uygulanmaktadır. Bu iki tedavi türü de başarılı sonuçlar elde etmektedir. İlaç tedavisinde genellikle antidepresanlar kullanılmaktadır. İlaçların etkileri genellikle 2 ila 4 hafta arasında görülmektedir. İlaçlar kişide rahatlama sağlamaktadır.Belirgin bir düzelme sonrasında 6-9 ay daha tedavi süresi devam etmektedir. Uygulanan psikoterapiye destek amaçlı ilaçlar da eklenmektedir. İlaç ve psikoterapi uzman kişinin önerisi sonucunda son bulmaktadır. Kişilerde iyileşme görülmektedir. Bu şekilde bireyler sağlığına kavuşmaktadır.

travma-sonrasi-stres-bozuklugu--003.jpg

Önerilen İçerik;

 Stres Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.