Titanik 2 2016'da Sularda

Titanik 2 2016'da Sularda
03.07.201512:31

Titanik faciasından 14 yıl önce kitabı yazılan, ardından birçok sır perdesi bırakan Titanik gemisi, yeniden hayat buluyor. Titanik’i bu kadar yaşatan ya da önemli kılan neydi? İşte Titanik’in hakkında bilmedikleriniz?

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 16:29

Titanik, yüz yıllar sonra tekrardan tarihin perdeleri aralıyor. Çin’de yapılan Titanik2, 2016 yılında sularla buluşacak. Titanik ile bir çok benzerliği olan Titanik2, acaba sonu Titanik gibi olabilir mi, sorularını da akıllara getiriyor. Şuan neden Titanik2’ye  tam olarak bir güven duymuyoruz. Çünkü Titanik İçin kehanetlerden bahsediliyor. Titanik’i bu kadar sıra dışı yapan nedir? Titanik gemisinde yaşananları sular yüzeyine çıkarıyoruz.

TİTANİK'İN KEHANETLERİ

Titanik, aslında 14 yıl öncesinden batacağını bilenler olduğu söyleniyor. Yani bu söylemleri açacak olursak; Amerikalı Robertos Morgan, tamı tamına Titanik’in batmadan, 14 yıl önce, kitabına konu almıştır. “Futilitly” yani Titan Kazası olarak çıkarttığı kitapta Titanik, kazasının oluş sahnesini an be an kitabında yer verilmiştir. Ve aradaki benzerlikler insana, acaba Morgan bu kadar iyi nasıl tahmin yapabilmiş ya da önceden bildirilmiş mi diye sorular sorduruyor.

 

Titan İle Titanik’in Arasındaki Şaşırtıcı Benzerlikler

Romandaki gemi ile Titanik arasında sadece 4 metrelik bir fark vardır. Titan 248 metre, Titanik ise 252 metreydi.

Romandaki Titan gemisinin ağırlığı 66.000 ton iken, gerçek Titanik ise  70.000 ton ağırlığındaydı.

Her iki geminin de üç pervanesi ve her iki geminin de 3000 yolcusu vardı.

 

Daha da Şaşıracaksınız

Hayali Titan gemisinde 1513 kişi ölüyordu 14 yıl sonra Titanik gemisinde de 1500 kişi ölüyor.

 

Bu Benzerlikler Düşündürüyor

İkisi de Asla batmazdı

Yolculuk güzergahları aynı

Aynı tarihte aynı yerde kaza

Aynı buzdağı ve aynı batış türü

Aynı yolcu ve ölü sayıları neredeyse aynı

Hatta iki gemide de batarken orkestranın ilahi çalması aynı.

Ve akıllarda kalan birçok soru sillesi. Baktığımız zaman Titanik gemisinin batması sıradan bir olay değildir.

 

Ve İşte Kehanet'in Kitabı

Bu kitabı internet üzerinde bütün kitap satış sitelerinde 9 lira karşılığında sahip olabilirsiniz.

futility kitabı

 

Titanik’in Batış Nedenleri Halen Bilinmiyor

titanik1.jpg

 

Mürettebat ve Kaptan Smith sarhoş muydu?

Kaptan Smith’in intihar ettiği, telsiz ile gerçekten bilgilendirilmiş miydi?

Görevliler yetersiz mi kaldı, neden görevliler dürbün ile çevreyi gözlemlemediler oysa bu yapılsaydı koskoca buzdağı önceden görülebilirdi.

Gözcülerden Frederic Fleet buz dağını gördüğünü söyleyince kaptanlar neden buna itimat etmeyip telsizi suratına kapattı

Söylenilenlere göre; geminin battığını gören Colifornian adlı ve bilinmeyen diğer gemi, Titanik’i batarken görmesine rağmen neden yardıma gelmedi?

 

Bunları Biliyor Muydunuz?

Söylentilere göre; gemiye verilen “390904” suya yansımasının tersten okunuşu “No Pope” yani Papa yoktur ifadesi göstermesi bu geminin en büyük uğursuzluğudur. Ve Aşırı tarikatçılar bundan dolayı battığını düşünüyorlar. Tabi bu bir efsane Titanik’e 400 ve 401 numarası verilmişti.

Orkestrada bulunan tüm üyeler hayatını kaybetmiştir.

Orkestranın çaldığı son şarkının ne olduğu ile ilgili değişik söylentiler ver Autumn veya Songe d’Automne olduğu idea ediliyor.

Yıllardır aranan Titanik enkazına ancak 73 yıl sonra Robert Ballard  tarafından ulaşılmıştır.

Geminin kamaralarındaki bir çok eşya hala o günkü gibi duruyor.

Titanik, limandan ayrılmadan evvel demirleri alırken, çıpaların birisi yakından bir geminin iplerine takıldı bu nerdeyse o gemiyi batırıyordu. Bu geminin adı Titanik’in hiçbir zaman göremeyeceği: New York’tu.

 

Kazadan Kurtulanların Anıları;

Kamarot Arthur Lewis

"Kazadan bir gece önceydi, karım başıma Titanik'in sahibi olan White Star Şirketi'nin ambleminin bulunduğu kepi giydirdi, güvertedeydik ve tam o anda gökte bir yıldız parçalara ayrılarak dağıldı. Karım bundan hiç hoşlanmadığını söyledi. "

 

 Eva Hart

eva-hart.jpg

 

"Babam heyecanlı, annem moralsizdi ve hayatımda ilk kez onun ağladığını gördüm. Umutsuzdu ve bir şeylerin yolunda gitmediğini söylüyordu. Yedi yaşındaydım ve daha önce hiç hiç gemi görmemiştim. Çok büyüktü, herkes çok heyecanlıydı, kamaraya indik, babam anneme yatmasını ve sakinleşmesini söyledi ama annem bütün gece oturdu, ta ki kazaya kadar ve sadece ben kurtuldum. "

Lois Brown Jacobs 

"Woolston'da yaşıyorduk, okul öğleyin tatil edildi ve Titanik'in limandan ayrılışını görmeye götürüldük. Öğretmenimiz başımızdaydı, sonra Titanik yavaş yavaş iskeleden ayrılmaya başladı; bu onu son görüşümüzdü, Southampton sularında gittikçe uzaklaşıyordu. Yanımda yaşlı bir adam vardı, eliyle iyi şans işaretleri yaptıktan sonra başını salladı, sonra yüksek sesle hiç umut olmadığını söyledi."

 

TİTANİK YOK OLUYOR

Atlas Okyanusunun derinliklerinde yatan enkaz, 15 veya 20 yıl içinde bakteriler tarafından yok edilip gidecek. Titanik enkazının korunmasının şuan için mümkün görülmüyor. Ve koskoca tarih sular altında yok olacak. Aslında Titanik’in tarihi, yaşamı sular altında başlamıştır. Yapımı 10 yıl süren bu gemi, su ile kavuştuğundan 1 yıl sonra ilk seferini yapmıştı yani suyun yüzeyinde ancak bir yıl gibi bir süre kalabilmişti. Dünya Savaşlarını katmazsak, en fazla ölü sayısının olduğu bir felaket olarak bilinir. Ve dünyadaki suları altında olan en büyük enkazdır.

 

Titanik Atlas Okyanusunun Derinliklerinde

titanik gemisi

 

 

YENİ BİR TİTANİK DOĞUYOR

Yapılan Titanik2 gemisi de aynı güzergahta yani Southampton' dan New York'a gidecek. Bakalım Kardeşi Titanik’in görmediği New York’u görebilecek mi?

 

Titanik 2’nin Titanik’e Benzerlikler

Titanik’te ancak yolcuların %32’si kurtulmuştu. Bunun nedeni %68’e yetecek filikanın olmamasıydı. 3.547 insan kapasiteli bir gemide yalnızca 1178 kişiye yetecek filika vardı

Yani 2.369 kişiyi kurtaracak filika yoktu.

Önümüzdeki aylarda suya indirilen Titanik 2’ninde de olası bir kazada 800 kişiye güvenlik botu olmayacak. Burada da bir ihmal söz konusu.

Titanik 2, Titanik ile tasarım olarak benzer olacak. Yolculuk yapan insanlara 1912’lerde Titanik’te giyilen kostümler verilecek ve aynı menü yemekler verilecek, o zamana dönüş yapılacaklar.

Titanik 2’de ilk sefere çıkıldığı gün aynı güzergahta yolculuk yapacaktır.

 

Peki Arasındaki Farklar;

En önemli fark zamandır; 1912 yılından 2016’ya yani yüz yılı aşkın bir zaman.

Titanik, İrlanda’da White Star Line tarafında yapılmıştır. Titanik 2 ise Milyarder Clive Palmer sahipliğinde Çin’de yapılmıştır. Avustralyalı Milyarder Palmer; Titanik 2 buz dağına çarpan kardeşi kadar gösterişli ama ondan daha güvenli, demiştir. Titanik’te ilk seferini yaparken; bir çok insanın tabiri ile “batmaz gemiydi.”  Tabi güvenli olup olmadığını ancak olası bir kazada sağlanan insan güvenliği ile ortaya çıkabilir.

Evet, bu gemide dünyanın sayılı zenginleri seyahat edecek ama fakir insanlar olmayacak.

Titanik’in ilk seferine binmek bir servet. Yolcu olmak istiyorsanız 1 milyon doları gözden çıkartacaksınız. Titanik 2’nin biletleri şimdilerde ABD’li zenginler tarafından kapış kapış alınmaktadır.

 

Titanik 2 Sularla Buluşmayı Bekliyor

titanik gemisi

 

NeOldu.Com/ Kader Basayoğul

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.