Neden Tırnaklarımızı Yeriz? Tırnak Yemek Hakkında Bilgi

Tırnak yeme her ne kadar isteyerek yapıyormuş gibi gözükse de farkında olmadan bilinç dışı yapılan bir davranıştır. Peki tırnaklarımızı neden yeriz?
Neden Tırnaklarımızı Yeriz? Tırnak Yemek Hakkında Bilgi

Tırnak Yemeye Neden Olan Faktörler

Rol model olarak çocukluk döneminde başlayan tırnak yeme alışkanlığı, bireyin değişen yaşam koşulları, psiko-sosyolojik ortam ve bireyin üzerinde hissettiği baskı ve tutuma göre şiddetlenir veya azalır.

Neden Tırnaklarımızı Yeriz?

Gerekli tedbirlerin zamanında ve doğru bir şekilde alınmaması halinde vücutta ciddi sağlık problemlerine neden olur ve alışkanlığın terkedilme süresi uzayabilir. Tırnak yeme rahatsızlığı bir güvensizlik belirtisi olarak görülür.

Tırnak yeme önceden de belirtildiği gibi taklit yoluyla edinilebilen bir davranış kalıbıdır, aile içinde herhangi bir bireyin tırnak yeme davranışı sergilemesi doğal olarak ilgisini çekecektir.

Tırnak Yemenin Başlıca Nedenleri

Tırnak yemede anne babanın yaşantısı önemli bir etkendir. Anne baba geçimsizlikleri anne babanın sık sık kavga etmesi ailedeki sorunlar çocuklarda tırnak yeme gibi davranışlara neden olur.

Aile içinde aşırı baskılı ve otoriter bir eğitimin uygulanması, çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi, kıskançlık, yeterli ilgi ve sevgi görememe sıkıntı ve gerginlik tırnak yemeye itebilir.

Bu süreç okul döneminin başlangıcı, sınav dönemlerinin çocuklar üzerinde meydana getirdiği stres ve baskılar tırnak yeme alışkanlığını kökleştirmektedir.

Neden Tırnaklarımızı Yeriz?

Çocuğun saldırganlık dürtülerini tırnak yiyerek dışa vurmasıdır. Yeni bir kardeşin doğumu ya da anne babanın çocuklar arasında ayrım yapması sonucu çocuğun yaşadığı kıskançlık duyguları sebeplerden birisi olabilir.

Yetişkinlerde iş stresi ve eşle ilişkilerden kaynaklanan stres tırnak yemeye itebilir.

Kişilerin içe dönük, kaygısal tutumları tırnak yemede önemli bir etkendir.

İzlenilen şiddet, gerilim, korku içerikli videolar 

​Tırnak Yemenin Zararları

Tırnak yeme bir çok hastalığa adeta davetiye çıkarır. Gün içinde sürekli bir yerlere dokunuruz bir şeyler yeriz, tuvalete gireriz, otobüse bineriz, kapı kollarını tutarız yani kısacası ellerimiz dış etkenlere en çok maruz kalan organımızdır.

Tırnak içindeki bakteri ve mikroplar diş etlerinin mikrop kapmasına sebep olabilir. Ağızda mikrobik rahatsızlıklar ve bunun getirdiği zararlar ortaya çıkabilir. Bu mikrop ve bakteriler, vücuda yayılarak başka organlara zarar verebilir.

Neden Tırnaklarımızı Yeriz?

Şeytan tırnağınızı yerseniz, tırnağınızın kenarında enfeksiyon gelişebilir.

Kalp kapakçıklarını tutan mikrobik hastalıklar, anjin, ağız ve sindirim yolu enfeksiyonları gibi ağır antibiyotik kullanmayı gerektiren hastalıklardır. 

Uzun süre tırnak yemek dişlerin kesici kenarlarını aşındırabilir, dişler köklerinden sallanabilir.

Tırnak Yemeyi Nasıl Önleriz?

Tırnak yiyen çocuklara geceleri yatarken eski hafif eldivenleri giydirmek. Çocuk gece tırnaklarını yemek veya ısırmak istediğinde hatırlatıcı olması bakımından yararlı olabilir. 3-4 yaşına kadar görülen tırnak yeme davranışını anne babalar görmezden gelebilirler. 4 yaşından sonra da devam etmesi durumunda önlem alınmalıdır.

Çocukların ilgisi başka yöne çekilebilir. Sinema, televizyon izlerken veya radyo dinlerken onun ağzını çiğneyecek bir şeyle meşgul etmek tırnak yemenin ve ısırmanın yerine gelecek bir etkinlik oluşturun.

Neden Tırnaklarımızı Yeriz?

Kendinize oyalanacak bir şeyler bulun; alışkanlığınızı unutmak için tüm enerjinizi başka alışkanlıklara harcayın. Basit bir stres topunu avuç içinde sıkabilirsiniz Ya da ellerinizi meşgul etmek için boyama, dikiş dikme, örgü örme, çizim yapma ya da dantel yapma gibi el işleriyle uğraşabilirsiniz.

Eczanelerde satılan tırnak bakım ürünlerinden cila, krem gibi ürünleri kullanabilirsiniz. ​Tırnak yemeyi geçmeyecek bir alışkanlık olarak görmeyin, ellerinizin güzel, narin görüntüsünü düşünün ve özgürce masanın üzerine koyabileceğiniz, parmaklarınızı iki büklüm saklamayacağınız bir el hayal edin bu sizin tırnaklarınızı ağzınıza götürdüğünüzde bir kez daha düşünmenizi sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tırnak Yeme Alışkanlığından Nasıl Kurtulunur?

Tırnak neden yeriz?

Tırnak yeme hastalığı dürtü kontrol bozuklukları içerisinde yer alır. Kişi çoğunlukla stres ve baskı altındayken yaptığı bu eylem genelde 3 ile 4  yaşlarından sonra başlamaktadır. Sinirli kişiliğe sahip çocuklarda tırnak yeme olabilir.

Yenmiş tırnaklar nasıl düzeltilir?

İlk olarak tırnak yeme alışkanlığını bırakmak gerekir. Bunun için acı tadı olan şeffaf oje, sarımsak suyu, acı soğan suyu tırnağa sürülür. Tırnaklarınızı ağzınıza götüreceğiniz zaman iğrenmenizi sağlayarak tırnaklarınızın düzelmesine yardımcı olur.

Tırnak yeme travması nedir?

Tırnak yeme bir güvensizlik belirtisidir. Stresin yoğun olduğu zamanlarda da tırnak yeme görülür. Aile içerisinde çocuğun üzerinde baskı kurulması, çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi, yeterli ilgi ve sevgi görememe tırnak yemeye sebebiyet verir.

Çok tırnak yiyince ne olur?

Tırnaklarınızı çok fazla yerseniz dişlerinizin yapısına zarar verirsiniz. Sert tırnakları yemeye çalışırken diş kırığı gibi durumlar görülür. İleri safhalarda ise çene ekseninde kaymalar oluşabilir. Tırnak yeme sağlığa oldukça zararlıdır.

YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum