Terör ve Medya

Terör ve Medya
01.08.201516:01

Bütün dünyada terör kitle iletişim araçları sayesinde yaygınlaşmakta ve küresel bir korkuya dönüşmektedir.

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 17:45

Türkiye, yıkıcı ve bölücü örgütlerin hedefinde uzun yıllardır terör olaylarıyla mücadele etmektedir. Son yıllarda ülkemizde terör olayları kirli yüzünü göstermiş ve masum insanları hedef altına almıştır.

Fransızca kökenli olan terör kelimesi, yıldırma, cana kıyma ve malı yakıp yıkma anlamları taşımaktadır. Terörist kelimesi ise bir siyasi davayı karşı tarafa kabul ettirmek için korku salacak, cana ve mala kıyacak davranışlarda bulunan kimse anlamında kullanılır.

Terör eylemlerinin başlıca amaçları şiddet eylemleri ile toplumun dikkatini çekmek, örgütün sesini duyurmak ve toplum üzerinde korku salmaktır. Bu nedenle toplumun korkutulup sinidirilmesi anlamında terör örgütleri kitle iletişim araçlarını kullanmaktadır.

Kitle iletişim araçları, terör örgütlerinin eylemlerine ne kadar çok yer verir, halkı korkutucu yayın yaparsa törer örgütünün propagandasını yapmış olurlar. 

Kamuoyu oluşturmak kitle iletişim araçlarının en önemli işlevleri arasında yer almaktadır. Kitle iletişim araçlarının diğer işlevi ise insanlara bilgi edinme hakkı sağlamalarıdır. Peki bu konuda medya neler yapmalı ?

 

Medya Terör Eylemini Haber Yaparken Ne İster ?

Medya olayı ilk haber yapan, olayları dramatik ve canlı vermek isteyen, güvenli ve hızlı bir ortamda hareket etmek isteyen ve tüm bunları yaparken de kamu oyunu bilgilendirmek isteyen bir konuma sahip olmak istemektedir.  

 

Medyanın Terör Haberlerini Verirken Yaşadığı Temel Sorunlar

Medya kuruluşları terör olaylarını haber yaparken bazı sorunlarla karşılaşmaktadır. 

Hızlı Bilgi Sorunu ve Bilgi Kirliliği: Terör olayları anlık gelişen olaylar olduğu için sıcak haberler olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle Medya kuruluşları bu olayları anında haber yapabilmek için saniyelerle yarışmaktadırlar ama burada önemli olan nokta haberin hemen verilmesi değil, doğru bir biçimde insanlara ulaştırılmasıdır. Haberin hemen verilmesi durumunda bilgi eksikliği ya da yanlışlığı ortaya çıkabilen durumlardır. O nedenle yetkililer tarafından kriz masaları oluşturulmalı ve elde edilecek bilgiler tek bir yerde toplanmalıdır. Böylelikle bilgi kirliliği de ortadan kaldırılmış olur.  

Bilgi Paylaşılmaması: Türkiye'de İçişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Emniye Genel Müdürlüğü, Jandarma ve diğer devlet kurumları genellikle terör gibi önemli konularda kitle iletişim kuruluşlarıyla bilgi paylaşılmasını uygun bulmamaktadırlar. En azından anlık bir olay konusunda bilgi vermek istemiyorlarsa bile medya kuruluşu çalışanlarının bilgi alabilecekleri açık arşiv oluşturmaları gerekmektedir. 

Kalite Sorunu ve Uzmanlaşmama: Güvenlik haberlerinde medya mensubu çalışanlarının nerede nasıl davranacağını bilmesi önem kazanmaktadır. Çalışanların hızlı ve doğru karar verebilme yetisine sahip olması, haber yazarken kelimeleri özenle seçmesi gerekmektedir. Savunma ve güvenlik alanında uzmanlanlaşmış muhabirler medya kuruluşlarında istihdam edilmelidir. fakat günümüzde ne yazık ki çoğu medya kuruluşu en az yatırımları çalışanları üzerine yapmaktadır.

Patron Etkisi: Basın Yayın kuruluşlarında patron etkisi kendini haberlerde de göstermektedir. Bu bağlamda hükümete olan kitlesel desteği arttırabilmek ya da azaltabilmek için terör olaylarının medyadaki sunuş şekli değişebilmektedir. 

Kavram Sorunları: Günümüzde savaş terminolojisi ile terör terminolojisi iç içe girmiş durumdadır. Bu nedenle terör haberlerinde kullanılan terminolojilere dikkat etmek gerekmektedir. 

 

Teröristler Medyadan Ne İster?

Teröristler, medyada görünür ve bilinir olmayı, medyanın korku yaymasını ve paniğe yol açmasını, kamuoyunun yaptıkları eylemlerin arkasındaki nedenleri ve sonuçlarını sorgulamalarına neden olacak yayınlar yapmasını medya kuruluşlarından istemektedir. Bütün bunları yapmak için medyayı aracı olarak görmektedirler. 

 

Kısaca toparlamak gerekirse, medyanın terör olaylarındaki en önemli rolü korkuyu yaymaktır. Bu nedenle kitle iletişim araçlarında terör olayları ile ilgili haber yapılırken daha fazla önem gösterilmeli ve terör saldırıları desteklenmemelidir.  

 

Duygu FURUNCU / NeOldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.