Tellere Konan Kuşlara Neden Elektrik Çarpmaz?

Tellere Konan Kuşlara Neden Elektrik Çarpmaz?
12.09.201516:27

İnsanların öldürecek kadar güçlü olan elektrik telleri neden üzerine konan kuşlara çarpmıyor? İşte aradığımız sorunun cevabı haberimizde. Hadi hep birlikte tellere konan kuşlara neden elektrik çarpmaz bir göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 02.02.2019 09:01

 Çocukken hep merak etmişizdir, sürekli kendi kendimize sormuşuzdur kendimize,” elektrik tellerine konan kuşlara neden elektrik çarpmıyor” diye. Buna bir türlü akıl erdirememişizdir. İnsanları öldürecek derecede güçlü olan bu elektrik telleri neden insanlara çarpıyor da kuşlara hiçbir şey yapmıyor. Birçok elektrikçi bu elektrik tellerindeki akım yüzünden hayatlarından olmuştur. Şimdi de merak ettiğimiz sorunun cevabını verelim.


Kuşlara Elektrik Telleri Neden Çarpmaz

Elektrik çarpmasının gerçekleşmesi için canlının üzerinden akım geçmesi gerekmektedir. Akımın oluşması için enerjinin bir yerden diğer yere akması gerekir. Enerji iletim hatlarına konan kuşlar sadece enerjinin geçtiği kabloya konarlar. Eğer kuşların bacakları uzun olsaydı ve bir bacağını kabloya diğer bacağını direğe koysalardı kesinlikle çarpılırlardı. Bu da üzerinde yüksek akımın olduğunu gösterir.

kuşlar


Daha detaylı anlatımı ise şöyledir;

Elektrik çarpması akım ile ilgili bir şeydir. Bilindiği gibi elektrik + ve ­– kutuplarında oluşur. Bu akımlar arası bağlantı sağlandığı zaman akım tamamlanır, bundan dolayı elektrik çarpılması meydana gelecektir. Kuşlar tek tele konarlar yani ya + ya da – tele konarlar. Bunun için akım gerçekleşmez ve kuşlara elektrik çarpmaz.

kuş

Önerilen İçerik; Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

 

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1080
1068
790
88
193
167
635
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.