Tayland'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Tayland'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler
08.01.201614:12

Tayland Güneydoğu Asya'nın tarihi ve turistik yerlerinden biridir. Tayland seyahatinde gezip görmeniz gereken yerleri sizler için araştırdık.

Haber güncelleme tarihi 15.05.2017 17:28

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland Myanmar, Laos, Malezya ve Kamboçya gibi ülkelere sınır komşusudur. Ülkenin batısını Andaman Denizi kaplarken güneyinde ise Tayland Körfezi bulunmaktadır. Yaklaşık 67 milyon nüfusun yaşadığı Tayland'ın yüzölçümü 513,120 kilometrekaredir. On binlerce yıllık bir yerleşim alanı olduğu saptanan ülke, mükemmel coğrafyası, tarihi ve turistik alanlarıyla ilgi çekmektedir. Tayland gezi rehberinizi oluşturmanıza katkıda bulunmak amacıyla ülkenin gezilecek görülecek yerlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Büyük Saray

buyuk-saray.jpg

Başkent Bangkok'un en meşhur yerlerinden birinde bulunan saray, 1782 yılından beri Siyam Krallığı'nın ikametgahı olarak hizmet vermektedir. Kraliyet hükümeti ve adliye olarak da kullanılan saray devlet törenlerine ve önemli etkinliklere sahne olmaktadır. 218,400 metrekarelik dev bir alanı kapsayan Büyük Saray, Tayland'ın en popüler turistik yerlerinin başında geliyor. Chao Phraya Nehri kıyısındaki yapı tüm bölümleriyle Tayland seyahatindeki misafirlerine otantik manzaralar sunmaktadır.

Wat Phra Kaew (Zümrüt Buda Tapınağı)

wat-phra-kaew.jpg

Burası Tayland'ın en kutsal Budist tapınağı olarak kabul edilmektedir. Tapınağın içinde yer alan Zümrüt Buda heykelinin güçlü bir dini ve siyasi bir sembol olduğu biliniyor. Ayrıca bu sembolün Tayland toplumunu koruduğuna inanılmaktadır. Başkent Bangkok'un tarihi merkezi Phra Nakhon İlçesi'nde yer alan tapınağın ülkeye refah ve huzur getirdiğine inanılmaktadır. 18. yüzyılda inşa edilen tapınak ülkenin en değerli mabedi konumundadır. Değerli taşlardan inşa edilen mükemmel mimarisi ve rengarenk görüntüsüyle her adımınızda sizi efsunlayacak olan Wat Phra Kaew Tayland gezi rehberinizde mutlaka yer almalıdır.

Wat Arun (Şafak Tapınağı)

wat-arun.jpg

Wat Arun Ratchawararam, Ratchaworamahawihan veya Wat Arun olarak anılan kutsal bina 1656 yılından itibaren inşa edilmeye başlanmıştır. Chao Phraya Nehri'nin batı kıyısında başkentin Yai İlçesi'nde bulunan Budist tapınağının 5 adet kulesi bulunuyor. Her kuleye Budizm inancına mensup olanlarca bir mana yüklenmiştir. Temelden yukarı çıkıldıkça incelen ve kubbeye kadar sivrilen tapınak Tayland'ın tarihi yerlerinden biridir.

Altın Buda

altin-buda.jpg

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta Wat Traimit Tapınağı içerisinde bulunan büyüleyici bir altın heykeldir. 5500 kg ağırlığındaki heykelin ortaya çıkış tarihi şu an için belirsizdir. Ancak 13 ve 14. yüzyıllarda Sukhothai Hanedanı sitiline benzediği savunulmaktadır. Baş kısmı yumurtayı andıran heykel Hindistan gibi Budist inancı taşıyan bazı ülkelerde sergilenmiştir. Budizm inancının en değerli sembollerinden biri olarak bilinen heykel ülke turizmine katkı sağlamaktadır.

Jim Thompson Evi

jim-thompson-evi-001.jpg

Amerikan işadamı Jim Thompson tarafından 1950 ve 1960'larda Tayland'ın hemen her yerinden toplanan çeşitli eski yapılardan oluşturulmuş evidir. 1958 ve 1959 yılları arasında tamamlanan bu ev Amerikan iş adamının adıyla anılmıştır. Bangkok'da bulunan ve Tayland'ın en turistik yerlerinden birine çevrilen ev şu anda müze olarak faaliyet göstermektedir. Antik Tayland evlerinin parçalarından oluşan evin bulunduğu bölgede dokumacılar da faaliyet gösteriyor.

Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi

nong-nooch-tropikal-botanik-bahcesi.jpg

Tayland'ın Chonburi kentinde Sukhumvit Yolu üzerinde bulunan 2 kilometrekarelik dev bir botanik bahçedir. Tayland'ın gezilecek yerlerinden biri olan Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi'ne toplu taşıma araçları ve taksiyle ulaşım sağlanabilmektedir. Palmiyeyi andıran 'Cycad' ağaçlarının bir bilimsel araştırma merkezi olarak açılan kurum, 1954 yılında hizmete açılsa da halkın ziyaretine 1980 yılında izin verilmiştir. Güneydoğu Asya, Tropikal Amerika ve Afrika'nın hemen hemen tüm 'Cycad' türlerine ev sahipliği yapan bahçede nesli tükenmekte olan türler de koruma altına alınmıştır.

Hakikat Tapınağı

safak-tapinagi.jpg

Wang Boran ve Prasat Mai isimleriyle de anılan manevi yapı Tayland'ın büyük merkezlerinden Pattaya sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kutsal heykellerle dolu olan Hakikat Tapınağı genel olarak ahşap bir yapıdır. Tapınağın en yüksek noktası 105 metreye ulaşmaktadır. İçi geleneksel Hindu ve Budist motiflerle süslü olan tapınağın yapımına 1981 yılında start verilmiştir ve 2025 yılına kadar tamamlanması beklenmektedir. Tayland'ın görülecek yerlerinden biri olan efsane tapınak mutlaka keşfedilmelidir.

Railay Plajı

railay-plaji.jpg

Ülkenin Krabi ve Ao Nang kentleri arasında bulunan bir yarımadadır. Rai Leh olarak da telafuz edilen bölge yüksek kalker oluşumlu kayaların arasında muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Güzel plajları ve sakinliği ile yaz aylarının en popüler dinlence alanlarından birine çevrilmiştir. Tatil köyleri ve çeşitli konaklama alanları sayesinde Tayland'ın turistik yerlerinden birine dönüşen bölge yüksek kayalıklarıyla dağcılık sporu meraklılarının da ilgisini çekmektedir.

Bangkok Ulusal Müzesi

bangkok-ulusal-muzesi.jpg

Bu kurum Tayland'daki ulusal müzelerin yanı sıra Güneydoğu Asya'nın da en büyük müzesi olarak bilinmektedir. Tayland'ın tarihi ve sanatına dair ögelerin sergilendiği müze, başkentte Thammasat Üniversitesi ve Ulusal Tiyatro arasında bulunmaktadır. Kral IV. Rama yönetiminden kalan emanetleri sergilemek amacıyla Kral V. Rama tarafından 1874 yılında kurulmuştur. Müzenin galerileri şu anda Neolitik çağlara kadar uzanan Tayland geçmişi kapsayan sergiler içermektedir. Sahip olduğu binlerce yıllık heykel, tablo, kostüm, takı gibi eserlerin dünyaca tanınması için UNESCO tarafından 2003 yılında Memory of the World Programme Register (Dünya Programı Yerleri) eklenmiştir.

Phu Chi Fa

phu-chi-fa.jpg

Chiang Rai kentinin doğu kenarında bulunan bir dağ alanı ve milli orman parkıdır. Bölgenin yüksekliği 1,442 metredir. Büyüleyici atmosferi ve tüyler ürperten uçurumlarıyla meşhur olan bölge Mekong Nehri yakınında muazzam görseller oluşturmaktadır. Sırtın en yüksek noktası 1628 metreyi bulmaktadır ve bu alan macera tutkunlarının ve dağcıların Tayland seyahatinde en fazla ilgi gösterdikleri yerdir.

Bang-Pa Kraliyet Sarayı

bang-pa-kraliyet-sarayi.JPG

Chulalongkorn Kralı tarafından 1872 ve 1889 yılları arasında inşa ettirilen saray, Tayland mimarisinin zirve noktalarından biridir. Ayutthaya kentinin Bang-Pa bölgesinin sembol yapılarından biri haline gelen yapı Chao Phraya Nehri'ne bakan muazzam bir manzaraya sahiptir. Etrafı titizlikle tasarlanan peyzajlı bahçelerle süslü saray kendisine bağlı olan gözetleme kulesi ve diğer yapılarla harika bir kompleks oluşturmaktadır. Tayland gezi rehberinizde Bang-Pa Kraliyet Sarayı'na yer vermelisiniz.

Chatuchak Park 

chatuchak-park-.jpg

Adını bulunduğu başkent Bangkok'un Chatuchak İlçesi'nden alan park bölgenin en fazla ilgi gören kamusal parkıdır. Tayland Devlet Demiryolları tarafından bağışlanan arazi üzerine 1975 ve 1980 yılları arasında kurulan Chatuchak Parkı yürüyüş ve bisiklet yolları, bankları, havuzları, yeşil bölgeleriyle Bangkoklular ve bölgede bulunan tatilciler için keyifli bir dinlence merkezidir. Tayland turunuzda bu harika tasarlanmış kent parkında nefes almak isteyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
1
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.