Taş Suyun Üstünde Nasıl Seker?

Taş Suyun Üstünde Nasıl Seker?
06.06.201515:40

İnsanlar, bir sahile gittikleri zaman taş toplarlar ve bu taşlardan yarattıkları küçük bir oyundan büyük bir zevk alırlar: taş sektirmek. Peki suyun üzerinde taşı nasıl sektiririz? Hadi hep birlikte taşın su üzerinde yürümesinin nedenlerine göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 07.03.2019 10:29

 Babamla tatillerde yapmayı en çok sevdiğimiz şeylerden biri sahil boyunca yürüyüp en güzel taşları kimi zaman saklamak kimi zaman da sektirmek için toplamak olur. Taş sektirmeyi hangimiz sevmeyiz ki? Bunu yapmak hepimize tuhaf bir sevinç vermiştir. Yapamadığımız zaman inatla devam ederiz ve suyun üzerinde birkaç defa sektirebilmek için en uygun taşları sahil boyunca ararız. Peki taş suyun üzerinde nasıl seker? Taşın su üzerinde sekmesinin nedenleri nelerdir? Sizler için derledik.

tas-sektirme.gif


Taş Suda Nasıl Sektirilir?

Bir taşın havadaki hareketi balistik bir harekettir, yani kendi hızı ve yer çekimi kuvveti ile ilişki içinde hareket eder. Bununla beraber taşın su yüzeyi ile etkileşimi daha farklı olup her sekmede yukarı zıplar ve aşağı doğru ivmesi terse döner, yatay ivmesi azalır. Su yüzeyinde her sıçrama taşın yavaşlamasına neden olur ve en sonunda taş sekmeyi bırakarak suya düşer. 

Taş sektirmek için en önemli etken uygun açıdır ama bununla birlikte taşın sekmesini etkileyen başka faktörler de vardır. Bunlar;

  • Dönme
  • Hız
  • Biçim

Dönme bir nesnenin suyun içine düşmemesini sağlar ve onu stebilize eder. Taş belli bir hızda olmalıdır ki su ile çarpıştığında batmasın. Biçim olarak taş sektirmek için en iyisi düz ve yuvarlak taşlardır. Peki, açı nasıl olmalıdır? En yüksek sekme sayısına ulaşmak için su ile dönen taş arasındaki açı yirmi derece olmalıdır. Taş sektirmenin temel fiziği, bunun için kurulmuş laboratuarlarda öğrenilmiş olup burada kullanılan cihazlar video ve fotoğraflar ile hareketleri kaydeder. 

taş sektiren adam

Taşın ne kadar sekeceğini ve ne hızda gideceğini şunlar belirler:

  • Taşın fırlatılma yüksekliği
  • Taşın açısı
  • Taşın çarpma şekli
  • Su yüzeyinin durumu

Taş Sektirme Rekoru

En yüksek taş sektirme rekoru Kurt Steiner tarafından 2002 yılında Pennsylvania Taş Sektirme Turnuvası'nda gerçekleştirilmiştir ve toplam 40 sektirme ile rekor kırılmıştır. 2007 yılında ise Russell Byars 51 sektirme ile rekoru kırmıştır. Daha sonrasında Kurt Steniner tam tamına su üzerinde taşı 88 kere sektirerek Dünya rekorunu kırmış ve şu anda bu rekoru elinde bulundurmaktadır.

Taş sektirme birçok kültürde vardır. Eskimolar buz üzerinde taş sektirirken, Bedeviler kum üzerinde taş sektirir. Fransa'da taş sektirmeye zıplatma denirken, İngiltere'de ördek dendiği bilinmektedir. Daha birçok dilde (Hindu dili, Rus ve Çin dili gibi) taş sektirme için özel terimler kullanılır. Kuzey Amerika Taş Sektirme Vakfı'nın (NASSA) kurucusu Jerry McGhee'ye göre Shakespeate ve Homeros da taş sektirmeden bahsetmiştir. 

Önerilen İçerik;  Deniz Suyunun Faydaları

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
765
128
30
14
69
89
12
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.