Tarihteki En Çılgın 10 Bilim Adamı

Tarihteki En Çılgın 10 Bilim Adamı
20.05.201516:19

Bilimle kafayı bozmuş insanların sıradan insanlar olması beklenemezdi diye düşünüyoruz. İşte tarihe damgasını vurmuş en çılgın 10 bilim adamı...

Haber güncelleme tarihi 11.11.2022 09:41

Tarihte Yaşamış En Çılgın Bilim Adamları ve Hikayeleri

Dünya tarihinde zekasıyla ün kazanmış birçok bilim adamı, bildiğiniz yönleriyle muhteşem görünebilir fakat normal insanlardan tek farkları aslında dahi olmaları değil! Bu içeriğimizde sizler için tarihe damga vuran bilim adamlarının en çılgın yanlarını ve inanılmaz hikayelerini bir araya getirdik. Okurken zevk alacağınızı düşündüğümüz içeriğimiz size ilham verecek.

İşte çılgın bilim adamlarının inanılmaz hikayeleri;

1. Barry Marshall

Çılgın Bilim Adamları

Ülser olabileceğini kanıtlayabilmek için, bakteriyi içti.

Herkes bir bakterinin midede yaşayamayacağını düşünürken Avustralyalı doktor Barry Marshal, farklı bir şey düşünüyordu. Ülser bakteriler yüzünden oluşan bir hastalıktı. Bulgularını ne zaman halka açmaya kalkışsa tıp otoriteleri bunu reddederek izin vermiyordu. Barry Marshal ise kendisi bakteriyi içerek bunun canlı kanıtı olmayı düşündü. İçtikten bir kaç gün sonra mide iltihabı semptomları göstermeye başladı. Bu konuda haklı olduğunu kanıtladı fakat bu sefer de ülsere yakalanmıştı. Hastalarına verdiği antibiyotikleri kullanarak midesindeki bakteriden kurtuldu. Fizyoloji dalında Nobel ödülüne layık görüldü.

2. Werner Forssmann

Çılgın Bilim Adamları

Kalbine ince bir kanal yerleştirdi.

Kalp ameliyatları 1929 yılında yapılması erken bir olguyken doktorlar kalp hastalarını tedavi etmenin yollarını arıyordu. Forssman bir fikir ortaya atarak bir hastanın damarlarından boş bir kanal tüp geçirerek kalbine ulaştırmayı düşündü. Çalışma arkadaşları bu fikre ölümcül sonuçları olabileceğini düşünerek tümüyle karşı çıktılar. Forssman ise kanıtlamak için kendi kalbine bir kanal tüp yerleştirdi. Bir hemşire onun bu deneyine gönüllü oldu ve anestezi yapmayı kabul etti. Forssman kolunda bir yarık açtı, kanalı yavaş yavaş damarının içinden kalbine doğru ilerletmeye başladı. Kalbine yaklaştığında da -ki hala nefes alıyordu- X-ray cihazından çalışma arkadaşlarına kalbine ulaştığını gösterdi. Bir yıl sonra Tıp alanında Nobel ödülü aldı ve bir daha kendine ameliyat etmeyeceğine dair söz verdi.

3. Stubbins Ffirth

Çılgın Bilim Adamları

Sıtma hastalığının bulaşıcı olmadığını göstermek için gözlerini sıtma mikrobuyla ovuşturdu.

Tıp öğrencisi Stubbins Ffirth, Malarya hastalığının bulaşıcı olmadığını kanıtlamak istiyordu. 1793 yılında vuran sarı humma salgınının bunda etkisi oldu. Ölü bir sıtma hastasının açık yarasından bir örnek alarak gözlerine sürdü. Bu onu etkilemedi. Kan ve idrar örneklerini de denediyse de herhangi bir şey olmadı. Sıtma kolay bulaşıcı bir hastalık olmasına rağmen neden Ffirth’e neden bulaşmamıştı? Bazı yorumlarda ölü hastadan alınan örneklerin hastalığın son evresinde olduğu için Ffirth’e bulaşmadığı teorisinde bulunuldu. Başka bir görüş ise hastanın kanını direkt olarak kanına enjekte etmediği için bulaşmadığı yönünde oldu. Ffirth şanslıydı, bu girişimi başarısız olarak nitelendirebiliriz ama yine de cesur adammışsın Ffirth.

4. Thor Heyerdahl

Çılgın Bilim Adamları

Ona “Norveç’in Indiana Jones’u” diyebiliriz.

Thor Heyerdahl coğrafya, botanik ve biyoloji alanında eğitim görmüş Norveçli maceraperestti. Arkeolojik teorilerini kanıtlamak adına pek çok gezi düzenliyordu. Thor, bir gün ev yapımı tahta bir sal ile Pasifik Okyanusuna açıldı. Thor, bu tahta sallar ile antik insanların ticaret yaparak eşyalarını satmaya gittiklerini düşünüyordu. Zamanın popüler bir antropolojisti bunun mümkün olduğunu düşünüyordu. Thor ise bundan ilham alarak 1947 yılında takımıyla 101 gün boyunca 4300 mil katederek Pasifik okyanusunu aşarak teorisini kanıtladı.

5. Tycho Brahe

Çılgın Bilim Adamları

Matematik üzerine bir iddiada burnunu kaybetti.

Danimarkalı soylu Tycho Brahe, evcil geyiği ve cüce soytarıları olan ve kolay sinirlenen bu egzantirik astronom, matematik hakkında tartışmalara girmeye bayılırdı. 1566 yılında bir akşam yemeğinde bu tartışmalarından birinde bir matematik formülü üzerine ateşli savunmalar yapıyordu. Misafirlerinden birisi ona karşı çıkma gafletinde bulundu ve onunla aynı fikirde olmadığını belirtti. Brahe ise sinirlenerek onu kılıç düellosuna davet etti. Brahe iyi bir matematikçiydi fakat kılıç ustalığı zayıftı. Burnunun kemerli kısmını düelloda kaybetti. Fakat durmadı ve düelloda eline ne geçerse kullandı. Fakat başaramadı ve pes etti.

6. August Bier

Çılgın Bilim Adamları

Asistanını döverek anesteziyi test etti.

İyi bir ameliyat müthiş bir anestezi ile olur. Alman doktor August Bier, 1898 yılında yeni bir anestezi yöntemi geliştirmek istedi. Teorisinde hastalarını göğüsten aşağısını uyuşturma amacını taşıyan spinal anestezi tekniğini uyguladı. Bir nevi felçmiş gibi hissettiren bu yöntemi uygulamak için seçtiği denek ise asistanıydı. Asistanının bacağından uyuşturan Bier, onu yumruklamaya ve tokatlamaya başladı. Bacaklarında sigara söndürdü hatta demir bir sopayla bacaklarına vurdu. Asistan ise ne olduğuna anlam veremedi ve kızgınlıkla yaptıklarına baktı. Sonuç başarılıydı. Anestezi işe yarıyordu. Deney sonrası asistanı işi bıraktı fakat anestezinin babası olarak Bier dünya çapında bir üne kavuştu.

7. Sir Henry Head

Çılgın Bilim Adamları

Ameliyatla sinirlerini aldırarak acı üzerine çalıştı.

İngiliz Nörolog Sir Henry Head, acının nasıl çalıştığına dair kafa yoruyordu. Sinir hasarları üzerinde zaman harcıyor ve hastaların tam olarak nasıl bir şey hissettiğini anlamaya çalışıyordu. Tam olarak bir tarife ulaşamadı fakat aklına kendi üzerine deneme fikri geldi. Cerrah arkadaşlarından birini çağırarak radikal sinirlerinden bir kısmını aldırdı. Motor fonksiyonları zarara uğradı ama kendi üzerinde deneyler yaptırmaya devam etti. Hissettiği acı tam olarak tarif etti ve Sir ünvanı alarak Nobel ödülüne layık görüldü.

8. George Stratton

Çılgın Bilim Adamları

Beynin uyum sağlamasıyla ilgili deneyinde bir hafta ters lensler kullandı.

Amerikalı psikolog George Stratton 1890 yılında duyusal algı üzerine bir deney yaptı. Beynin dengesizliğini fark edeceğini ve bunu düzelteceğinden emindi. Bu teorisini kendi üzerinde denemek istedi. Alaşağı edilmiş bir dünyada yaşamaya başladı ve dördüncü günün sonunda aklı karışmış şekilde hasta oldu. Görüşü ise hala ters haldeydi. Beşinci günde ise görüntüler yavaş yavaş doğru bir hale gelmeye başladı. Sekizinci günde ise tam olarak görüntüler ona normal şekilde geliyordu ve dünya onun için kolaylaşmıştı. Sonunda gözlüğü çıkardığında sağ tarafı ona bükülmüş göründü ve sağını solunu beynin atadığı haliyle algılayamadı. Çevresel baskılarla beynin hislerinin ve işleyişinin değişebileceğine dair teorisini böylece kanıtlamış oldu.

9. Elsie Widdowson

Çılgın Bilim Adamları

Savaş zamanı diyeti yaparak kendini aç bıraktı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında az beslenmekten ötürü insanlar aç kalmaktaydı. Diyetisyenler ve kimyager Elsie Widdowson, bir kişinin hayatta kalabilecek kadar yiyeceği, minimum düzeydeki diyet deneyini uygulamaya koydu. Bir çözüm bulamadığında da yemek yemeyi kesti. Kendisi denek olarak pek çok açlık deneyine imza attı. Özellikle minimum düzeyde lahana, ekmek ve patates yiyerek bir kaç ay yaşadı. Bu deneylerinin her yaşam tarzını desteklemediğini düşünüp her gün yürüyüş yaptı ve dağ tırmandı. Onun başarılı diyetlerini savaş zamanı İngiltere’de insanlar kullandı.

Bilimde çığır açmış bilim insanlarının yanlış düşünceleri için buraya tıklayabilirsiniz.

10. Kevin Warwick

Çılgın Bilim Adamları

Kendini cyborg prototipi olarak kullandı.

İngiliz bilimadamı ve sibernetik profesörü Kevin Warwick, robotları çok seviyor. Robotlar gibi hissetmek ve davranmak adına yaptığı araştırmasında dünyanın ilk cyborg’ü oldu. İlk deneyleri o kadar hırslı değildi. 1998 yılında koluna bir çip yerleştirdi. Çip ışıkları söndürüyor, bilgisayarlarla iletişime geçiyor ve elektrikli kapıları açıyordu. 2002 de ise tamamen robota dönüştü. Elektronik kullanarak korkusuzca sinir sistemiyle entegre edilmiş parçaları ameliyatlarla yerleştirdi. Teorisi için kendisine her şeyi yapan Warwick tüm yaptıklarının riskli şeyler olduğuna dair de uyarıda bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
309
35
34
34
284
282
97
9
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.