Supplementler Nedir, Ne İşe Yarar? En İyi Supplement Önerileri

Supplementler Nedir, Ne İşe Yarar? En İyi Supplement Önerileri
05.04.201609:57

Supplementler, spor yapanların vazgeçilmez destekçileridir. Sporcular genelde hangi supplementleri kullanırlar? Hangi supplement ne işe yarar? Konu hakkında kafasında soru işareti olanlar için araştırdık.

Haber güncelleme tarihi 23.02.2021 13:57

En İyi Supplement Çeşitleri

Besin takviyesi anlamına gelen supplementler, vücut geliştirmede önemli bir yere sahiptir.  Vücudun ihtiyacı olan besinleri karşılamada etkili bir rolü olan supplementler; kilo almak veya vermek isteyenlerin ya da atletik performansını arttırmaya çalışanların toz veya kapsül halindeki kullandığı kimyasal besinlerdir. En bilinen ürünler ise; protein tozları amino asitler (BCAA), kreatin, yağ yakıcılar ve testesteron arttırıcılardır. İşte en iyi supplement çeşitleri:


1. Protein Tozu

protein-tozu-004.jpg

Proteinler vücudun yapı taşları arasında yer alır. Özellikle kasların yapısında görev alır ve onların beslenmesini ve tamir edilmesini sağlar. Sporcular için vazgeçilmez olan besin takviyeleri arasında her zaman ilk sıradadırlar. Spor yaparken harcanan protein miktarını takviye etmek önemlidir. Eğer yeterli miktarda alınmıyorsa vücut depoladığı proteini kullanır. Genelde kaslar içinde yoğun olan protein yakılınca kas hacmi azalır ve güçte düşüş yaşanır. Bunun yaşanmaması için spor yapanların ya da yeterli protein alamayanların mutlaka kullanması gereken supplementler arasındadır. En iyi protein tozu çeşitlerini incelemek için buraya tıklayın.


2. Karbonhidrat

karbonhidrat-003.jpg

Karbonhidratlar basit şekerlerdir. Yapı taşı olan glikoz, vücudun ihtiyacı olan temel enerjinin üretimini sağlar. Karbonhidrat yeterli değilse vücudun enerjisi de yeterli olmayacaktır. Hücrelerin ve organların düzgün çalışması için gerekli olan ve vücutta en çok bulunan üçüncü besin türüdür. Spor yapanların olmazsa olmazları arasında yer alır. Yediğimiz besinlerin çoğunda bulunduğu için dışarıdan takviye edilmesine pek ihtiyaç duyulmaz. Sıkı diyet yapan profesyonel sporcular ya da kilo almak isteyen kişilerin genelde tercih ettiği besin takviyesidir. En iyi karbonhidrat  tozu çeşitlerine göz atmak için buraya tıklayın.


3. Amino Asit

amino-asit-001.jpg

Proteini oluşturan moleküllerdir. Olmazsa olmazlar arasında yer alırlar. Çok fazla çeşitleri olan amino asitlerin 20 çeşidi proteinleri oluşturanlardır. Bunlar arasında 10 çeşit ise temel amino asitler olarak sayılırlar ve vücutta yeterli miktarlarda sentezlenemezler. Mutlaka dışarıdan alınması gereklidir. Besin takviyesi olarak alınan amino asitler protein sentezini arttırırlar. Gelişmeyi ve büyümeyi tetikleyerek hızlı sonuçlar almayı kolaylaştırırlar. Protein tozunun bir önceki evresi gibi düşünülebilir. Amino asit takviyesiyle vücudun proteini üretmesi sağlanır. En iyi amino asit çeşitlerini incelemek için buraya tıklayın.


4. BCAA

bcaa-002.jpg

Açılımı Branced Chain Amino Acids (Dallanmış zincirli amino asitler) manasına gelir. Yukarıda bahsettiğimiz insan vücudunun üretemediği mutlaka dışarıdan alması gereken lösin, izolösin ve valin amino asitlerini içerirler. Amino asitlerin özel olarak ayrıştırılmış 3 molekülünden oluşan bu takviye, spor yaptıktan sonra tüketilen vücut kaynaklarının hızlıca doldurulmasını ve kaslarda yıkım adı verilen olgunun önüne geçilmesini sağlar. Ayrıca büyüme hormonu salgılanmasını sağlar. En iyi BCAA çeşitlerine göz atmak için buraya tıklayın.


5. Creatine (Kreatin)

creatine-(kreatin).jpg

Bir çeşit amino asit olan kreatin, vücutta böbrek, karaciğer ve pankreasta sentezlenebilen bir besindir. Vücutta doğal olarak üretilir ve genelde kaslarda depolanır. Kreatin ATP üretiminde yani enerji ihtiyacına cevap istendiği durumlarda devreye girer. Örneğin ani koşmak gerektiğinde ya da hızlı tempo geçişlerinde patlama etkisi yaparak kaslara gerekli enerjiyi verirler. Bir nevi kasların içindeki küçük bataryalardır. Normal bir insanın günlük ihtiyacı 1-2 gram civarındayken sporcularda bu miktar 5-6 gram seviyelerindedir. Vücut bu miktarı üretemeyeceği için dışarıdan alınması gerekir. Sadece beslenerek alınması durumunda 1 kg et tüketildiğinde yalnızca 1 gr Kreatin alınabildiği için supplement olarak almak tercih edilir. En iyi creatin çeşitlerini incelemek için buraya tıklayın.


6. L-Carnitine(L-Karnitin)

l-carnitine(l-karnitin).jpg

Yağ yakıcı olarak bilinirler. Bir çeşit amino asit olan L-Karnitin, yağ hücrelerini enerjiye çeviren ve gerekli enerji ihtiyacını buradan karşılamaya yarayan moleküllerdir. Normalde insan vücudunda günlük 20-25 mg yeterli gelirken yoğun spor yapanlarda ve stres altındaki durumlarda bu miktar 50-60 kat artarak 1000-1200 mg seviyesine çıkabilir. Böyle durumlarda takviye edilmesi gereklidir. Yetersiz L-Karnitin ihtiyacı, kaslardaki proteinler parçalanarak üretilir. Bu kasların erimesi demektir. Yeterli alındığı zaman yağsız kas kütlesi gelişimi, yağ dokusunun azalması, dayanıklılık sağlayarak yorgunluk ve bitkinlik hissi yaşanmasını engeller. Hücrelere taşınan oksijen miktarını arttırarak kaslara taşınan oksijeni ve dolaylı olarak gücü de arttırır. En iyi L-Carnitine çeşitlerine göz atmak için buraya tıklayın.


7. Glutamine (Glutamin)

glutamine-(glutamin).jpg

Önemli aminoasitler arasında yer alan moleküldür. Vücutta salgılanıyor olsa da son yıllarda yapılan araştırmalar diğer amino asitlere göre kas korunumu bakımından daha önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu Glutamin, genelde kaslarda bulunur ve bağırsaklar tarafından da kullanılır. Yeterli alınmadığı zaman kaslar kullanılarak vücut tarafından elde edilir ve kas kaybı yaşanmasına sebep olur. Yoğun spor yapan kişiler için kas kütlesinin korunması bakımından takviye alınması gerektiği söylenmektedir. En iyi glutamine çeşitlerine göz atmak için buraya tıklayın.


Supplement Nedir?

1-526.jpg

Supplement kısaca vücuda alınan takviye besin manasına gelir. Vücudun üretemediği ya da yetersiz miktarda ürettiği besinleri dışarıdan tamamlamak için ortaya çıkmışlardır. Protein, amino asit, karbonhidrat, bcaa, creatine, l-carnitine, glutamine başlıca supplementler olarak söylenebilir. Profesyonel spor yapan kişilerde vücudun yeterli miktarda üretemediği besinleri dışarıdan almak gereklidir. Sağlık sorunu olmayan kişilerde vücut aslında bu besinleri üretebilmektedir fakat bunun bir bedeli olmaktadır. Örneğin ağır spor yapan kişilerin alması gereken protein için yüksek miktarda et tüketmeleri gereklidir. Et tüketildiği zaman onunla birlikte karbonhindrat ve yağlar da tüketilmiş olur.

Vücudun ihtiyacından fazla miktarda kalori alması demek kilo artışı ve yağlanma demektir.  Doğadaki çoğu besin maddesi tek başına bulunmaz. Yukarıda örneğini verdiğimiz gibi en yağsız eti de tüketseniz belli miktarda yağ, karbonhidrat ve bazı mineralleri tüketmiş olursunuz. Bilim insanları vücudun sadece ihtiyacı olan maddeyi alması için çalışmalar yapmışlar ve ayrıştırdıkları besinleri supplement adıyla kullanıma sunmuşlardır. Supplementler tek tip olabileceği gibi vücut ihtiyacına uygun olarak belli oranlarda karıştırılmış şekilde de satılır. Böylece yapılan spora ve ihtiyaca göre vücut desteklenmiş olur.


Supplementler Ne İşe Yarar?

2-538.jpg

Supplementlerin her biri farklı işlevlere sahiptir. Her ne kadar farklı özelliklere sahip olsalar da temel görevleri vücudun onarımı ve geliştirilmesidir. Canlı metabolizması kendini onarma ve geliştirme yeteneğine sahip olsa da bunu yaparken hızlı değildir. İyileşme süreci ağır ve uzun sürer. Rekabetin arttığı günümüzde sporcuların belli bir yarışma zamanına kadar hazır olması gerekir. Bu süreci hızlandırmanın tek yolu, supplementlerden destek almaktan geçer. Sporcuların başlıca kullandığı supplementler ve görevleri şöyledir.

  • Kilo almak
  • Kilo vermek
  • Vücudu fitleştirmek
  • Performans arttırmak

Bu ürünlerin kullanım ölçüleri, o ürünü kullanacak kişinin istek ve ihtiyaçlarına göre değişir. Dünyada büyük bir pazara sahip bu sektörde, envai çeşit firma ve ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin kullanımındaki dozlar ve ölçüler kullanım talimatlarında belirtilmiştir. Kullanan kişi bu talimatları mutlaka okumalı ve sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmamak için uyarıları dikkate almalıdır.


UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Önerilen İçerik; En Etkili ve En İyi Supplement Markaları

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
169
22
37
9
16
8
26
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.