Subliminal Mesaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Subliminal Mesaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler
24.12.201514:22

Teknoloji ile beraber her yer insanın bilinçaltına gönderilen subliminal mesajlarla doldu. Bu dubliminal mesajlar hakkında bilinmesi gereken her şey haberimizde...

Haber güncelleme tarihi 20.07.2017 16:07

Subliminal mesaj, görsel ve işitsel yayının içerisine yerleştirilen, beynin direkt olarak algılayamayıp bilinçaltına gönderilen cinsellik, marka mesajları ve sembol gibi işaret ve seslerin tümüne denir.

bilincalti-nedir.jpg

20.yüzyılın başında Sigmund Freud tarafından ortaya konan bilinçaltından yola çıkılarak kişilere subliminal mesajlar iletilmeye başlandı. Kişilerin bilinçaltında saklı duran korku, kaygı ve cinsellik faktörleri, subliminal mesajlar gün yüzüne çıkarmak için en etkili yoludur.

sinema-filmi.jpg

Subliminal Mesaj Tekniği: 25. Kare

Bilinçaltına gönderilen gizli mesajlarda genellikle 25. kare tekniği kullanılır. Sizin hayatınıza, fikirlerinize, düşüncelerinize yön vererek farklı düşünmenizi sağlamak için sizin isteminiz dışında gizliden bilinçaltınıza uygulanan sistemli ve planlı bir tekniktir.  

25. Kare tekniği, 1950’li yıllarda ABD’de James Vicary tarafından sinema salonlarında uygulandı. Filmin içerisine saklanan “Kola iç” ve “Patlamış mısır ye” sloganları izleyicinin bilinçaltına gönderildi. O yıl kola tüketim oranında %18’lik ve patlamış mısır tüketiminde ise %57’lik bir artış olduğu gözlendi.

25. kare tekniği, filmlerin 25. karesine saklanmış olan ve saliseler içerisinde ekranda görünüp yok olan mesajlardır. İzleyicinin direkt olarak kesinlikle fark edemeyeceği 25.kare tekniğinde bilinçaltı gönderilen mesajı hemen alır. Bu teknik gelişen teknoloji ile artık iyice profesyonel olarak yapılıyor ve reklamlara kadar her alanda bilinçaltımıza bir şeyler gönderiliyor.

25.-kare.jpg

25. Kare Nasıl Oluşturulur?

İzlemiş olduğumuz filmlerin bandı saat, dakika ve saniye olarak sıralanır. Saniyeden sonra gelen kare, 24 karecikten meydana gelir. Yani 24 karecik, bir ekran büyüklüğündeki kareyi meydana getirir. “Control-Track” adı verilen bu aralık kesilerek 25.kare oluşturulur.

subliminal-ileti.jpg

Diğer Subliminal Mesaj Gönderme Yöntemleri

Görsel ve işitsel olarak ikiye ayrılan subliminal mesajda 3 etkili yöntem uygulanmakta. 25. Kare dışındaki diğer yöntemler ise şu şekilde uygulanır:

Dijital Ses Yöntemi:

İnsan kulağı 20 ile 20.000 frekans arası sesleri işitebilmekte. Ancak bu frekanslar dışındaki sesleri kulak duymasa da bilinçaltı algılıyor. Dinlenen ses dosyaları arasına rahatlıkla bilinçaltını hareketlendirebilecek mesajlar gönderilebilir.

Görsel Yöntem:

Kişilere dini inanç, ideolojik fikirler ya da aşılanmak istenen düşünceler; reklam afişleri, müzik klipleri, filmlerin içerisine yerleştirilen gizli görsellerle bilinçaltına işlenir. Psikolojideki “Gizli Öğrenme” tekniği ile kişinin tamamen habersiz şekilde yönlendirilmeye çalışılır.

bilinalti-mesajlari.jpg

Subliminal Mesajın Amaçları

Subliminal mesajlar 3 amaçla bilinçaltına gönderilir. Bu amaçları şunlar:

  • Kişi fark etmeden bilinçaltındaki cinsellik faktörlerini tetiklemek amaçlı yapılır.
  • Kişinin dini inançları ve ideolojik fikirlerine müdahale etmek amacıyla yapılır.
  • Reklamlar ile ürün satışlarını artırmak.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.