Subakut Sklerozan Panensefalit Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Subakut Sklerozan Panensefalit Nedir, Belirtileri Nelerdir?
05.01.201616:35

Kızamığın neden olduğu çok ölümcül bir hastalık olan Subakut Sklerozan Panensefaliti araştırdık, hastalık hakkındaki tüm bilgileri sıraladık.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2022 17:16

Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) Nedir?

Subakut sklerozan panensefalir (SSPE) sinir sisteminde kızamık virüsü ile oluşan ölümcül bir hastalıktır. Kızamık geçirildikten sonra virüsün beyne yerleşmesiyle meydana gelir. Genellikle çocuk ve gençlerde görülen bu hastalığın olguları yavaş yavaş görülebilmektedir. Ancak bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır.

Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) Nedir?

Dawson hastalığı da denilen Subakut Sklerozan Panensefalit, kızamık aşısını zamanında olmuş kişilerde görülmez. Kızamık aşısı olmuş, ancak yeterli bağışıklık düzeyine ulaşamamış kişilerde ya da aşılamadan önce kızamık geçiren çocuklarda görülebilmektedir.

Subakut Sklerozan Panensefalit Nedenleri Nelerdir?

Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) Nedir?

Subakut Sklerozan Panensefalit hastalığının temel nedeni kızamık virüsüdür. Kızamık geçiren kişilerde virüs bazen beyne ulaşarak buraya yerleşmekte ve beyin iltihabına neden olmaktadır. Bu durum beyinde immün zedelenmeye ve sinir tahribatına yol açar. Ancak bu süreç çok yavaş ilerler, öyle ki belirtiler kızamık geçirildikten sonraki 5 ile 6 yıl içinde görülmeye başlar.

Hastalığa neden olan virüs bilinse de hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir. Kızamık virüsünün nasıl ve neden beyne ulaşarak yerleştiği hakkında hala araştırmalar yapılmaktadır.

Subakut Sklerozan Panensefalit Belirtileri Nelerdir?

Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) Nedir?

Normal gelişimini sürdüren çocuklar ya da gençlerde görülen hastalık, yürümede ve konuşmada bozulma, unutkanlık, davranış bozuklukları, istemsiz kas hareketleriyle ortaya çıkan nöbetler, başın öne doğru eğilmesi ve vücutta gevşeklik gibi belirtilerle ortaya çıkar. Genelde ilerleyici olan hastalığın belirtileri de şiddetlenebilir. Çok nadir olarak bazı hastalarda ilerleme görülmeyebilir.

SSPE hastalığı ilk olarak hafıza kaybı ve sinirlilikle kendini gösterir. Hastalığın 2. döneminde hasta tek başına yemek yiyemez hale gelir. 3. dönemde hasta yatağa bağımlı hale gelir. 4. evre olan son evrede ise kişi komaya girer ve yıllar sürebilen koma ölümle sonuçlanabilir.

Subakut Sklerozan Panensefalit Teşhisi Nasıl Yapılır?

Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) Nedir?

Subakut Sklerozan Panensefalitin teşhisi için beyin omurilik sıvısının alınım incelenmesi gerekir. Bazı durumlarda tanıyı kesinleştirmek için beyin ya da retina biyopsisi de yapılabilir. Beyin omurilik sıvısında kızamığa dair bulgular görülürse tanı kesinleştirilebilir. Bu konuda hastalığın belirtileri de tanı için yardımcı olur.

Subakut Sklerozan Panensefalit Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) Nedir?

Subakut Sklerozan Panensefalit hastalığının tedavisi bulunmamaktadır. Hastalar genelde bakıma muhtaç hale gelir ve yatağa bağımlı olabilir. Tüple beslenen hastalara özenle bakılması gerekir. Hastaların büyük bir çoğunluğu kısa sürede hayatını kaybedebilir. Bazılarıyla 7 ile 10 yıl yaşayabilmektedir.

Subakut Sklerozan Panensefalit tedavi edilemese de önlenebilir bir hastalıktır. Tek çaresi kızamık aşısının yapılmasıdır. Kızamık aşısı olan çocuklarda bu hastalık görülmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kızamık Nedir?Kabakulak Nedir?
Su Çiçeği Nedir?Yapılması Gereken Bebek Aşıları
Altıncı Hastalık Nedir?

SSPE hastalığı iyileşir mi?

SSPE çok nadir olarak kendiliğinden iyileşebilir ancak genelde tedavisi olmayan ve ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Hastalık çok geç ortaya çıksa da zaman içinde ilerler ve beyin fonksiyonlarını etkileyerek ölüme neden olur. Tedavisi yoktur, tek önleme yolu kızamık aşısıdır.

SSPE hastalığı nasıl bulaşır?

SSPE hastalığı bulaşıcı değildir, kızamık virüsünün çocukken bulaşmasıyla sonradan ortaya çıkar. Hastalığın nedeni kızamık virüsünün beyne gitmesi ve beyinde iltihaplara neden olmasıdır. Bu durumda hastalığın bulaşıcılığı bulunmaz. Yani bilinenin aksine nedeni kızamık olsa da onun gibi bulaşma göstermez.

Kızamık aşısı ne zaman yapılmalı?

Kızamık aşısı bebeklerin 12. ve 48. ayında yapılır. Kızamık aşısı aşı takviminde KKK şeklinde yer alır. Kızamıkçık ve kabakulak aşılarıyla birlikte yapılmaktadır. İki doz yapılan aşı ücretsiz uygulanır. Ciddi rahatsızlıkları önlemek için tüm çocukların aşılanması çok önemlidir.

Aşıya rağmen kızamık olur mu?

Eğer kızamık aşısı çocukta koruma geliştirememişse yine de kızamık hastalığına yakalanılabilir. Kızamıkla birlikte ileride Subakut Sklerozan Panensefalit hastalığı da görülebilir. Ancak bu çok nadir bir durumdur, genelde aşının koruyuculuk oranı yüksektir ve çocuklar kızamığa karşı bağışıklıdır.

Subakut Sklerozan Panensefalit öldürür mü?

Subakut Sklerozan Panensefalit maalesef ölümcül bir hastalıktır. Hastaların yüzde 85'inden fazlası hastalığın tüm evlerini geçirdikten sonra hayatlarını kaybedebilir. Bunun önlenmesi için tüm çocukların zamanında aşı olması gerekmektedir. Kızamık aşısı Subakut Sklerozan Panensefalit hastalığına karşı da koruma sağlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
102
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.