Su Kaplumbağası Bakımı

Su Kaplumbağası Bakımı
18.12.201514:33

Oldukça sık beslenen hayvanlardan biri olan su kaplumbağalarının bakımı hakkındaki incelikleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:11

Su Kaplumbağası Bakımı ve Özellikleri

Su kaplumbağaları, dünyada geniş bir alana yayılmış olsalar da doğal yaşam alanları Florida ve Meksika civarlarıdır. Genel olarak, kafalarının yan kısmında kırmızı, turuncu şeritler vardır. Kırmızı yanaklı olan kaplumbağalar iyi bakıldıkları taktirde akvaryumda 30 sene yaşayabilmektedir. 

Büyümeleri yavaş yavaş gerçekleşmektedir. İlk senelerde boyları 5-7 cm uzarken, beş yaşına geldiklerinde boyları erkekte 13, dişide ise 17 cm'e kadar ulaşabilmektedir. Büyüme hızları doğru bakım ve beslenmeye göre değişebilmektedir.

 

Su Kaplumbağalarına Nasıl Bakılmalı?

Su kaplumbağası beslemek isteyenlerin öncelikle dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar:

  • Su kaplumbağalarını küçük fanuslarda ya da plastik kaplarda beslemek kısa sürede ölmelerine neden olabilmektedir. 
  • Kemik gelişimleri için yazın hava akımı olmayan yerde güneşlenmeleri gerekmektedir.
  • Gölgede geçirecekleri yerleri ve suya girecekleri alanları mutlaka olmalıdır.
  • Kış aylarında ise, UV A/B lambaları kullanmalısınız.
  • Bu canlılar hem bitkisel, hem de hayvansal gıdalar tüketebilirler.
  • Dengeli ve yeterli bir beslenme düzeni oluşturarak, ortamlarını dikkatle hazırlayarak, su kaplumbağanızın ömrünü uzatabilirsiniz.

 

Su Kaplumbağası Bakımı Nasıl Olmalı?

 

Su Kaplumbağası Akvaryumu

Yeni aldığınız kaplumbağaların tam olarak nasıl bir ortamdan geldiklerini bilmiyorsanız, ilk başta ılık bir duş ile kir ve dışkılardan arınmasını sağlamalısınız. 

Kaplumbağalarınızı koyacağınız akvaryumun 28 derece sıcaklıkta olması önerilmektedir. Akvaryumun içerisine bir çorba kaşığı tuz koymanız tavsiye edilmektedir. 

Su kağlumbağalarınız geldikleri ilk zamanlarda saklanacak yer arayabilirler. Vejeteryan kaplumbağalar 1-2 gün, etçil kaplumbağalar ise 1-5 gün kadar saklanabilmektedir. Ancak Kaplumbağalarınıza taze yem vererek bu süreyi kısaltabilirsiniz.

 

Su Kaplumbağası Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Su Kaplumbağaları Kış Uykusu

Kaplumbağalar kış uykusuna sadece kışın soğuk havalarda yatmaktadır. Havalar ve suyun ısınmasına kadar da uykuda kalırlar. Su kaplumbağaları kış uykusuna yattıklarında tepkileri sona erer. Kalpleri sadece dakikada 1-2 defa atar.

Ev ortamında beslenen su kaplumbağalarının kış uykusuna yatırılmaması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise doğal ortamlarında olmadıkları için uyanmalarının zor olabilmesidir. Özellikle 4 yaşın altında olan kaplumbağaların uyumasına engel olmanız gerekmektedir. Bunun için de su sıcaklığının 24 derecenin altına düşmemesine dikkat etmelisiniz. 

 

Su Kaplumbağaları Kış Uykusuna Yatar Mı?

 

Su Kaplumbağalarının Beslenmesi

Kaplumbağaları beslerken yaşlarını dikkate alarak yem vermeniz gerekmektedir. Genç kaplumbağalara daha çok hayvansal yemler verirken, yaşlılara ise bitkisel yemler vermelisiniz. Vereceğiniz hayvansal yemler, tatlı su balığı, solucan, salyangoz ve suda yaşayan böcekler gibi yemler olabilir. 

Su kaplumbağalarının dengeli beslenmesi için yemlerinin çeşitli olması şarttır. Genç kaplumbağalara iki günde bir yem vermek uygundur. Yem miktarının kaplumbağanın kafasının büyüklüğü kadar olmasına dikkat etmeniz önerilmektedir.

 

Su Kaplumbağası Nasıl Beslenmeli?

 

En uygunu kaliteli yemler olan Sera, Tetra marka veya Sanyu marka yemlerdir ve Türkiye'de rahatça bulunabilir. Ayrıca haftada bir vitamin verilmesi uygundur.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
122
17
49
33
35
19
164
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.