Su Fıtığı Nedir? Hidrosel Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Su Fıtığı Nedir? Hidrosel Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
29.03.201613:06

Testis torbasının şişmesine neden olan su fıtığı hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkındaki her şeye içeriğimizde yer verdik.

Haber güncelleme tarihi 07.08.2022 16:21

Hidrosel Hastalığı

Her ne kadar ciddi bir hastalık olmasa da tedavi edilmediği zaman kötü sonuçlara sebebiyet verebilen hidrosel, testisleri çevreleyen zarların içerisinde olması gerekenden fazla sıvı olmasıdır. Bu durum sonucunda testis torbası şişmektedir. Bu içeriğimizde hidroselin oluşmasının nedenlerini, belirtilerini, tanısını ve tedavisini bulabilirsiniz.

İşte su fıtığı hakkında bilinmesi gerekenler...

Su Fıtığı (Hidrosel) Nedir?

su fıtığı

Daha çok su fıtığı olarak adlandırılan hidrosel, sıvı birikimi sonucunda testis torbasının şişmesidir. Sıvı birikimi testisleri çevreleyen zarlar içinde meydana gelir. Testis ile zar arasında testisin kayganlığını sağlamak için 0,5-1 ml sıvı bulunur. Ancak sıvı miktarının 100-200 ml’e ulaşması durumunda su fıtığı yani hidrosel hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Su fıtığı yetişkinlerde görülebileceği gibi erkek çocuklarında da görülebilir. Çocuklarda görülen su fıtığı, anne karnındayken kasık kanalı içine doğru balonlaşarak uzanan karın zarının kapanmaması sonucunda oluşur.

Balonlaşan karın zarının giriş kısmı genişse ve buradan içeri doğru karın içi organlar girecek olursa kasık fıtığı meydana gelir. Ancak karın zarının giriş kısmının dar olması durumunda karın içinde salgılanan sıvı girer ve hidrosel, yani su fıtığını oluşturur.

Su Fıtığı (Hidrosel) Hastalığı Türleri

Su fıtığı hastalığının kendi içerisinde 2 farklı türe ayrılmaktadır. Bunlar kendiliğinden yani doğumsal olarak oluşan su fıtığı hastalığı ve Erişkin su fıtığı hastalığıdır?

1. Konjenital (Doğumsal) Hidrosel

su fıtığı

Su fıtığı sonradan edinsel olarak ortaya çıkabileceği gibi doğuştan da meydana gelebilir. Testis anne karnında göbek içinde yerleşimlidir ve hamileliğin 14. haftasından itibaren karnın alt bölgelerine doğru ilerleyerek testis torbasına doğru iner. Ancak bu iniş sırasında karın zarı bir eldiven parmağı şeklinde skrotuma kadar testisle birlikte iner.

Doğumdan sonra bu kesecik kapanır ve ipliksi bir boyut alır. Keseciğin kapanmaması durumunda karın içi sıvısı bu açıklıktan içeri girer ve testis etrafında birikmeye başlar. Sıvının birikmesiyle birlikte meydana gelen şişlik hidroseli işaret eder.

100 erkek bebeğin 6'sında doğumsal hidrosele rastlanılır. Doğumsal hidrosel 2 çeşitte incelenir. Bunlardan ilki komünikan hidrosel yani ilişkili hidroseldir. Testis torbasına inen karın zarının tamamen açık olması durumudur. İkincisi ise komünikan yani ilişkili olmayan hidroseldir. Bu tip hidroselde zarın karın tarafında olan kısmının anormal bir şekilde kapanması ve peritoneal sıvının testis torbasının içine hapsolmasıdır.

2. Erişkin Hidrosel

su fıtığı

Genellikle 40 yaş üzerindeki bireylerde görülen bu hidrosel tipi erişkinlerin %1’inde görülür. Testis kesesinin maruz kaldığı travma, testis tümörleri, varikosel ameliyatları, radyoterapi, testis ve eklerinin iltihabi hastalıkları gibi durumlar sonucunda görülür. Ayrıca böbrek nakli olan kişilerin yaklaşık %70’inde tek taraflı hidrosele rastlanılır.

Su Fıtığı (Hidrosel) Belirtileri Nelerdir?

su fıtığı

Hidrosel en çok şişlik belirtisini göstermektedir. Torbalarda meydana gelen bu şişlik, sabahları kaybolup günün ilerleyen saatlerinde belirginleşmektedir. Ancak hidroselin kansere dönüşmesi söz konusu değildir. Su fıtığı genellikle ağrısız olan ve yavaş yavaş büyüyen şişlik haricinde herhangi bir şikayete neden olmaz.

Hidrosel Teşhisi

su fıtığı

Su fıtığı hastalığını teşhis etmek için gözlem ve elle kontrol yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde doktor kolay bir şekilde tanı koyabilmektedir. Teşhisin arkasından ışık tutarak da bu hastalığı teşhis edebilirsiniz. Ayrıca ultrasanografi gibi tetkiklerden de yardım alınabilmektedir.

Su Fıtığı (Hidrosel) Tedavisi

su fıtığı

Çocuklarda görülen hidroselde çocuğun 2 yaşına gelmesi beklenir. Yetişkinlerde görülen hidroselde ise ilk önce hastanın isteğine ve altta yatan bir hastalığın olup olmadığına bakılır.

Ağrıya neden olan ve günlük aktiviteyi kısıtlayacak dereceye varan su fıtığının tedavisi için cerrahi müdahale önerilmektedir. Ortalama 30-60 dakika süren ameliyat sonrasında testis torbasına drenaj için dren yerleştirilir. Duruma göre 24-48 saat içinde dren çıkarılır ve hasta taburcu edilir.

Hastanın hastanede kalış süresi ortalama 1-2 gündür. Operasyon sonrasında antibiyotik, ağrı kesici ve inflamasyon için analjezik-antiinflamatuar ilaç tedavisi uygulanır. Ameliyat sonrasında hastanın tam iyileşmesi 1-2 ay sürerken hastanın ilk 2 hafta cinsel ilişkiden kaçınması ve ilk 4 hafta ağır iş veya spor yapmaması önerilmektedir.


İlginizi Çekebilir
Kasık Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Su fıtığı nasıl anlaşılır?

Su fıtığı yani Hidrosel hastalığının anlaşılmasında en önemli etken ağrısız şekilde şişlik meydana gelmesidir. Testis bölgelerinde sürekli olarak şişme ve inme meydana gelir. Eğer kendinizde böyle bir problem görüyorsanız sizde de hidrosel olabilir. Bir an önce doktora görünmenizi öneririz.

Su fıtığı hastalığı kimlerde görülür?

Su fıtığı bebeklerde ve yetişkinlerde görülür. Ancak, yaş ilerledikçe hastalığın seviyesi ilerlemektedir. Bebeklerde görülen su fıtığı şişliği ile erişkinlerde görülen su fıtığı şişkinliği birbirinden farklıdır.

Su fıtığı (Hidrosel) kendiliğinden geçer mi?

Su fıtığı hastalığı doğumsal olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok ebeveyn bu hastalığın kendiliğinden geçip geçmeyeceğini merak etmektedir. Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Doğumsal olarak ortaya çıkan su fıtığı hastalığı 1-2 yaşa kadar kendiliğinden geçebilir ancak bu her zaman geçerli değildir. Eğer bu sürede hastalıkta bir iyileşme belirtisi olmaz ise cerrahi müdahale gerçekleştirilmektedir.

Hidrosel tehlikeli midir?

Doğumsal olarak ortaya çıkan ve genel olarak 1-2 sene sonra ortadan kaybolan bir hastalık olsa da zaman zaman cerrahi müdahale gerektirmektedir. Çok tehlikeli bir hastalık olarak görülmese de kesinlikle tedavi süreci aksatılmamalıdır.

Su fıtığı sünnete engel mi?

Su fıtığı, testis bölgesinde ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için sünnet konusunda tehlike teşkil etmektedir. Ancak yine de su fıtığı rahatsızlığı bulunan çocuğun sünnet olması bölge iyileşene, şişlik inene kadar ertelenmelidir. Son kararı alanında uzman doktor vermelidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
52
12
13
8
14
7
10
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.