Sosyalizm ve Komünizm Arasındaki Farklar

Sosyalizm ve Komünizm Arasındaki Farklar
22.08.201513:47

İç içe geçmiş iki kavram olan Sosyalizm ve Komünizmi birbirinden ayıran farklılıklar nelerdir? İki kavramı tanımlayarak, birbirinden ayrılan özelliklerini detaylı olarak aktaracağız.

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 12:03

Sosyalizm;  değiş tokuş ve üretim araçlarının ortaklaşa kullanılması yoluyla toplumsal sınıfları ortada kaldıran, toplumun köklü bir şekilde örgütlenmesini sağlayan toplumsal toplumlardır. Komünizm ise; bütün bir düzenin kullanıldığı ve özel mülkiyetin olmadığı toplum düzenidir. Böyle bir düzenin kurulmasının amacı siyasal, ekonomik ve toplumsal öğreti olarak geçmektedir. Sosyalizm ve Komünizm birbiriyle iç içe geçmiş, birbirine yakın kavramlardır. Her ne kadar yakın kavramlar olarak da bilinse aralarında farklar vardır.

 

Sosyalizm ve Komünizmin Birbirinden Farkı

sosyalizm

Komünizm sosyalizmin bir türüdür. Sosyalizmin diğer türleri de; sosyal demokrasi, liberal sosyalizm, anarşizm, İslam sosyalizmi arasında yer alır.

Sosyalizm bir ekonomik sistemdir. Komünizm hem ekonomik hem de politik sistemdir. Sosyalizm eşit bir yaşam tasarlarken, komünizm hem eşit bir yaşam hem de eşit bir yönetim tasarlar.

Sosyalizm ve Komünizm, ikisi de eşitliği savunuyor. Ancak yönetim olarak ayrılır.

İkisi de toplumsal eşitliği savunurken Komünizm sosyalizmin radikal uç noktasıdır.

Sosyalizmde insanlar ekonomik yönetimde söz sahibiyken, çoğunluğun kararı uygulanır. Komünizmde tek parti söz konusudur, parti otoritesi geçerlidir.

Sosyalizm kapitalizmle beraber yaşayabilir ve bunu bir geçiş imkanı olarak değerlendirirken, komünizmde bu söz konusu değil, tamamen sınıfsız bir toplum amaçlanır.

Sosyalizmde çok partili seçim varken ve liderler bulunurken, komünizmde lider yoktur. Doğrudan halk tarafından yönetilir.

Sosyalizmde mülkiyetin çoğu ortaklık içindedir ve gerçek sahibi işçilere verilirken komünizmde ise tüm mülkiyetin çoğu ortaklık içindedir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1049
77
451
16
33
21
49
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.