İçişleri Bakanlığı Duyurdu: 30 Büyükşehir ve Zonguldak'ta 2 Gün Sokağa Çıkma Yasağı!

İçişleri Bakanlığı Duyurdu: 30 Büyükşehir ve Zonguldak'ta 2 Gün Sokağa Çıkma Yasağı!
10.04.202023:07

İçişleri Bakanlığı 10.04.2020 tarihli saat 24:00 ile 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında büyükşehir ile Zongulda'ta sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bakanlığın yayımladığı genelge dahilinde yasağın detayları ve açık olacak yerler açıklandı.

Haber güncelleme tarihi 06.05.2020 11:45

Son Dakika: İçişleri Bakanlığı Duyurusunda 31 İlde 2 Gün Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi!

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "10.04.2020 tarihi saat 24:00'dan 12.04.2020 tarihi saat 24:00'a kadar Büyükşehir statüsüne sahip 30 ilimizde ve Zonguldak il sınırları içerisinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkması yasaklanmıştır. 

Genelgede, COVID-19 salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma adına birçok tedbirin hayata geçirildiği hatırlatıldı.


Hangi İllerde Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi?

Sokağa Çıkma Yasağı

Son dakika haberi olarak 31 ilde valiliklere gönderilen sokağa çıkma yasağı kapsamındaki iller arasında: AdanaAnkaraAntalyaAydınBalıkesirBursaDenizliDiyarbakırErzurumEskişehirGaziantepHatayİstanbulİzmirKahramanmaraşKayseriKocaeliKonyaMalatyaManisa, Mardin, MersinMuğlaOrduSakaryaSamsunŞanlıurfaTekirdağTrabzonVan ve Zonguldak yer alıyor.


Sokağa Çıkma Yasağında Nereler Açık Olacak?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta hafta sonu (10.04.2020 saat 24:00 - 12.04:2020 saat 24:00) için uygulanan sokağa çıkma yasağının detaylarını aktardı. Tüm dünyayı tehlike altına alan ve ülkemizde son zamanlarda artış gösteren vaka sayılarına karşılık alınan tedbirler kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmirin'de aralarında bulunduğu toplam 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı kapsamında açık olacak yerler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklandı. İşte haberin detayları...

Fırın ve Eczaneler Açık Olacak

çişleri Bakanlığı tarafından hafta sonu için 31 ilde geçerli sokağa çıkma yasağına ilişkin genelge valiliklere gönderildi. Gönderilen genelge kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak illerinde ki fırın, unlu mamül, hastaneler, eczaneler ve ruhsatlı iş yerleri açık olacak. 31 ilde faaliyet göstermekte olan tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin üretimini yapan iş yerleri sokağa çıkma yasağına dahil edilmeyecek.

PTT, Kargo ve Su Dağıtım Şirketleri Açık Olacak

İçişleri Bakanlı tarafından hafta sonu için geçerli sokağa çıkma yasağı kapsamında 31 ilde PTT, kargo, su dağıtım şirketleri, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan yerler açık olacak. Fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtılmasında sorumlu olan vatandaşlarımız aynı şekilde yasağın dışında tutulacak.

Kan ve Plazma Bağışı Rendevusu Olanlar Yasağın Dışında Tutuldu

Kızılay kapsamında kan ve plazma bağışı için randevusu olan vatandaşlar, 31 ilde geçerli sokağa çıkma yasağının dışında tutuldu. Öte yandan elektrik, su, doğalgaz ve telekomünikasyon gibi kesintiye uğramaması gereken yerlerin işleyişi sürdürmesi ve arızaları giderebilmesi için görev alan bireyler yasağın dışında yer alıyor.

Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşları Yasağa Dahil Değil

Sağlık kurumları, eczaneler, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülebilmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları sokağa çıkma yasağı dışında tutuldu. Öte yandan genelge kapsamında birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı dışında tutulacağı belirtildi.


Sokağa Çıkma Yasağının Dışında Tutulanlar

Sokağa Çıkma Yasağı

Açık olması kararlaştırılan işletmelerde, kurumlarda çalışanların yanı sıra TBMM çalışanları, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar, acil çağrı merkezleri çalışanları, birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar, elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon gibi kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar sokağa çıkma yasağı dışında tutuldu.

Öte yandan sokağa çıkma yasağı dışında tutulanlar arasında ürün veya malzemelerin naklinde, lojistiğinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar, gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında görevli olanlar, yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri, sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları, PTT, kargo ve su dağıtım şirketi çalışanları, demirçelik ve cam sektörü gibi sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan, bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasatında çalışacaklar, fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ve çalışanlar, Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar da yer aldı.

Daha önceki genelgeler kapsamında, sağlık ve cenaze için verilenler hariç, düzenlenmiş olan seyahat izin belgeleri (yola çıkmış olanlar hariç) pazartesi günü geçerli olacak. Genelge kapsamındaki kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilebilecek, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi uyarınca gerekli adli işlem başlatılacak.


T.C İçişleri Bakanlı Tarafından Yapılan Açıklama

Sokağa Çıkma Yasağı

2 Gün Sokağa Çıkma Yasağı 

10.04.2020

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma adına birçok tedbir kararı alınarak hayata geçirildi.

Bu kapsamda ilgi Genelge ile alınan son tedbirlerden olan, büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak ili için şehir giriş-çıkışlarının 15 gün süreyle geçici olarak yasaklanması kararlaştırılmıştı. Alınan tedbirlerin bulaşın yayılım hızına olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla; büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak ili kapsayacak şekilde, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzısıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddesi uyarınca il valileri tarafından aşağıdaki ek tedbirlerin alınması gerekmektedir; 

Bu kapsamda; 
 
10.04.2020 tarihi saat 24:00'den 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında aşağıda belirtilecek istisnalar hariç olmak üzere Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanacaktır.

Açık Olacak İşyeri, İşletme Ve Kurumlar

 • Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri, 
 • Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil)  üretiminin yapıldığı işyerleri,
 •  Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler,
 • Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.)
 • Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri,
 • Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)
 • PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri,
 • Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri,

 İstisna Kapsamında Olan Vatandaşlar

 • Bu genelgenin (2) numaralı başlığında yer alan “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanları,
 • TBMM çalışanları,
 • Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar,
 • Acil çağrı merkezler çalışanları,
 • Birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar,
 • Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar,
 • Ürün ve/veya malzemelerin naklinde lojistiğinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar,
 • Gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında görevli olanlar,
 • Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları,
 • PTT, kargo ve su dağıtım şirketi çalışanları,
 • Demirçelik ve cam sektörü vb. sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan
 • Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasatında çalışacaklar,
 • Fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ve çalışanlar,
 • Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar,

Belirtilen istisnalar dışındaki tüm vatandaşların evlerinde kalması esastır. 

Daha önceki Genelgeler kapsamında düzenlenmiş olan (sağlık ve cenaze için verilen hariç) seyahat izin belgeleri (yola çıkmış olanlar hariç) Pazartesi günü geçerli olacaktır.

Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından ilgili mevzuatı uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda; 

Gereğini önemle arz ve rica ederim.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
3
3
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.