Son 24 Saatte Öne Çıkan Haberler

Son 24 Saatte Öne Çıkan Haberler
01.05.201701:12

Son 24 saat içerisinde gündemden siyasete, spordan magazine kadar birçok alanda öne çıkan önemli haber başlıklarını sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 20.07.2017 17:11

GÜNDEM

DÖRT İLDE ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI VERİLDİ

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu'nun kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Karsantı Barajı ve Hidroelektrik Santrali için Adana'nın Aladağ ilçesinde, Aksu RES Üretim Tesisi için Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde, Çaltı Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali için Erzincan'ın İliç ilçesinde Çankaya Barajı ve HES Üretim Tesisi için Trabzon'un Araklı ilçesinde belirtilen ada ve parsellerin kamulaştırılmasına karar verildiği Bakanlar Kurulu kararı ile açıklandı.

parsel arsa

ZONGULDAK LİMANI'NDA İKİ FÜZE ELE GEÇİRİLDİ

deniz

Ukrayna'dan Cenk-y gemisiyle Zonguldak Limanı'na gelen bir İran uyruklu bir kişinin aracında yapılan arama sırasında askeri dürbün ve mekanizma parçaları bulundu. Askeri parçalar üzerinde yapılan araştırma sonucunda bulunan bu parçaların antitank füzesine ait olduğu kaydedildi. Bunun üzerine İran uyruklu kişi gözaltına alındı. Olayın terörist faaliyetlerle bağlantılı olabileceği üzerinde duruluyor.

maaş

BÜYÜKANNE'DEN SONRA HALA VE TEYZEYE DE MAAŞ

Geçtiğimiz aylarda faaliyete geçen "Büyükanne Projesi" kapsamında torunlarına bakan büyükannelere 425 TL verilen maaş sevinçle karşılandı. Çalışma Bakanlığı tarafından başlatılan torunlarına bakan büyükannelere verilen maaş uygulaması pilot iller kapsamıyla sınırlı kalırken bu sistemin Türkiye’nin geneline yayılması gündeme geldi. Böylelikle büyük şehirlerde uygulanan bu yöntem diğer illerde de devreye girerek torununa bakan diğer illerdeki büyükannelere maaş verilmesinin yolu açılacak. Diğer yandan, sistemin önümüzdeki dönemlerde yeğenlerine bakan işsiz hala ve teyzelere de uygulanabilmesi için yeni çalışmalar başlatıldı.


POLİTİKA

akp

ŞAMİL TAYYAR'IN İSTİFA AÇIKLAMASI VE MEHMET METİNER

Ak Parti Milletvekili Şamil Tayyar kişisel Twitter hesabından dün gündeme bomba gibi düşen tweetler atmıştı. FETÖ'nün hala iş başında olduğunun altını çizerek; "FETÖ halen iş başında, herkes kör ve sağır, mücadele raydan çıktı, AK Parti eliyle AK Parti'nin altı oyuluyor, yazıklar olsun!" dedi. Şamil Tayyar daha sonra ise "Pes ettim, artık yokum!" ifadelerini kullandı.

Şamil Tayyar'ın bu açıklamalarından sonra Ak Partili Mehmet Metiner tartışmaya katıldı. Şamil Tayyar'a Twitter üzerinden cevap veren Metiner; "Şamil kardeşim pes etmek ne demek? Bize yakışır mı hiç yokum demek? Reis var olduğu sürece sorun yok. Ölümüne arkasındayız Reis'in" dedi. Mehmet Metiner'in Tayyar ile ilgili attığı tweetlerin ardından Şamil Tayyar'dan bir tweet daha geldi. Tayyar attığı tweet ile istifa mı edecek? sorularına noktayı koymuş oldu.

chp grup toplantısı

CHP İL BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında, Ankara'da referandum sonuçlarını değerlendirmek üzere gerçekleşen, CHP il başkanlarının toplantısının ardından açıklanan sonuç bildirgesinde: “Bu sürecin aracı kurumu Yüksek Seçim Kurulu (YSK) görevini ihlal etmiş, hukuku ayaklar altına almıştır. Görevi kanunlara uymak ve yasaları uygulamak olan kurum adeta bir çete gibi davranarak kanunun açık emirlerine aykırı hareket etmiş, hukuku tanımak yerine hukuku yok etmiştir. YSK tarafından halk oylamasında alınan karar, seçim güvenliğine yönelik bir darbe, halkın iradesine yönelik bir kumpas girişimidir. Referandumu 'Mühürsüz Referandum' kılan bu kumpas, halkın iradesini ortadan kaldıramaz. Tarihi demokrasi mücadelesinin altın sayfalarıyla dolu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) halkımızın hakkını sonuna kadar savunacak, adalet tesis edilene kadar gereken her adımı atacaktır." ifadeleri yer aldı.

tv röportajı

CUMHURBAŞKANI HİNT TELEVİZYONU WION'A KONUŞTU

Hindistan ziyareti öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hint televizyon kanalı WION'a konuştu. Gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı. Moderatörün Erdoğan’a ilk sorusu "Türkiye'de neden bu kadar popülersiniz?" oldu. Bu soruya Erdoğan, AK Parti'nin kurulduğu günden bu yana sürekli yükselen bir siyasi hareket olduğuna ve hiç geri düşme diye bir şey yaşanmadığına işaret ederek, “Demek ki halkını bölen-parçalayan değil halkını kucaklayan bir siyasi hareket” dedi.

Ardından Erdoğan’a Hindistan'ın Pakistan sınırındaki Cammu Keşmir bölgesiyle ilgili Türkiye'nin pozisyonun sorulması üzerine Pakistan ve Hindistan arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da iyiye gittiğini görmekten duyduğu memnuniyeti belirterek, Keşmir sorunu olarak bilinen konunun kendilerini üzdüğünü açıkladı. 70 yıldır çözülemeyen bu sorunun gelecek nesillere taşınmadan ikili diyaloğun yanı sıra çoklu diyaloğa da gidilebileceğinin altını çizen Erdoğan, moderatörün Cammu Keşmir bölgesinin sorununu Kürt sorununa benzetmesi üzerine “Şimdi bakın bunları birbirine benzer halde kıyaslarsak yanlış yaparız. Şimdi bizim Türkiye'de Kürt vatandaşlarımızla sorunumuz yok, bunu birbirine karıştırmayalım. Bizim bir terör örgütüyle sorunumuz var, anlatabiliyor muyum?” ifadelerini kullandı.

Laiklik kavramının Türkiye'de ve Hindistan'da sürekli gündeme geldiği, Türkiye'de, Hindistan'da ve Fransa'da farklı değerlendirmelerin olduğu hatırlatılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a laikliğinin tanımının ne olduğu soruldu. Erdoğan, “Bize göre laiklik, tüm inanç gruplarının inancını devletin güvence altına almasıdır ve devlet tüm inanç gruplarına eşit mesafededir. Bizim laiklik anlayışımız da bu, asla ayrım yapılamaz. İster Müslüman olsun, ister Budist olsun, ister ateist olsun, kim olursa olsun, herkes inandığını inandığı gibi yaşayabilmelidir, buna kimsenin de müdahale etmemesi gerekir. Benim kurucusu olduğum partimin programında da bu, bu şekilde vardır." dedi.

Terör konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de ve ülke içerisinde terör örgütlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlardan bahsetti. Ayrıca Suriye’deki terör örgütlerine karşı AB’nin mücadele etmediğini de vurgulayan Erdoğan, son zamanlarda Avrupa’daki İslam düşmanlığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak terör örgütü FETÖ'den bahsetti. FETÖ’nün Hindistan'da da çok ciddi bir örgütlenmesi olduğunu vurgulayarak, "Yarın Hindistan'ın da yönetimine bunlar sızarlar, onu da söyleyeyim. Yani bunu hafife kesinlikle Hindistan yönetimi almamalıdır diye düşünüyorum ve böyle bir devlete karşı darbe girişimini hafife almak asla zaten düşünülecek bir şey değildir" şeklinde konuştu.


DIŞ HABERLER

trump askeri

ABD AFGANİSTAN'A ASKER GÖNDERİYOR

ABD Başkanı Trump'ın Afganistan'a 5 bin askerin gönderilmesi emrini verdikten sonra Helmed vilayetine 300 askerden oluşan birlik gitti. ABD'nin Afganistan'daki birliklerin komutanlığından yapılan açıklamaya göre, deniz piyadelerinden oluşan birliğin bölgeye gitme sebebi olarak Afgan ordusuna eğitim, danışmanlık ve terörle mücadele olarak gösterildi. 11 Eylül saldırılarından sonra ABD'nin Helmet bölgesine gönderdiği askerler 2014 yılında eski başkan Obama'nın emri ile geri çekilmişti.

tanklı askerler

İSRAİL GOLAN TEPELERİNE GÖZ KOYDU

Suriye'ye ait uçağın Golan Tepeleri'nden düşürülmesinin ardından İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz’tan şaşırtıcı bir açıklama geldi. Katz, Golan Tepeleri’nin İsrail toprağı olarak tanınması gerektiğini belirtti. İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Katz, ABD Kongresi İstihbarat Komitesi üyelerine yaptığı açıklamada Suriye’de devam eden savaş ve İran’ın bölgede artan etkisini gerekçe göstererek, Amerika'nın, Golan Tepeleri’ndeki İsrail egemenliğini tanımasını istedi.

 başkanlar

BAŞKAN MADURO'YA BOLİVYA'DAN DESTEK

Venezuela'da yaklaşık bir aydır hükümet karşıtı gösteriler tüm şiddeti ile devam ediyor. Sağ muhaliflerin başı çektiği gösteriler ülkenin dört bir yanına yayılmış durumda. Devlet Başkanı Nicholas Maduro ise başta ABD olmak üzere Amerikan Devletler Örgütü'nü Venezuela'ya darbe yapmakla suçluyor. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales başkent La Paz'daki Quemado sarayında düzenledği basın toplantısında Venezuela Devlet Başkanı Maduro'ya destek mesajı yolladı. Morales yaptığı açıklamada ABD'nin Venezuela'ya asker çıkartma umuduyla şiddeti teşvik ettiğini belirtti.


SPOR

gol atan oyuncu

3 GOLLE 3 PUAN

Spor Toto Süper Lig’in son haftalarına doğru zirve kızıştı. 57 puanla ikinci sırada bulunan Medipol Başakşehir, 64 puanla zirvede bulunan Beşiktaş’ı konuk etti. Şampiyonluk yarışının bu en önemli virajında Başakşehir, Beşiktaş’ı 3 golle yenmeyi başardı. Böylece lider Beşiktaş 64 puanda kalırken en yakın takipçisi olan Başakşehir puanını 60’a çıkararak son haftalara girilirken puan farkını 4’e düşürdü.

maçtan enstantene

FABİANO’DAN KÖTÜ HABER

Spor Toto Süper Lig’in 29. haftasında evinde Çaykur Rizespor’u ağırlayan Fenerbahçe son dakika golüyle 3 puanı hanesine yazdı. Maçın 68. dakikasında Kweuke’nin mutlak golünü çıkartan Fabiano pozisyon sonrası sakatlanıp yerini genç kaleci Ertuğrul Taşkıran’a bırakmıştı. Maçın ardından hastanede tedavisi yapılan oyuncudan üzücü haber geldi. Kulüpten yapılan açıklamada Fabiano’nun sağ ön bacak çapraz bağlarının koptuğu belirtildi. Talihsiz oyuncunun tedavisine kısa sürede başlanacağı da belirtildi.


MAGAZİN

dudak dolgunlaştırma

ALEYNA TİLKİ ESTETİK YAPTIRDI MI?

Adını duyurduğu andan beri çok konuşulan 17 yaşındaki lise öğrencisi Aleyna Tilki, iddialara göre dudaklarını doldurtarak estetik yaptırdı. Posta’nın haberine göre estetik yaptıran genç şarkıcı Aleyna Tilki, reşit olmamasına rağmen alkollü mekanlarda sahne alması sebebiyle eleştirilmişti. Aleyna Tilki’nin tartışılacak bir karara daha imza atıp atmadığı merak konusu oldu.

şu an mutluyum

RÜZGAR ÇETİN: ŞU AN MUTLUYUM

Beşiktaş'ta yaptığı trafik kazasında bir polis memurunun şehit olmasına sebep olan yönetmen Sinan Çetin'in oğlu Rüzgar Çetin, 9 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. Nişantaşı'nda arkadaşları ile birlikte gittiği gece kulübünde objektiflere yakalanan Rüzgar Çetin, mekandan ayrılırken ilk kez gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yurt dışına çıkış yasağı olduğu yönündeki iddiaları yalanlayan Çetin "Yargıtay süreci devam ediyor. Bekliyoruz, inşallah güzel bir sonuç çıkacak. Şu an mutluyum" dedi.

 

Erdem Kadim / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.