Soma Şehitleri Facianın Üçüncü Yılında Anılacak

Soma Şehitleri Facianın Üçüncü Yılında Anılacak
13.05.201709:14

Soma'da 13 Mayıs 2014 günü Soma Holding şirketlerinden biri olan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin işlettiği madende çıkan yangın ve su basması sebebiyle 301 maden işçisi hayatını kaybetmişti. Facianın 3.yıl dönümünde madencilerimizi rahmetle anıyoruz.

Haber güncelleme tarihi 21.07.2017 10:26

Soma’da hayatını kaybeden madenciler, facianın 3. yılında dualarla anılacak. Cumhuriyet tarihinin en büyük maden faciası olan Soma faciasının üçüncü yılında, şehitleri anmak için Manisa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Soma Kaymakamlığı ve İlçe Belediyesi tarafından programlar düzenlenecek.

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasının üçüncü yıl dönümünde, 301 maden işçimiz, camilerde okunacak dualarla, mevlit ve hatimlerle anılacak. Faciada hayatını kaybeden 39 madencinin kabrinin bulunduğu Madenciler Şehitliği ziyaretinde de dualar okunacak.

Soma Maden Faciasında Neler Yaşanmıştı?

Türkiye’nin yas tuttuğu ‘kara’ haber üç yıl önce geldi. Cumhuriyet tarihinde en fazla can kaybının yaşandığı, iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçen Soma maden faciasında 301 madencimiz yaşamını yitirdi.

Manisa'nın Soma ilçesindeki madende, 13 Mayıs 2014'te, saat 15.00 sıralarında çıkan yangın, vardiya değişimi esnasında yaşandı ve 787 işçi patlamada yer altında kaldı.

Facia Nasıl Oldu?

Yangın sebebiyle 420 metre derinlikteki, 3,5 kilometre uzunluğundaki galeriler duman altında kaldı ve bu esnada madendeki işçiler mahsur kaldı.

Facianın Sonrasında Neler Yaşandı?

Maden İş Sendikası yetkilisi, Soma Kömürleri Yeraltı Kömür İşletmeleri'ne ait maden ocağında trafo patlaması sebebiyle çıktığı sanılan yangının vardiya değişimi esnasında yaşandığını ve yüzlerce işçiden haber alınamadığını aktardı. Bunun üzerine binlerce madenci yakını endişeyle beklemeye başladı. Yetkililer, 300 civarı işçinin mahsur kaldığını ancak yangın nedeniyle durumun vahim olduğunu dile getirdi. Daha sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Soma'ya geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından ilk resmi açıklama yapıldı. Taner Yıldız, faciadan bir gün sonra yaptığı bu açıklamadan sonra, saat 01.45'te, 787 işçiden 151'inin hayatını kaybettiğini, 76 yaralı olduğunu ve 360 işçinin tahliye edildiğini aktardı.

14 Mayıs 2014 günü 05.00'te ise yeniden basının karşısına çıkan Yıldız, “201 işçi hayatını kaybetti, 4'ü ağır 80 yaralı var” açıklamasını yaptı ve milli yas ilan edildi. O dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Soma'ya geleceği belirtildi.

Kurtarma çalışmaları sırasında, madenden sağ kurtarılan işçilerden Murat Yalçın'ın sözleri tüm Türkiye'nin gözlerini yaşla doldurdu. Ambulanstaki sedyeye alınan Yalçın, sağlık görevlilerine, “Çizmelerimi çıkarayım mı, sedye kirlenmesin” dedi ve görevlilerin “Hayır çıkarmayın, bir şey olmaz” sözlerinden sonra sedyeye uzandı.

soma maden faciası

Maden faciasının yaşandığı yere gelen Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Soma’da madendeki yangında hayatını kaybedenlerin sayısının 238, yaralı sayısının ise 80 olduğu açıklandı. Erdoğan, basın açıklamasından sonra bir grup vatandaş tarafından protesto edildi. Protestolardan sonra konvoy hareket ederken Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'in, protestoculardan birini özel harekat polisleri yere yatırdığında tekmelemesi ise tepki toplamıştı.

Hayatını kaybeden işçiler yan yana gömüldü. Madende çalışan Ahmet Yankın'ın, faciada kaybettiği ağabeyinin naaşının taşınmış olduğu battaniyeyi, “İhtiyacı olan başka kişiler de kullanır” sözleriyle Kızılay'a iade etmesi üzerine, o battaniye Kızılay müzesinde sergilenmeye başladı.

5 bin kişilik bir grup, protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Bu protestolarda polis müdahalesi ve aralarında avukatların da yer aldığı 36 kişi gözaltına alındı. Manisa Valiliği tarafından, Soma'da eylem yasağı ilan edildi.

Taner Yıldız, faciadan beş gün sonra hayatını kaybeden madenci sayısının 301 olduğunu açıkladı. Madende hiçbir işçi kalmadığını ifade eden Yıldız, arama kurtarma çalışmalarını sonlandırdıklarını söyledi. Kurtarma çalışmaları 96 saat sürdü.

Soma Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada ilk gözaltılar yapıldı ve gözaltılar sonucunda 26 kişiden Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, maden mühendisleri Yalçın Erdoğan, Ertan Ersoy, vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık ile teknisyen Mehmet Ali Günay Çelik tutuklandı.

soma maden faciası

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ise Genel Müdür Ramazan Doğru'nun ‘sahte belge' iddiası ile tekrar gözaltına alındı ve tutuklandı.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın yaptığı incelemelerin ardından, Soma'daki maden ocağının güvenliğini sağlamak dışında yer altındaki tüm işlemlerin durdurulması kararı alındığı belirtildi.

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazalarının araştırılarak alınması gereken iş sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi için mecliste araştırma komisyonu kuruldu. 

Devlet-millet seferberliğiyle çeşitli yardım kampanyaları düzenlendi ve AFAD'ın koordinasyonunu gerçekleştirdiği yardım kampanyasında 50 milyon lira toplandı. Ailelerin hesabına yaklaşık 160 bin lira yatırıldı. Birçok kurumun yetkilileri ve hayırseverler, mağdurlara ayni ve nakdi yardımda bulunmak adına bir araya geldi. Madenci aileleri için her biri 301 konutluk iki inşaat projesi de yapılan çalışmalardan biriydi.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılığı'na 18 Eylül'de ulaşan 126 sayfalık bilirkişi raporunda dikkat çeken ayrıntılar vardı. Bu rapor, Prof. Dr. Ercüment Yalçın, Prof. Dr. Eyüp Akpınar, Prof. Dr. Ahmet Hakan Onur ve İş Güvenliği Uzmanı Alpaslan Ertürk tarafından hazırlanmıştı ve rapora göre kaza önceden önlenebilirdi.

Kazadaki İhmal ve Kusurlar

Bilirkişi raporuna göre 301 madencinin hayatını kaybetmesine neden olan 20 ihmal ve kusur tespit edilirken kazanın oluş şekli şu ifadelerle anlatıldı: “Topuk olarak bırakılan kömürün kontrolsüz bir şekilde kendiliğinden yanması sonucu oluşan CO'in temiz hava girişine ulaştı. Temiz havayla temas eden kendiliğinden yanan kömürün tam yanmaya dönüştü. Bu yangının 4 no'lu kömür nakil bandının bulunduğu yola sirayet etti. Bu bölümdeki ve 3 no'lu kömür nakil bandının bulunduğu yoldaki bant, ahşap tahkimat, PVC borular ve elektrik kablolarını tutuşturdu. Su ile soğutma çalışmaları sonucu açığa çıkan zehirleyici ve boğucu gazlar 301 madenciyi zehirledi. Otopsi sonuçlarına göre ölümlerin büyük çoğunluğu CO zehirlenmesidir.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.