Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korunulur?

Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korunulur?
20.11.201513:11

Solunum yolları enfeksiyonlarından nasıl korunacağınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. İşte solunum yolu enfeksiyonlarından korunma yolları;

Haber güncelleme tarihi 28.07.2022 18:01

Soğuk havalarda başımızın belası olan solunum yolu hastalıkları, vücut direncinin zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirici besinleri ve takviyeleri almaları gerekir. İçeriğimizde solunum yolu hastalıklarının neden oluştuğunu, belirtilerini, teşhisini, tedavisini ve korunmak için yapılması gerekenleri bir araya getirdik.

İşte solunum yolu hastalıkları hakkında bilinmesi gerekenler...

Solunum Yolu Hastalıkları Neden Oluşur?

solunum yolu hastalıkları

Solunum yolu enfeksiyonları özellikle sonbahar ve kış mevsiminde yaşanmaktadır. Bu yüzden kişiler sonbahar ve kış mevsimlerinde daha dikkatli olmalıdır. Bu dönemlerde genellikle vücut dirençleri daha zayıf olduğu için solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkıyor. 

Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

solunum yolu hastalıkları

Solunum yolu hastalıkları alt ve üst solunum hastalıkları olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki solunum yolu hastalığı da bakteri ve mikroplar nedeniyle vücuda girmekte ve hastalığa sebebiyet vermektedir. Alt solunum yolu hastalıkları akut bronşit, Koah, zatürre, verem ve astımdır. Üst solunum yolu hastalıkları ise sinüzit, nezle, grip, farenjit ve larenjittir.

Solunum Yolları Hastalıkları Belirtileri

solunum yolu hastalıkları

Göğüs ağrısı, ateş, göğüste sıkışma, hızlı ve düzensiz nefes alma, hırıltı, halsizlik ve iştahsızlık solunum yolları hastalıklarının belirtileridir. Çocuklarda bunların yanında kuru ya da ıslak öksürük de görülebileceğini söyleyelim.

Solunum Yolları Hastalıkları Teşhisi

solunum yolu hastalıkları

Solunum yolları hastalıklarının teşhisi için doktor fiziksel muayene yapmadan önce geçmiş bir hastalık var mı onu kontrol edecektir. Zatürre gibi bir şüphe olursa doktorunuz sizden röntgen isteyebilir. Farklı bir enfeksiyonun olup olmadığını kontrol etmek için ise kan testi yaptırabilir.

Ortada kronik bir problem varsa ya da tekrarlayan zatürre vakası yaşanıyorsa bronkoskopi adı verilen bir teşhis yöntemi seçilir. Bu yöntem sayesinde alınan örneklerden alt solunum yolu enfeksiyonlarının ya da zatürrenin nedeni belirlenir.

Solunum Yolları Hastalıkları Tedavisi

solunum yolu hastalıkları

Solunum yolları hastalıkları tedavisinde rahatsızlığın neyden kaynaklandığı büyük önem taşıyor. Eğer bu hastalıklar virüsten kaynaklanıyorsa bolca dinlenmeli, bol sıvı tüketmeli ve doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.

Solunum yolu hastalıkları bakteriler yüzünden kaynaklanıyor ise doktorunuz büyük ihtimalle antibiyotik reçete edecektir. Antibiyotiğin işe yaramadığı ve hastalığın kötüleştiği durumda hastanın yatırılması gerekebilir. Gerekli görüldüğü takdirde oksijen tedavisi ve diğer solunum tedavileri uygulanabilir.

Solunum Yolu Hastalıklarından Korunma Yöntemleri

solunum yolu hastalıkları

Solunum yolları enfeksiyonlarından korunmak için ellerinizi bol bol yıkamalı, hapşırma ve öksürme sırasında mutlaka peçete kullanmalı, her tuvalet kullanımından önce ve sonra ellerinizi yıkamalı, kapalı alanları sık sık havalandırmalı, tokalaşmak, sarılmak, öpüşmek ve diğer yakın temastan kaçınmalı, sigara ve alkol kullanmamalı, gerekli olan aşıları yaptırmalı, dezenfektan kullanmalı ve hastalığı taşıyan biriyle aranıza mesafe koymalı ve maske takmalısınız.

Yukarıda saymış olduğumuz yöntemleri kullanarak solunum yolu hastalıklarından kurtulabilirsiniz. Bu yöntemler hem daha sağlıklı kalmanızı sağlayacak hem de çevrenizdekileri de bu rahatsızlıktan koruyacaktır.


İlginizi Çekebilir
Üst Solunum Yolu HastalıklarıAlt Solunum Yolu Hastalıkları

Solunum yolu enfeksiyonlarından korunma yolları nelerdir?

Özellikle soğuk havalarda sarılma, öpüşmeden ve tokalaşmadan kaçınılmalıdır. Hapşırdığınızda ya da öksürdüğünüzde ağzınızı mendille kapatmalısınız. Kağıt mendili kullandıktan sonra da çöp kovasına atarak ellerinizi yıkayın. Bu önerileri uyguladığınız takdirde solunum yolu enfeksiyonların size bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Kronik solunum yolu hastalıkları nelerdir?

Milyonlarca kişiyi etkileyen ve ölüme sebep olan kronik solunum yolu hastalıkları astım, Koah, meslek hastalıkları, pulmoner hipertansiyon ve uyku apne sendromudur. Bu hastalıklar kronik olması sebebiyle oldukça ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

Üst solunum yolu hastalığı nedir?

Soğuk algınlığı olarak bilinen üst solunum yolu hastalığı, en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan birisidir. Burun ve boğazda iltihaba yol açan 200'den fazla virüs bu hastalığa neden olmaktadır. Çocuklarda bu rahatsızlık yılda 5 ile 8 kez ortaya çıkmaktadır.

Kronik solunum yetmezliği ne demek?

Bu durumda solunum fonksiyonu kalıcı ve yavaş ilerleyen bir şekilde bozulmaktadır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler belirtileri sürekli olarak yaşadıkları için zamanla durumlarına alışmaktadırlar. Kronik solunum yetmezliği yaşayan kişilerin solunumu genelde hızlı ve kısa olmaktadır.

Üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Boğaz ağrısı, üşütme, öksürük, boğaz ağrısı, ateş, balgam, yüzde basınç, burun tıkanıklığı, kulak ağrısı, burun akıntısı, hapşırma, soğuk ve sıcak havalara aşırı hassasiyet üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileridir. Bu belirtileri kendinizde görmeniz takdirde üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmış olabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Solunum yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Bu hastalığın belirlenmiş bir tedavi yöntemi yoktur. Burada önemli olan nokta hastalığın gösterdiği belirtilerdir. Hastada ağrı ve ateş varsa parasetemol içeren şuruplar kullanılır. Burun akıntısı ve tıkanıklık gözlemlenir ise serum, damla ya da spreyler reçete edilebilir. Doktorunuz fiziksel durumunuza göre tedavi yöntemini seçecektir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
230
58
63
58
56
44
10
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.