'Solaklık' Bir Sorun Mudur?

'Solaklık' Bir Sorun Mudur?
11.08.201516:35

Solaklık bireylerde çocukluktan itibaren ortaya çıkar. Peki solaklık bir kusur mudur? Solaklık neden ortaya çıkar? Solak çocuklara ailelerin tutumu nasıl olmalıdır?

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 14:47

Küçük yaşlardan itibaren ortaya çıkan 'solaklık' aileler tarafından çoğunlukla olumsuz bir durum gibi karşılanır. Hatta ebeveynler çocukları yemek yerken veya değişik aktivitelerinde sol ellerini kullandıklarında, sağ ellerini kullanmaya zorlarlar. Aslında sağ veya sol el ile çalışmak beyin lobları ile ilgilidir. Sağ el beynin sol lobundan, sol el ise beynin sağ lobundan yönetilir.

solak-cocuklar.jpg

Solaklara Çocuğa Baskı Yapılmamalı

Bilim adamları solakların kendisine öğretilenleri daha iyi algıladığını ifade ediyor. Bunun sebebi ise beynin sağ lobunun daha seri algılaması. Baktığınız zaman ‘solaklık’ bir kusur ya da eksiklik değildir. Sadece bir alışkanlık olarak kabul edilebilir. Hatta solaklar genellikle farklı ve müthiş yeteneklerine göre birçok insandan üstündürler. Aileler bu durumu çocuklarında gözlemlediklerinde huzursuz oluyor ve çocuğuna sağ el ve ayaklarıyla işlerini görmesini talep ediyor. Ancak bu davranış katiyen doğru değildir. Aslında burada anne-babaların huzurunu bozan şey çocuklarının normal olmadığını düşünmeleridir. Yalnız çocuklara bu yönde uygulanan baskılar onlarda; hafıza sorunları, dikkat eksikliği, nevrotik sorunlar gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olurlar. Yalnız her sol elini kullanan solak değildir. Solaklar aynı zamanda sol ayak, sol göz ve sol kulak bakımından da solaktırlar.

solak-cocuklar-ve-aileleri.jpg

Solaklık Anne Karnında Öğrenilebiliyor

Anne karnındaki bebeğin durumuna göre onun ileride solak olup olmayacağını öğrenmek mümkün. Bunun yolu ise anne karnındaki bebeğin elinin yüzüne olan yakınlığı; bebeğin hangi eli yüzüne daha yakınsa bebek ileride o elini kullanacak demektir. Son yıllarda 30’lu yaşlardan sonra anne olan kadınların bebeklerinde solaklık daha fazla gözlenmeye başlandı. Solaklık bireylerde 1 yaşından sonra görülmeye başlıyor.

Solak çocuklara kesinlikle baskı yapılmamalı. Ebeveynler solak çocukların ileride mükemmel bir sanatçı, bilim adamı, futbolcu vs. olabileceğini bilmelidir. Bu nedenle solak çocuklara karşı sakin bir tavır içerisinde olunmalı ve bu duruma destek olunmalıdır. Dünyaca ünlü solaklar; ABD Başkanı Barack Obama, ünlü filozof Aristoteles, deha fizikçi ve bilim adamı Einstein, meşhur sinema oyuncuları Marilyn Monroe, Tom Cruise, Napolyon, Sezar, Dünyaca ünlü futbol fenomeni Lionel Messi vs…

Solaklıkla İlgili Bilmedikleriniz

  • Ağustos 13'ü solaklar günüdür.
  • Solaklık erkeklerde daha fazla karşılaşılan bir durumdur.
  • Dünyada yaklaşık 500 milyon solak olduğu biliniyor.
  • Solaklık ikizlerde daha fazla görülür.
  • Vaktinden önce dünyaya gelen çocukların çoğu solak olur.
  • Japonlar eşlerinin solak olduğunu fark ettiklerinde onu boşuyor.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
3
3
2
2
2
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.