Sokak Sanatı: Grafiti

Sokak Sanatı: Grafiti
12.08.201517:39

Grafiti, duvar yazıları ve resimler yoluyla kendini ifade eden bir görsel sanat olarak adlandırılmaktadır.

Haber güncelleme tarihi 21.02.2018 09:28

Grafiti'nin geçmişi, ilkçağda mağara duvarlarına çizilen şekiller nedeniyle 4. ve 5. Yüzyıla kadar eskilere gitmektedir. Eski Mısır döneminde insanların geçtikleri yerlerdeki duvar ve kayalara bıraktıkları çeşitli şekil ve yazılardan oluşan mesajlar, graffitinin ilk adımları sayılsa da, günümüzdeki anlamıyla graffitinin ana çıkış noktası 1940'lı yıllara denk gelmektedir.

Almanya'daki insanlar Almanya’yı ikiye bölen Berlin Duvarının her iki yanını boyarken, 1960'lı yıllarda Amerika’da gençlerde dile getirmek istedikleri konuları duvarlara taşımışlardır Böylelikle graffitiler duvarlarda hayat bulmaya başladı. Tarihte yaşanan olaylar neticesinde sosyal içerikli iletiler dışında, bireysel seçimleri de yansıtmaya başlayan graffitiler giderek renklenerek 1970 yıllardan sonra şehir duvarlarından metro duvarlarına geçti.

Yurtdışındaki ülkelerde graffitinin başlangıcı böyle iken, Türkiye'de graffitinin başlangıcında  Almanya'’da yaşayan Türk ailelerinin Türkiye’ye gelip gitmesiyle gelişi fakat 1970-1980 yılları arasında komünistlerce duvarlara propaganda yazılar yazmak amacıyla kullanılan sprey boya graffiti sanatçılarınında yanlış algılanmasına neden olmuştur. Ancak zamanla bu görüş değişmeye ve büyük şehirlerde graffiti sanatı gelişmeye devam etmiştir. Graffiti yapan çoğu insan isimlerini ve kimliklerini gizlemekte ve kendilerine ait kültür oluşturmaktadırlar.


Grafiti Nedir ?

Esasen duvar yazısı anlamına gelen graffiti, duvarlara çizilen ve bu çalışmayı yapan kişinin isteğine göre hobi, şöhret,siyasi mesaj,sokakta yaşananlar vs. amaçlarla kompozisyonlar oluşturup bu şekilde sınırı olmadan şekiilenen bir sanattır.Genellikle gençler tarafından icra edilen bu sanat çıkış noktası itibariyle içerisinde illegalist unsurlar taşımaktadır. Bunun yanında asi bir ruhu olduğu gerçeği çizimlere yansımıştır. Genellikle kolay yapılabilmesi için sprey boyalarla ve daha çok kişinin görebileceği alanlara (tren vagonları, işlek caddelerin, sokakların vs. duvarları) yapılır. Günümüz de sanat olarak yer bulmuş ve illegal olanların yanında, legal olarak da bir çok kesim tarafından icra edilmektedir.


-graffiti.jpg


tren-graffiti.jpg


-graffiti-1.jpg


-graffiti-2.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.