Skoda Superb 2016 İnceleme

“Bu güne kadar üretilmiş en iyi Skoda” sloganıyla tanıtılan Superb, bize neler sunuyor aşağıda inceliyoruz.
Skoda Superb 2016 İnceleme

Tasarım

on1.jpg

Skoda Superb yenilenen dış tasarımıyla daha agresif görüntü sunuyor. Ön tasarımına baktığımızda büyük bir Skoda logosu yer alıyor. Logonun altında krom çerçeveli ızgaranın, daha sert bakışlara sahip diyebileceğimiz yeni far tasarımıyla uyumu gözlerden kaçmıyor. Alt ızgaranın altıgen tasarımı da sis farlarıyla uyum içinde sportif görüntü oluşturuyor.

yandan.jpg

 

Yandan bakıldığında keskin hatların hakimiyetini burada da görebiliyoruz.  Kapıların alt kısmında içe doğru verilen tasarım, çamurluklar bıyunca uzanan ve kanını üst kısmını boydan boya geçen dinamik görüntüyü tamamlıyor.  Yenilenen arka kısımda alman tasarım çizgilerini görmek mümkün. Yukarı yönlü uzatılan ve keskin köşeli farklar aracın üst sınıf algısını perçinliyor. Ön arka led aydınlatmaları ile Superb’ in kusursuz bir görünüme sahip olduğunu söylemek abartı olmaz sanırım.

Teknoloji ve Konfor

icli4.jpg

Superb’ in iç mekanına bakacak olursak inanılmaz ferah bir yaşam alanı sunduğunu ilk bakışta anlayabiliyoruz.  Ön konsolda hissedilir derecede VW grubun etkilerini görmek mümkün. Malzeme kalitesi eski modele göre artırılmış durumda. Saklama gözleriyle size eşyalarınızı rahatça koyabileceğiniz alanlar sunan araç,  gelişmiş multimedya sistemi ve ilk kez kullanılan adaptif şasi kontrolüyle markada bir ilki gerçekleştiriyor.

ic-4.jpg

Arka diz mesafesi iddialı olan modelin hakkını vermek gerekiyor. Arka yaşam alanı ile bu sınıfın en geniş değerlerine ulaşıyor. Baş mesafesi olarak uzun boylu kişilerin de rahatça sığabileceği aracın bagaj hacmi yaklaşık 650 litre. “Twin door” adı verilen bagaj kapağı sedan arabalardan farklı olarak arka cam ile birlikte açılıyor ve kullanıcın yüklerini rahatça yerleştirmesine olanak sağlıyor. Skoda bu modelde, ön kapıların içlerinde birer adet şemsiye gözü ayırmış. Bu küçük dokunuş ile araç sizi yağmurlu havalarda şemsiye arama derdinden kurtarıyor.

bagaj.jpg

Yukarıda belirttiğimiz gibi malzeme kalitesi artırılan araç, ses yalıtımı konusunda da epey yol kaydetmiş. Yol veya dışarıdan gelen sesleri iyi yansıtan yalıtımı sayesinde sürüş konforunu artırıyor. Yenilenen 3 kollu direksiyon tasarımı da başarılı.

Teknik Detaylar

Aracın ölçülerine baktığımızda 4.833mm. uzunluğa,   1.817mm. genişliğe ve  1.462 mm. yüksekliğe sahip olduğunu görüyoruz. 2.761 mm. dingil mesafesine sahip araç bu mesafenin uzun olmasına bağlı olarak yollardaki çukur ya da tümseklerden geçerken amortisörler sarsıntıları daha iyi emebilme potansiyeline sahip.

Active, Ambition ve Elegance olmak üzere 3 donanım paketiyle satılacak araç, gelişmiş güvenlik sistemleriyle de beklentileri fazlasıyla karşılayabiliyor. Ülkemizde 1.4 benzinli, 1.6 dizel ve 2.0 dizel seçenekleri ile gelecek araç isterseniz otomatik DSG şanzıman ile de satışa çıkacak. DSG şanzımanı VW markasından bildiğiniz üzere en sarsıntısız geçiş ve konforu sunan sitem kullanılıyor diyebiliriz. Ayrıca DGS şanzımanın yakıt tüketimi konusundaki tutumlu yapısını da bizlerle buluşturmuş olacak.

İstanbul Autoshow 2015 te sergilenecek otomobilin 65.000 TL başlangıç fiyatı olacağı, en üst donanım paketinin ise 90.000-100.000 TL civarında olacağı bildirildi.

Editör Yorumu

Skoda Superb yenilenen tasarımıyla daha sportif bir hava yakalamış durumda.  Gerek iç tasarımı gerek sunduğu konfor ve malzeme kalitesiyle açıkçası benim çok hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Skoda firmasının ülkemizdeki fiyatlarına baktığımızda rekabetçi fiyatlar sunduğunu görebiliyoruz. Eğer fiyat politikasını devam ettirirse, Suberb’ in en çok satacak arabalardan olması muhtemel.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.