Sistemik Lupus Eritematozus Nedir? - Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sistemik Lupus Eritematozus Nedir? - Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
12.01.201615:34

Sistemetik lupus eritematozus hastalığı nedir? Lupus kızarıklığı olarak da bulunan bu hastalık, Türkiye de sıkça rastlanan bir sağlık sorunu olarak da bilinmektedir. Sistemik Lıpus Eritematozus hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 26.12.2018 12:17

Sistemetik Lupus Eritematozus Nedir?

Sistemetik lupus eritematozus kısaca SLE olarak adlandırılmaktadır. Hastalık yaygın lupus kızarıklığı olarak da nitelendirilir. Bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bu hastalık sadece cildi değil, vücudun birçok bölgesini ve organı etkilemektedir. Lupus, ciltte çıkan kızarıklık ve yaraların tahrip edici özelliği ifade eder. Hastalığın genetik yatkınlık nedeni ve çevresel faktörlerden dolayı kaynaklandığı düşünülmektedir. Aynı zaman bağışıklık sistemi bozuklukları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Genellikle bu hastalık kadınlarda daha sık görülmektedir. Bu nedenle cinsiyetin büyük önemi bulunmaktadır. Her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Genellikle 13 ile 40 yaş arasında görülmektedir. Hastalık doğurganlık döneminde olan kadınlarda daha sık yaşanmaktadır. Sistemetik lupus eritematozus, çeşitli bulgu ve belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bazı belirtileri hastalığa özgü değildir fakat farklı belirtilerde yaşanmaktadır.

Sistemetik Lupus Eritematozus Nedir


Sistemetik Lupus Eritematozus Belirtileri Nelerdir?

 • Burun ve yanak üzerinde döküntü ( kelebek döküntü)
 • Vücudun birçok bölgesinde döküntü
 • Vücudun birçok bölgesinde kaşıntı
 • Ağız ve burun yaraları
 • Eklemlerde şişme ve ağrı
 • Kas ağrıları
 • Saç dökülmesi
 • Kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • İştahsızlık

Sistemetik lupus eritematozus hastalığı birbirinden farklı durumlarla belirtiler vermektedir. Hastalık vücudun birçok bölgesinde görülmektedir. Bu nedenle vücudun birçok bölgesinde sorunlara neden olmaktadır. Genellikle kızarıklık, döküntü, kaşıntı, yara, şişme ve ağrı gibi bulgular görülmektedir. Saçlarda dökülme sorunlarına neden olmaktadır. Cilt lezyonu olarak, burun ve yanak üzerinde döküntü görülür. Döküntüler kelebek döküntü olarak adlandırılmaktadır. Döküntünün yanı sıra kaşıntılar ve kızarıklıklar yaşanır. Kaşıntı, döküntü ve kızarıklıklar vücudun birçok bölgesinde oluşur. Bu bölgeler yüz, el, avuç içi, tırnak dibi, ayak tabanı, sırt bölgesi ve göğüs bölgesinde görülür. Eklem bulguları sıklıkla görülür. Eklemlerde şişme, eklemlerde ağrı hissedilir. Bazı kişilerde bu durumlara bağlı olarak kas ağrıları ve kas güçsüzlüğü oluşur. Bazı vakalarda halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık ve iştahsızlığa bağlı kilo kaybı yaşanır. Hastaların %80 in de ise ateş görülür. Sistemetik lupus eritematozus hastalığında, bazı organlarda da şikayetler oluşur. Akciğer, damarlar, kalp, böbrekler, dolaşım sistemi ve gastrointestinal sistemde görülür. Aynı zamanda nörolojik sistem ve sinir sistem de farklı sorunlarla ortaya çıkmaktadır. Bunları yanı sıra gözlerde de bazı sorunlar görülür.

sistemik-lupus-eritematozus-teshisi-ve-tedavi-yontemleri.jpg


Sistemetik Lupus Eritematozus Nedenleri

Sistemetik lupus eritematozus hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat genel olarak nedenleri çevresel, genetik ve hormonal faktörlerden olduğu düşünülmektedir. Hastalığın nedenleri her hastada farklılık göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre hastalığın temel nedeni genetik faktörler olduğu görülmektedir. Bu duruma sadece genetik faktörler etkin değildir. Diğer etkenler ise birbirinden farklılık göstermektedir. Bunlar gün ışığı, stres, ilaç kullanımı, virüsler ve mirkoorganizmalardır.

sistemik-lupus-eritematozus-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-003.jpg

Bu hastalıkta, vücudun savunma sistemi normal çalışmamaktadır. Bunun nedeni ise virüsler, bakteriler ve yabancı maddelerdir. Vücudu istila ederek sorunlara neden olur. Bu durumda proteinler vücudu istila eden bakteriler, virüsler ve mikroorganizmalar ile savaşır. Bu nedenle proteinler, antikorları üretirler. Antikorlar ise vücudun çeşitli bölgelerinde iltihaplanmaya neden olur. Bu durum kişilerde birçok hasara neden olmaktadır.

Sistemetik Lupus Eritematozus Nedenleri


Sistemetik Lupus Eritematozus Teşhisi

Sistemetik lupus eritematozus teşhisi çok kolay değildir. Yaşanan bazı şikayetler sistemetik lupus eritematozus hastalığına özgü olmamaktadır. Bu nedenle bulgular ve belirtiler bazen doğru bilgi vermemektedir. Hastalığın teşhisi için laboratuvar testleri uygulanmaktadır. Laboratuvar testlerinde kan testi ve idrar testi yapılmaktadır. Testlerin yanı sıra bazı vakalarda biyopsi ve beyin görüntüleme sistemi olan MR kullanılarak hastalığın teşhisinde yardımcı olmaktadır.

Sistemetik Lupus Eritematozus Teşhisi


Sistemetik Lupus Eritematozus Tedavi Yöntemleri

Sistemetik lupus eritematozus hastalığını ortadan kaldıracak kesin bir tedavi yoktur fakat hastalığın ilerlemesini engelleyecek tedavi uygulanmaktadır. Hastalığın belirli bir ölçüde iyileşmesi sağlanmaktadır. Her hastada farklı bulgular yaşanmaktadır. Bu nedenle her hastaya farklı tedavi uygulanmalıdır. Sistemetik lupus eritematozus hastalığında ilaç tedavisi uygulanamaktadır fakat ilaç tedavisi her hastada farklı şekilde kullanılmaktadır. Hastaların şikayetlerine göre ilaçlar verilmektedir. Hastaların tamamında farklı ilaçlar ve farklı ilaç tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

sistemik-lupus-eritematozus-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-002.jpg

Önerilen İçerik;

 Mutfağınızda Bulabileceğiniz 10 Etkili Cilt Bakım Malzemesi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.