Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Nereli? Hakkında Bilgi

Sırrı Süreyya Önder, 7 Temmuz 1962'de Adıyaman'da doğmuştur. Senarist ve siyasetçi Sırrı Süreyya hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Nereli? Hakkında Bilgi

Sırrı Süreyya Önder, 1962 yılında Adıyaman'da dünyaya geldi. Yönetmen, senarist, oyuncu, yapımcı, gazeteci ve siyasetçi olan Sırrı Süreyya Önder, müzik yapımcılığı ve ulusal basında köşe yazarlığı yapmıştır.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku (BDP) tarafından desteklenen bağımsızlar saflarında yer almıştır ve 2011 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgesinden milletvekili seçilmiştir. 2014 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak HDP saflarında yer almış, ancak başkanlığı kazanamamıştır. Haziran 2015 ve Kasım 2015 genel seçimlerinde ise Ankara 1. bölgesinden milletvekili seçilmiştir. 24, 25 ve 26. dönemlerde TBMM İstanbul ve Ankara milletvekili olarak görev yapmıştır.

Aile, Eğitim ve Çalışma Hayatı

Sırrı Süreyya Önder Kimdir?

Sırrı Süreyya Önder, 1962 yılında Türkmen kökenli bir ailede Adıyaman il merkezinde doğdu. Berber ve arzuhalci olan babası, daha sonra Türkiye İşçi Partisi'nin Adıyaman kurucusu ve il başkanı oldu. Babasının ölümü sonrası annesi, dört kardeşi ve dedesi ile birlikte fotoğrafçılık yaparak aile ekonomisini karşılamaya çalıştı ancak yetersiz ücret nedeniyle 16 yaşında Sıtma Savaş ve Eradikasyon Teşkilatı'nda mevsimlik işçi olarak çalışmaya başladı. Milliyetçi Cephe Hükûmeti tarafından işten atıldıktan sonra lastik tamir dükkanı açtı.

Önder, 1978 yılında Adıyaman Lisesi'nde okurken, Maraş Katliamı'nı protest etmek için tutuklandı ve cezaevinde yattı. Tahliye olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni kazandı ve Ankara'ya gitti. 12 Eylül Darbesi sırasında Ankara'da tutuklanarak hapse girdi. Uzun bir yargılama süreci sonucu 12 yıl hapis cezasına mahkûm edildi. Ankara'nın Altındağ ilçesinde saklanan Önder, protesto ve eylemler nedeniyle cezaevlerinde yedi yıl hapis yattı.

Önder, Ocak 2010'da BirGün gazetesinde köşe yazıları yazmaya başlamış ve Mart 2010'a kadar bu gazetede yazılarını sürdürmüştür. Ekim 2010 itibariyle Radikal gazetesi'nde yazmaya devam eden Önder, 2011 yılı Mayıs-Haziran ayları arasında Özgür Gündem Gazetesi'nde de köşe yazıları yazmıştır.

Siyasi Hayatı

Sırrı Süreyya Önder Kimdir?

Önder, 2013 yılında Taksim Gezi Parkı direnişinde yer aldı ve biber gazı fişeğinin isabet etmesiyle hastaneye kaldırıldı. Dolmabahçe Mutabakatı'na yol açan HDP'nin bir parçası olarak, Türk Hükümeti ve Abdullah Öcalan arasındaki diyaloğu kolaylaştırdı.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Halkların Demokrasi Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı oldu.

25. Dönem Genel seçimlerinde Halkların Demokrasi Partisi İstanbul Milletvekili olarak meclise giren Önder, 26. Dönem seçimlerinde Halkların Demokrasi Partisi Ankara Milletvekili olarak meclise girmiştir.

Nevruz kutlamaları sırasında yapılan bir konuşma nedeniyle 2018'de 43 ay hapis cezasına çarptırıldı. Anayasa Mahkemesi'nin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermesi üzerine 2019'da serbest bırakıldı.

17 Mart 2021'de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, PKK ile örgütsel birlik içinde bulunması gerekçesiyle Önder ve 686 diğer HDP'liye 5 yıl siyasetten men cezası verdi ve HDP'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne dava açıldı.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.