Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
20.10.201512:55

Kan şekerinin düzenlenmesinden, yağ, şeker ve proteinlerin birbirine dönüşmesine kadar birçok görevi olan karaciğerde oluşan en önemli hastalıklardan biri olan siroz hakkında bilmeniz gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 12.02.2019 14:12

Siroz Nedir?

Siroz karaciğer fonksiyonlarının kaybıyla sonuçlanan, normalde karaciğerde bulunan lobül işlevsel birimlerinin sertleşme ve nedbeleşme ile yerini geri dönüşümsüz fibrozis dokusunun aldığı patolojik duruma verilen addır. Ancak bu terim hemen her zaman kronik karaciğer iltihabı için kullanılır. Karaciğer sirozu farklı hastalıkların sonucu olarak meydana gelebilir. Gelişmiş ülkelerde görülen sirozların %50’sinin sebebi alkol bağımlılığıdır. Ülkemizde görülen karaciğer sirozlarının başlıca sebebi ise hepatit B enfeksiyonudur. Bunlar dışında hepatit C & D enfeksiyonları da karaciğer sirozuna sebep olmaktadır. 

siroz-nedir.jpg


Siroz Nasıl Teşhis Edilir?

Siroz en iyi yapılan biyopsilerle teşhis edilir. Sirozda iğneyle alınan küçük bir parçaya mikroskop altında bakıldığında karaciğerin normal dokusunun bozulduğu ve karaciğer hücrelerinin yerini nedbe dokularının aldığı görülür. Aynı zamanda safra yollarındaki yapının bozulduğu ve bazı karaciğer hücrelerinin öldüğü de görülebilir.

siroz-nasil-teshis-edilir.jpg


Siroz Hastalığı Nelere Yol Açar?

Hastada siroz varsa birçok problem ortaya çıkar. Karaciğer sertleşir. Karaciğer yenilenmeye gayret gösterse de nedbe dokuları olduğu için yamru yumru bir şekil alır. Tedavi edilmezse ölümcül bir hastalıktır. Türkiye’de en çok görülen Hepatit B sonucu ortaya çıkan karaciğer hastalıklarının siroza neden olmasıdır. Bundan sonra Hepatit C ve alkol kullanımı gelir. Doğuştan olan karaciğer hastalıkları da siroza sebep olabilir. Otoimmün hastalıklar da siroz yapabilir. Bazı cins mantarları yemek karaciğer yetmezliğine sebebiyet verebilir. Bu durumda siroz olmadan hastalar kaybedilir. Mantar ilacı alan kişilerde veya bazı karaciğeri etkileyen ilaçların uzun süre kontrolsüz kullanılması sonucu da hastalarda siroz gelişebilir. Beslenme bozuklukları ve açlıkta siroz gelişebilir.
En fazla siroza neden olan hastalıklar:

 • Hepatit B
 • Hepatit C
 • Delta Hepatiti
 • Alkol kullanımı
 • Aşırı şişmanlık
 • Yağlı karaciğer ve sonucunda gelişen hastalıklar
 • Metabolik ve doğuştan gelen hastalıklar

hepatit-b.jpg


Sirozun Belirtileri Nelerdir?

Genel Belirtiler

 • Bitkinlik, çabuk yorulma,
 • Davranış değişiklikleri, sinirlilik hali, uyku bozuklukları, unutkanlık
 • Üst karında basınç hissi, meteorismus

Karaciğer Belirtileri

 • Spider naevi (Üst gövdede ve yüzde görülen örümcek damarsal benlerdir, gebelikte de görülebilir)
 • Palmar eritem (Avuç içinde - tenar ve hipotenar bölgelerinde - artan östrojen miktarı sebebiyle görülür.)
 • Kuru ve kırmızı dil ve dudaklar (Lackzunge, Lacklippen)

Hormonal Belirtiler

Erkeklerde: erkeğe özgü kıllanmanın kaybı, erektil disfonksiyon, testiküler atrofi, jinekomasti
Kadınlarda: menstrüasyon bozuklukları ve sekonder amenore

Diğer Belirtiler

 • Hemostaz buzuklukları (Sentezi karaciğerde yapılan koagulasyon faktörlerinin yeterli üretilememesi sonucu)
 • Portal hipertansiyon ve varis kanamaları
 • Bacaklarda ödem ve karında sıvı birikmesi (Assit)
 • Hipersplenizm
 • Hepatik ensefalopati

Hastada siroz gelişirse ortaya çıkan belirtilerden en önemlisi sarılıktır. Hastada ağızdan gelen veya bağırsaktan gelen ve dışkı sırasında ortaya çıkan kanamalar da önemli bir belirtidir. Yemek borusunun etrafında toplanmış varisler, kan damarlarının çatlaması sonucu ani ve kusma şeklinde görülen kanamalar da sirozun belirtisidir. Hastanın karnında şişme olur. Aynı şekilde bacaklar ve vücudun her bölgesinde de şişme olabilir. Hasta iştahsız olur ve zayıflar. Su, hastanın göğüs boşluğunda da birikebilir. Nefes alıp vermede zorluk yaratabilir. Daha uzun sürelerde hastanın dalağı da büyüdüğü için hastada anemi gelişir. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan maddelerde (trombosit) azalma olur. Bu yüzden hastanın kanamaları ortaya çıkabilir. Hasta tedavi edilmezse daha uzun sürede koma ortaya çıkabilir ve hastalar bu nedenle kaybedilir.

sirozun-belirtileri-nelerdir.png


Siroz Nasıl Tedavi Edilir?

Sirozun en iyi ve en kolay tedavisi karaciğer naklidir. Sirozlu bir hastada her ameliyatın komplikasyonları olacağı için organ nakli aynı zamanda en başarılı tedavidir. Hastanın karnında su birikmeye başladıysa ve bir fıtık tedavi edecekseniz iyi sonuç almanız çok zordur. Hastanın yarasının iyileşmesi zordur. Hastanın enfeksiyonlara karşı savunması çok azdır. Ancak Türkiye’de organ bağışı çok az olduğu için nakil çoğu zaman yapılamamaktadır. Bu yüzden hastaların hayatını mümkün olduğu kadar uzatmak için gayret gösterilir çünkü organ nakli kesin tedavi şeklidir ama diğer tedavi şekilleri hastanın hayatını uzatmaya ve daha rahat kılmaya yöneliktir. Bunlar nedir? Örneğin hastanın karnında asit varsa idrar söktürücü ilaçlar kullanılır. Hastanın kanamaları varsa yemek borusuna bir tüp sokularak kanaması muhtemel olan varislere bant yerleştirilerek kanaması önlenmeye çalışılır. Hastaya beslenme tavsiyeleri ve vitaminler verilir.

organ-nakli.jpg


Sirozdan Nasıl Korunabiliriz?

Hepatit A ve B aşıları yaptırılmalıdır. Hastalık ortaya çıkmadan tedbir alınması çok önemlidir. Özellikle de doktor, hemşire gibi kanla uğraşan kişilerin bu tedbiri alması gerekir. Gıdaya dikkat edilmesi gerekir. Aşırı kilo almaktan ve yağlanmaktan kaçınılmalıdır. Aşırı alkol alınırsa siroz meydana gelebilir. Düzenli beslenmek ve spor yapmak gerekir. Genellikle zeytinyağı kullanmanız tavsiye edilir.

spor-yapmak-004.jpg


Siroz Nasıl Tedavi Edilir? 

Karaciğer nakli dışında sirozun tedavisi yoktur. Siroz yeterince erken teşhis edilirse, altta yatan nedeni veya ortaya çıkan çeşitli komplikasyonları tedavi ederek hasar en aza indirgenebilir. Siroz hastalığına sebep olan başlıca etkenler fazla alkol kullanımı, hepatit B ve C virüsleri, doğuştan gelen karaciğer hastalıkları, beslenme bozuklukları, aşırı derecede kilolu olmak, çok aç kalmak ve mantar zehirlenmesi olarak sayılabilir. Siroz tedavisinde yapılması gerekenler şunlardır: 

 • Siroz hastalığında yüksek tansiyon görüleceği için mutlaka yüksek tansiyon sürekli düşük tutulmalı ve tansiyon düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Karın ve bacak şişmesini giderebilmek amacıyla idrar söktürücü ödem attırıcı ilaçlar verilmelidir.
 • Doktorun önermediği ilaçların hiç birisi kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Kişi alkol kullanıyorsa hemen alkolü bırakmalıdır.
 • Hastanın acilen vitaminlerinin düşük olup olmadığına bakılmalıdır. Ek vitamin takviyesi yapılmalıdır.

Önerilen İçerik;
 Siroz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
52
3
2
12
4
1
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.