Yer Altı Evleri - Görüp Görebileceğiniz En İlginç Yer Altı Evleri

Yer Altı Evleri - Görüp Görebileceğiniz En İlginç Yer Altı Evleri
14.05.201515:47

Kimi modern kimi eski tip yeraltı evlerinde manzara kavramı biraz farklı olabiliyor. İşte, görenlerin gözlerine inanamadığı sıra dışı yer altı evleri...

Haber güncelleme tarihi 20.02.2019 09:05

Dünya üzerinde bütün evler yerin üstünde değildir. Çok az rastlansa da yer altında bazı yapılar mevcuttur. Hatta ve hatta bunu sanatsal bir yapıya dönüştürenler de vardır. İşte, gördüğünüzde oldukça şaşıracağınız ve yerin altına inşa edilen yer altı evleri...

1) YER ALTINDA BİR EKOLOJİK EV

ekolojik-ev.jpg

Bu yeraltı evi İngiliz futbol yıldızı olan Gary Neville'ye Make Architects tarafından tasarlandı. Yapı dünyada eşsiz bir tasarıma sahiptir ve güzellik ve işlev bakımından mükemmeldir. Yer altı evinin toplan alanı 8000 metrekaredir. Tek katlı olan bu yeraltı evinin en büyük amacı ekolojik olmasıdır. Doğaya hiç bir zararı olmayan ve tüm enerjisinin doğadan karşılayan bir yapıdadır. Ayrıca yenilenebilir enerji sistemi ile güneş enerjisi ve rüzgarı kullanır.


 

2) ALP MANZARALI YERALTI EVİ

alp-manzarali-yeralti-evi.jpg

İki büyük firma olan SeARCH and Christian Muller Architects tarafından İsviçre'de tasarlanan evin yapımı tam 1,5 yıl sürmüş. Tasarımın en uzun kısmı düşünerek geçirmiş çünkü oval bir alanın en verimli nasıl kullanılabileceği konusunda aylarca kendi aralarında tartışmışlar. Ev temelde bir taş yapı olup yamaca inşa edilmiştir. İki girişi vardır. Bunlardan biri, ana giriş, ikinci bir yakındaki bir ahır ise büyük bir açık eğlence alanlarını ortaya çıkarır ve bir yeraltı yoluna götürür. Dairesel açıklık çok ve bir çok pencere içerir ve aynı zamanda dışarıya doğru manzarası sunarken evin içine bolca ışık girer. Ortaya çıkan ev tasarımcılara büyük ödüller de getirmiş. Cepheye vuran ışığın çok iyi değerlendirildiği ev, minimalizmin en iyi örnekler olarak kabul ediliyor.


 

3) WOODLYN PARK, DÜNYANIN İLK HOBBİT MOTEL EVİ

woodlyn-park.jpg

Hobbit köyü ve yer altı evleri düşündüğünüz zaman hayal edilemeyecek şeyler gibi dursa da günümüzde yeraltı yaşamın bir tanımı var ve bir sürü insan da bu yaşam biçimini benimsemiş durumda. Yeni Zelanda’nın kuzeyinde yer alan bu yapı bunun en güzel örneklerinden biridir.


 

4) GALLER BATISINDA PRESELİ DAĞLARINDA BİR EKOLOJİK EV

gallerin-batisinda-yeralti-evi.jpg

Gallerde Preseli dağlarında bulunan bir çok köyden yalnızca biri. Fakat bu köyün farklı olan tarafı tamamen ekolojik evlerden oluşması. Evler çamurdan hazırlanmış ve güneş enerjisi ile elektrik sağlıyor. Ayrıca burada yaşayan kişiler kendi yiyecek ve içeceklerini kendileri bu köyde üretiyorlar. Bu köy 1993 yılında kuruldu ve bir kaç yıl burası bir sır olarak kaldı. Bu köyün üstünden geçen bir amatör pilot burayı fark etti. 1998 yılına kadar da kendilerini gizlemeyi başarabildiler.


 

5) YENİ ZELANDA'DAKİ HOBBİT EVLERİ

yenizellanda-hobbit-ev.jpg

Yeni Zelanda’nın Matamata bölgesine giderseniz eğer Yüzüklerin Efendisi filmindeki yapılara rastlamanız mümkün.


 

6) İTALYA'DA ÇEVRE DOSTU BELLA VİSTA OTEL

bella-vista-otel.jpg

Bu moda belli bir zamanda ortaya çıktıktan sonra her yerde bu gelişmiş ekolojik evleri görmek mümkün hale geldi. Artık bir moda halini almış ve bir çok Otel kendilerine müşterilerine böyle evler sunuyor. Bu klima otel Matteo Thun tarafından tasarlanmıştır. 2009 yılında İtalya'nın ilk çevre dostu yer altı hoteli olmuştur.


 

7) MİSSOURİ'DE BİR MAĞARADA YERLEŞİK BİR EV

missouride-ekolojik-ev.jpg

Bu yeraltı evi Hobbit evlerinden esinlenilerek bir yamaca değil de hazır büyük bir mağaraya yerleştirilmiştir. Bu da bu tarzın ilkidir ve tasarım açısından yazları çok serin olduğu için tercih ediliyor. 15 bin metre kare kum taşı mağaraya inşaa edilmiştir. Bu ev Curb ve Sleeper tarafından inşaa edilmiştir.


 

8) PETER VETSCH TARAFINDAN YAPILAN OVAL ŞEKİLLİ TOPRAK EVLER

toprak-ev.jpg

İsviçre, Dietikon'da inşaa edilen bu tasarım, mimari açıdan yenilikçi fikir nedir ortaya koymuş bir yapı. Bu evler oda çokluğuna göre bir çok yapılmıştır. 3 yatak odası olanda var 9 odalı olanda var. Ayrıca evlerin üstü tamamen toprak ve çimlerle kaplanmıştır. Evler bir gölet çevresine yapılmıştır. Diğer yamaç evlerinden farkı da bu göl oluyor.


 

9) VESLY KIYISINDA MALATOR EV

malator-ev.jpg

Diğer yamaç evlerinde tavan daha dar taban daha geniş olurken, bu evde tam tersi olmuş. Bu ev bir çukura inşaa edilmiş ve tasarım açısından çokta büyük yenilikler getirilmiş. Evin tabanı dar ve yükseldikçe yanal açıklıklar verilmiş.


 

10) KİKLAD ADALARI ALONİ EVİ

kiklad-yeralti-evi.jpg

Kiklad adalarında bir yamaca oluşturulmuş bu evin ismi Aloni. Bu ev yamata kaybolacak şekilde yapılmıştır. Ayrıca o dağın çevresinde taş ve odunlar kullanılarak yapılmıştır. Uçak ile bakıldığında neredeyse fark edilmesin istenmiştir. Ayrıca bu evin bir diğer özelliği manzaranın mükemmel olmasıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
30
1
30
60
5
13
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.