Görüp Görebileceğiniz En İlginç Yer Altı Evleri

Kimi modern kimi eski tip yeraltı evlerinde manzara kavramı biraz farklı olabiliyor. İşte, görenlerin gözlerine inanamadığı sıra dışı yer altı evleri...
Görüp Görebileceğiniz En İlginç Yer Altı Evleri

İlginç Yer Altı Evleri

Dünya üzerinde bütün evler yerin üstünde değildir. Çok az rastlansa da yer altında bazı yapılar mevcuttur. Hatta ve hatta bunu sanatsal bir yapıya dönüştürenler de vardır.

İşte, tasarımlarıyla dikkat çeken birbirinden farklı yer altı evleri;

1. Gary Neville'ın Yer Altı Evi

İlginç Yer Altı Evleri

Bu yeraltı evi İngiliz futbol yıldızı olan Gary Neville'ye Make Architects tarafından tasarlandı. Yapı dünyada eşsiz bir tasarıma sahiptir ve güzellik ve işlev bakımından mükemmeldir. Yer altı evinin toplan alanı 8000 metrekaredir. Tek katlı olan bu yeraltı evinin en büyük amacı ekolojik olmasıdır. Doğaya hiç bir zararı olmayan ve tüm enerjisinin doğadan karşılayan bir yapıdadır. Ayrıca yenilenebilir enerji sistemi ile güneş enerjisi ve rüzgarı kullanır.

2. Alpler'deki Yer Altı Evleri

İlginç Yer Altı Evleri

İki büyük firma olan SeARCH and Christian Muller Architects tarafından İsviçre'de tasarlanan evin yapımı tam 1,5 yıl sürmüş. Tasarımın en uzun kısmı düşünerek geçirmiş çünkü oval bir alanın en verimli nasıl kullanılabileceği konusunda aylarca kendi aralarında tartışmışlar. Ev temelde bir taş yapı olup yamaca inşa edilmiştir. İki girişi vardır. Bunlardan biri, ana giriş, ikinci bir yakındaki bir ahır ise büyük bir açık eğlence alanlarını ortaya çıkarır ve bir yeraltı yoluna götürür. Dairesel açıklık çok ve bir çok pencere içerir ve aynı zamanda dışarıya doğru manzarası sunarken evin içine bolca ışık girer. Ortaya çıkan ev tasarımcılara büyük ödüller de getirmiş. Cepheye vuran ışığın çok iyi değerlendirildiği ev, minimalizmin en iyi örnekler olarak kabul ediliyor.

3. Woodlyn Park Hobbit Yer Altı Evleri

İlginç Yer Altı Evleri

Hobbit köyü ve yer altı evleri düşündüğünüz zaman hayal edilemeyecek şeyler gibi dursa da günümüzde yeraltı yaşamın bir tanımı var ve bir sürü insan da bu yaşam biçimini benimsemiş durumda. Yeni Zelanda’nın kuzeyinde yer alan bu yapı bunun en güzel örneklerinden biridir.

4. Preseli Dağları’ndaki Ekolojik Yer Altı Evi

İlginç Yer Altı Evleri

Gallerde Preseli dağlarında bulunan bir çok köyden yalnızca biri. Fakat bu köyün farklı olan tarafı tamamen ekolojik evlerden oluşması. Evler çamurdan hazırlanmış ve güneş enerjisi ile elektrik sağlıyor. Ayrıca burada yaşayan kişiler kendi yiyecek ve içeceklerini kendileri bu köyde üretiyorlar. Bu köy 1993 yılında kuruldu ve bir kaç yıl burası bir sır olarak kaldı. Bu köyün üstünden geçen bir amatör pilot burayı fark etti. 1998 yılına kadar da kendilerini gizlemeyi başarabildiler.

5. Yeni Zellanda Hobbit Evleri

İlginç Yer Altı Evleri

Yeni Zelanda’nın Matamata bölgesine giderseniz eğer Yüzüklerin Efendisi filmindeki yapılara rastlamanız mümkün.

6. İtalya Yer Altı Oteli

İlginç Yer Altı Evleri

Bu moda belli bir zamanda ortaya çıktıktan sonra her yerde bu gelişmiş ekolojik evleri görmek mümkün hale geldi. Artık bir moda halini almış ve bir çok Otel kendilerine müşterilerine böyle evler sunuyor. Bu klima otel Matteo Thun tarafından tasarlanmıştır. 2009 yılında İtalya'nın ilk çevre dostu yer altı hoteli olmuştur

7. Missouri Mağara'daki Ev

İlginç Yer Altı Evleri

Bu yeraltı evi Hobbit evlerinden esinlenilerek bir yamaca değil de hazır büyük bir mağaraya yerleştirilmiştir. Bu da bu tarzın ilkidir ve tasarım açısından yazları çok serin olduğu için tercih ediliyor. 15 bin metre kare kum taşı mağaraya inşaa edilmiştir. Bu ev Curb ve Sleeper tarafından inşa edilmiştir.

8. Oval Şekilli Yer Altı Evleri

İlginç Yer Altı Evleri

İsviçre, Dietikon'da inşa edilen bu tasarım, mimari açıdan yenilikçi fikir nedir ortaya koymuş bir yapı. Bu evler oda çokluğuna göre bir çok yapılmıştır. 3 yatak odası olanda var 9 odalı olanda var. Ayrıca evlerin üstü tamamen toprak ve çimlerle kaplanmıştır. Evler bir gölet çevresine yapılmıştır. Diğer yamaç evlerinden farkı da bu göl oluyor.

9. Çukura Yapılan Yer Altı Evi

İlginç Yer Altı Evleri

Diğer yamaç evlerinde tavan daha dar taban daha geniş olurken, bu evde tam tersi olmuş. Bu ev bir çukura inşa edilmiş ve tasarım açısından çokta büyük yenilikler getirilmiş. Evin tabanı dar ve yükseldikçe yanal açıklıklar verilmiş.

10. Kiklad Adaları'ndaki Aloni Evi

İlginç Yer Altı Evleri

Kiklad adalarında bir yamaca oluşturulmuş bu evin ismi Aloni. Bu ev yamata kaybolacak şekilde yapılmıştır. Ayrıca o dağın çevresinde taş ve odunlar kullanılarak yapılmıştır. Uçak ile bakıldığında neredeyse fark edilmesin istenmiştir. Ayrıca bu evin bir diğer özelliği manzaranın mükemmel olmasıdır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.