Sinestezi Hastalığı Nedir? Neden Olur ve Nasıl Anlaşılır?

Sinestezi Hastalığı Nedir? Neden Olur ve Nasıl Anlaşılır?
11.05.201613:46

Bireylerde duyuların farklı şekilde ele alınmasına sebebiyet veren sinestezinin belirtilerini, türlerini ve tedavisini içeriğimizde detaylıca inceledik.

Haber güncelleme tarihi 05.01.2023 09:13

Birden fazla algı sisteminin aynı anda çalışmasına sebebiyet veren sinestezi hakkında bilinmesi gerekenleri içeriğimizde bir araya getirdik. Yazımızda sinestezi nedir, türleri nelerdir, neden olur, tedavisi var mı, özellikleri ve belirtileri nelerdir gibi soruları cevapladık.

İşte sinestezi hakkında her şey...

Sinestezi Nedir?

Sinestezi

Sinestezi, birleşik duyu anlamına gelmektedir. Bir duyuyu başka bir duyu ile algılama durumu olarak ifade edilmektedir. Beynin duyduğu sesi zihnin görsele çevirmesi, görülen şeylerin ise sese dönüştürülmesi durumudur.

Bu rahatsızlıkta sesler koklanmakta, şekiller tadılmakta ve renkler duyulmaktadır. Sinestezi hastalarının vücut mekanizması bu şekilde çalışmaktadır. Bu hastalarda bir duyu otomatik olarak diğer duyguyu uyarmaktadır.

Sinestezi Neden Olur?

Sinestezi

Doğum sırasında beynimizde yaşam boyunca yeteceğinden fazla sayıda nöron arası bağlantı oluşur. Bu bağlantılar normal insanlarda zaman geçtikçe ortadan kaybolmaktadır. Ancak sinestezi hastalarında bu bağlantı yok olmaz. Bu nedenle rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.

Bazı durumlarda sinestezi rahatsızlığı sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Epilepsi rahatsızlığına sahip bireylerde ortaya çıkan sinestezi, hastalık sürecinde beynin normalden fazla şekilde elektrik üretmesi sonucunda oluşmaktadır.

Sinestezi Çeşitleri Nelerdir?

Sinestezi iki farklı çeşitte görülmektedir. Bunlar sonradan kazanılan sinestezi ve nedeni çözülemeyen sinestezi olarak adlandırılmaktadır.

Sonradan Kazanılan Sinestezi

Sinestezi

Bu durum başka bir hastalığın olmasıyla beraber meydana gelen bir hastalıktır. Sonradan kazanılan sinestezide genellikle epilepsi hastalarında duyusal arası geçiş gözlemleniyor. Epilepsi hastalarının %4'ünde sinestezi görülmektedir. Bu durumun nedeni ise her iki hastalıkta da beynin anormal elektrik üretmesi olarak açıklanmaktadır. Hastalık bir zaman sonra kendiliğinden iyileşme göstermektedir.

Nedeni Çözülemeyen Sinestezi

Sinestezi

Bu hastalık çeşidi her 25.000 insanda bir görülmektedir. Nadiren görülen bir hastalıktır. Nedeni çözülemeyen sinestezi genellikle kafa travmaları, kimyasal kullanım, beynin bazı bölümlerinin hasar görmesi durumunda ortaya çıkmaktadır.

Sinestezi bazı durumlarda etkilen duyular ile kategorize edilmektedir. Rahatsızlık renk grafem, rakam formu, ses renk ve ses dokunma olarak gruplara ayrılmaktadır. Hastalıkta sadece duyular değil, algılar da birbirine karışabilmektedir. Hastalar salı gününü dürüst, 3 sayısını sinirli, B harfini mutsuz olarak algılayabilme durumu yaşayabilirler.

Sinestezi Belirtileri Nelerdir?

Sinestezi

Algıların sabit olması, her zaman aynı şekilde oluşması, hafızda kalması ve kolay unutulmaması, rahatsızlığın özelliklerinin otomatik ve kişinin isteği dışında oluşması, algıların sonrasında güçlü duyuların birden boşalma durumu sinestezinin belirtileridir.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler sinestezi rahatsızlığına sahip olan kişilerde görülmektedir. Çoğu zaman kişinin kendisi bu belirtileri fark etmez. Çevresindeki kişilerin dikkati sayesinde rahatsızlık ortaya çıkarılmaktadır.

Sinestezi Hastalarının Ortak Özellikleri Nelerdir?

Kadınlara oranla erkeklerde daha sık rastlanan sinestezi, yapılan araştırmalara göre X kromozomu üzerinde taşınmaktadır. Bu etken anneden oğula, babadan kıza, anneden kıza geçerken, babadan oğula geçiş sadece iki defa görülmüştür.

Sinestezi

Sinestezi hastalarında matematik zekası ve uzamsal zekanın düşük olduğu belirtilir. Bu durumun rahatsızlığın beynin sol yarım küresiyle alakalı olduğu düşünülmektedir. Hastalarda hipokampüsün ve limbik korteksin ise normal kişilerden daha etkin olduğu tespit edilmiştir.

Bu durum hastalığın tam olarak aydınlatılamadığı halde sanatsal alanlarda büyük başarılar yapmasına neden olmaktadır. Geçmişten bugüne ünlü ressam, müzisyen ve şairlerin sinestezik deneyimler yaşadığı bilinmektedir.

Sinestezi Tedavisi Var Mı?

Sinestezi

Sinestezi bir hastalık veya psikolojik bir bozukluk değildir. Bireyin duyularının karışımıyla yaşadığı hayatı deneyimlemenin farklı bir yoludur. Bu sebeple bu durumun herhangi bir çözüm ya da tedavi yöntemi yoktur. Ancak sonradan kazanılan sinestezinin bir süre sonra kendiliğinden geçebileceğini söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Spastisite Nedir?Tik Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?
Kekemelik Nedenleri ve TedavisiMisophonia Hastalığı Nedir?

Sinestezi ne demek?

Sinestezi, herhangi bir duyunun otomatik olarak farklı bir duyuyu etkilemesi anlamına gelmektedir. Birleşik duyu olarak da bilinen sinestezi, kişinin birden fazla kanalda uyarı almasına neden olmaktadır.

Sinestezi nasıl görür?

Sinestezi rahatsızlığına sahip olan bireyler iki farklı şekilde görmektedir. Bunlar bağlantısal ve yansıtmalı sinestezilerdir. Bağlantısal sinestezine uyaran ve yaşanılan his arasındaki bağlantı oldukça güçlüdür. Bu yüzden bireyler ikisini birbiriyle bağdaştırır. Yansıtmalı olanda ise insanlar dışarıdan uyarı aldıklarında renk, şekil ve sayı görmektedirler.

Sinestezi gerçek mi?

Bu rahatsızlık ortalama her 20.000 bireyden birinde görülen bir nörolojik problemdir. Beynin nöronlarında yaşanan bir sorun yüzünden ortaya çıkan sinestezi, beynin duyuları farklı şekilde ele almasına neden olmaktadır.

Sinestezi psikolojik midir?

Sinestezi psikolojik değil, nörolojik olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın algılama esnasında birden fazla beyin bölümünün aktif hale gelmesi sonucunda oluştuğu düşünülmektedir.

Sinestezi türleri nelerdir?

Bu durum birkaç şekilde görülmektedir. Yazı-renk, renk-tat-, ses-renk ve ses taz sinestezileri bu türler arasında en yaygın olanlarıdır.

Sinestezi kimlerde görülür?

Sinestezi rahatsızlığı solaklarda, çift el kullananlarda ve kadınlarda daha sık karşımıza çıkmaktadır. Her 20.000 kişiden birinde görülen bu hastalığın ırsi olarak ortaya çıktığı ifade edilmektedir.

Sinestezi sebepleri nelerdir?

Bu rahatsızlık doğum sırasında beynimizde hayatımız boyunca yeteceğinden çok daha fazla sayıda bulunan nöron arası bağlantıların, normal insanlar gibi ortadan kaldırılamaması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
422
402
17
28
80
10
153
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.