Şınav Hareketinin Çaşitleri ve Faydaları

Şınav Hareketinin Çaşitleri ve Faydaları
26.06.201504:57

Hemen hemen herkesin bildiği aletsiz bir spor çeşidi olan ve vücut ağırlığıyla yapılan şınav hareketi vücudunuza birçok yarar sağlıyor. Şınavın türlerini ve faydalarını sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 07.04.2018 14:32

Vücut geliştirme ve bedeninizi her an dinç tutma hareketlerinden biri de şınavdır. Herhangi bir ilave alet gerektirmeyen şınav hareketi vücudunu formda tutmak isteyenler için hayli faydalı bir eylemdir. Her yerde yapabileceğiniz şınav hareketinin türlerini ve yararlarını sizinle paylaşacağız.

sinav-onerileri.jpg

Şınav Nedir?

Şınav hareketini duymayan kişiler yok denilebilecek kadar azdır. Çünkü bu egzersiz yöntemiyle hepimiz hayatımızda en az birkaç defa karşılaşmışızdır. Şınav, vücudun yere paralel olması ve kolların avuç içleriyle yere teması ile başlar. Dirseklerin kırılarak göğsün yere yakın biçimde indirilmesi ve yeniden eski konuma geri dönülmesi “1” tekrardır. Kısacası şınav, bedeninizi kollarınızın gücü ile kaldırmaktır.

yuksek-sinav.JPG

Şınavın Çeşitleri

Şınav hareketinin yapılma tarzı vücudun güçlendirdiği bölgelerine göre şekillenmiştir. Şınav çeşitleri; elleriniz arasındaki mesafenin darlığına ve genişliğine göre, bir de ayakların hareket esnasında yerden yüksekliğine göre olarak belirlenir.

 

1. Ayakların Pozisyonuna Göre Şınav Hareketi

a. Standart Şınav: Klasik herkesin malumu olan şınav şeklidir. Bu harekette eller omuz genişliğinde açılır ve sırt-kalça hizası eşittir. Göğsün orta kısmının çalışmasını sağlar.

b. Göğsün Üst Bölgesini Çalıştıran Şınav: Adından da anlaşılabileceği gibi bu şınav göğsü alt, orta ve üst diye 3 parçaya böldüğümüzde üst kısma fayda sağlayan harekettir. Ayaklarınızı destek alacağınız bir yere koyarak başladığınız şınav tarzıdır. Ayaklarınızın yerden yüksekliği arttıkça verim de artacaktır.

c. Göğüs Altını Çalıştıran Şınav: Bu şınav hareketinde de tahmin edilebileceği gibi kollar ayaklara göre daha yüksek bir yerde bulunur.

 

2. Ellerin Pozisyonuna Göre Şınav Hareketleri

a. Göğüs Kasının Yayıla Alanını Büyüten Şınav: Eller standart şınav şeklinde olduğundan daha fazla yanlara açılır. Bu sayede göğsün yanlara yayılması sağlanabilir. Eller ne kadar geniş açılırsa göğüs kası da o kadar genişler.

b. Göğsü Ortada Yığan Şınav: Bu şınav şeklinde ise eller göğüs hizasında üçgen yapılarak birleştirilir. Diğer şınav türlerine göre daha zordur. Bu hareket göğsün iç bölgesini düzene sokar.

sinavin-faydalari.jpg

‘Şınavın Faydaları’

Düzenli olarak yapılan 'şınav hareketi'nin faydaları şunlardır:

  • Form yakalamanızı ve bu formu korumanızı sağlar.
  • Fit ve sağlıklı bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur.
  • Metabolizmanızın çalışmasına olumlu yönde katkı yapar.
  • Şınavla sadece göğüs ve kollarınız değil; sırt, karın, ayak ve kanat kaslarınız da biçimlenir.
  • Enerjinizi ve gücünüzü arttırır.

‘Şınav Hareketi İçin Öneriler’

Yeni başlayanlar şınav hareketini yapmakta zorluk çekebilirler. Öncelikle kolların güçlendirilmesi gerekmektedir. Daha sonra her gün birkaç tekrar arttırmakla şınavınızı geliştirebilirsiniz. Ancak, şınav hareketinin standartlarına uygun yapılmaması spor yaralanmalarına, ağrılara sebep olabilir. Bunun için şınav pozisyonu aldığınızda bel kalça hizanız tam düzgün, ayaklarınız dizlerden gergin olmalı. Hareket esnasında da bu pozisyon bozulmamalıdır.

 

Kas Yapan Besinler

En İyi 5 Protein Tozu

En İyi 5 Kilo Aldırıcı

Dambıl Çeşitleri ve Modelleri

Dambıl Setleri ve Fiyatları

Yeni Başlayanlara Vücut Geliştirme Programları

Orta Seviye Vücut Geliştirme Programı

İleri Seviye Vücut Geliştirme Programı

Hangi Alet Hangi Bölgeyi Çalıştırır?

Fonksiyonel Antrenman Teknikleri

Egzersizlerin Doğru Sıralaması

Termojenik Yağ Yakıcılar

İnsülinin ve Kas Yapımı

Fitness Aletleri

Sporcu Kürleri

Ağırlık Çalışması Kaç Dakika Yapılmalı?

Kas ve Vücut Yapan İlaçlar

Antrenman Öncesi Beslenme

En Etkili Supplement Markaları

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
632
207
225
233
232
232
235
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER