Zengin Bir Emekli Olmanın 10 Yolu

30 Eylül 2015

Birikim Yapmalısınız
Hiçbir zaman para biriktirmemek için kendinize bahane bulmayın. Bu kendinize yapacağınız en büyük kötülük olacaktır. Hiçbir zaman genç kalmayacaksınız. Yaşlılığınızı, emekliliğinizi unutmayın ve bunun için bir şeyler yapma zamanı geldi. İşe birikim yapmaktan başlayın, para biriktirmeye hemen başlayın. Rahat ve para sıkıntısı olmadan bir emeklilik için şimdiden fedakarlık yapmalısınız.
1
Yatırım Yapın
Emeklilikte rahat etmenin en temel ve önemli yollarından birisi de gençlikte yatırım yapmaktır. Yatırım derken boş ve lüzumsuz yatırımlardan bahsetmiyoruz elbette. Bunun için günümüzde kısa bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Yatırım nasıl yapılır ve nelere yatırım yapılır hakkında bilgi edinmeniz en doğrusu olacaktır.
2
Tasarruf Yapın
Tasarrufun sizin bütçenize nasıl katkısı ve yararı olduğunu bir müddet tasarruf yaptıktan sonra muhakkak anlayacaksınız. Giderlerinizi azaltmak, hayatınızdan lüzumsuz şeyleri kaldırmak, elektriği, suyu tutumlu kullanmak gibi. Bunları alışkanlık haline getirerek hem gününüzü kurtarabilir hem de geleceğinizi garantiye alabilirsiniz.
3
Yan Gelir Elde Edin
Gelirinizi arttırarak yine hem bugününüze katkı, hem de geleceğinize katkı yapabilirsiniz. Elbette boş zamanınız kalıyordur. Hoşunuza giden, sizi çok fazla yormayacak hem de az da olsa bir şeyler kazanabileceğiniz işleri parttime olarak yapabilir, gelirinize küçük de olsa katkı sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki damlaya damlaya göl olur.
4
Doğru Bütçe Planlaması Yapın
Her ay düzenli ve planlı olarak mutlaka bütçenizi planlamalı, gelirlerinizi, giderlerinizi iyice hesaplamalı ve ona göre ayı geçirmelisiniz. Tek yaşamıyor da ailenizle birlikte yaşıyorsanız onların da tüm gider ve gelirlerini hesaplamalı, ona göre planlamanızı yapmalısınız. Unutmayın doğru bütçeleme, doğru birikim, doğru yatırım, zengin bir emekliliğe eş değerdir.
5
Hedefler Koyup Onlara Ulaşmaya Çalışın
Kendinize her zaman belli hedefler koyun. Örneğin bir ay da biriktirebileceğiniz bir miktar para belirleyin ve daima bunun üstüne çıkmaya çalışın. Bu şekilde kendini alıştırıp, her daim hedef koyup, hedeflerinize de ulaşmaya çalışırsanız, sizi zengin, rahat bir emekliliğin beklemesi kaçınılmaz olacaktır.
6
Kendi Kendinizi Motive Edin
Kendinizi her zaman motive etmelisiniz. Hiçbir zaman olumsuz düşünceye ve fikre yer vermemeli, her daim başaracağım, hedefime ulaşacağım vb. ifadelerle yola devam etmelisiniz. Emekliliğinize yatırım yapmak sizin bugün yaşayacağınız bazı şeylerinizi kısıtlayabilir ancak emekliliğinizi hayal ederek, gözünüzün önüne emeklilikte yaşayacağınız güzel günleri getirerek kendinizi motive edebilirsiniz.
7
Kötü Günlere Her Zaman Hazırlıklı Olun
Hayatta her zaman her şey istenildiği gibi gitmez. Bazen yolunuzda hiç olmadık aksilikler, kötü şeylerle karşılaşabilirsiniz. Bunun için de kenarda, köşede her zaman bir miktar paranız bulunmalı. Kötü günlerde para sıkıntısı çekmemek için, güzel günlerinizden az da olsa arttırdıklarınızı her zaman bir yerde saklayın. Unutmayın iyi günler de kötü günler de biz insanlar için.
8
Her zaman Araştırın
İşinizi hem severek yapıyorsunuz hem de iyi para kazanıyorsunuz, sanmayın bu hep böyle gider, bazen hiç ummadık şeylerle karşılaşabiliriz. Bu yüzden her zaman hazırda bir B planınız olmalı. Bunun için sürekli araşatırma yaparak, geleceğin en önemli, para kazandıran, sağlam mesleklerine bakabilir, bazı girişimcilerin hayatlarını okuyarak onlardan kendinize pay çıkarıp, siz de yeni fikirler, yeni iş imkanları kendinize yaratabilirsiniz.
9
Sabredin
Uğraştığınız, emek verdiğiniz, şuan fedakarlık yaptığınız işlerin karşılığını anında alamayabilirsiniz. Bunun için karamsarlığa asla kapılmayın ve sabır gösterin. Gelecek güzel günleri ve sabrınızın meyvelerini alacağınız zamanı düşünerek bu buhrahdan hemen uzaklaşabilirsiniz.
10