Zekanızı Geliştirecek Hobiler

03 Nisan 2017

Yemek yapmak, beynin daha çok çalışmasını ve yaratıcılığı arttıran en güzel hobilerdendir. Farklı tatlar deneyebilir, damak tadınıza uyan yeni lezzetler üretebilirsiniz. Ürettikten sonra afiyetle yiyeceğinizi düşünün ve motive olun.
1
Örgü örmenin çok sayıda olumlu yanı bulunmaktadır. Özellkle Parkinson hastalarına şiddetle örgü tavsiye edilir ve beynin çok sayıdaki bölgesi harekete geçirilir. Örgü örmek, meditasyon işlevi görmekte ve rahatlamanızı sağlamaktadır. Stres ve endişeyi de azaltır.
2
Yeni dil öğrenmek, beyin üzerinde çok büyük olumlu etkilere sahiptir. Hobi olarak dil öğrenmeyi seçebilir, zeka seviyenizi arttırabilirsiniz. Bu durum hem özel hayatınızda hem de iş hayatınızda daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.
3
Zeka arttırmak için yapılması gereken şeylerden biri de spordur. Bilim, spor yapmanın zekayı olumlu yönde etkilediğini kanıtlamıştır. Hem fiziksel hem ruhsal bakımdan insanların daha iyi performans göstermesini sağlayan sporun, sevdiğiniz dalları ile uğraşmalısınız.
4
Yeni yerlere seyahat etmek de, zekayı arttırmanın en iyi yollarından biridir. Yeni yerlerde, siz farkında olmasanız bile beyin kendini öğrenmeye hazırlar. Odaklanma gücünüz ve yaratıcılığınız artar, ufkunuz genişler.
5
Yazma konusunda yeteneksiz olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Boş kaldığınız zaman, elinize kalem ve kağıt alın, yazmaya başlayın. Ne konuda yazdığınız önemli değil, düşünmeden karalayın. Bu şekilde hem kendinizi iyi ifade edebilir hem de yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz.
6
Zekayı geliştirecek yöntemlerden biri de enstürman çalmayı öğrenmektir. "Müzik ruhun gıdasıdır" sözü boşuna söylenmemiştir. Eğlenceli yöntemlerle zekanızı geliştirecek hobilerden biri olan enstürman çalmayı öğrenmeli ve hafızanızı geliştirmelisiniz.
7
Zekayı arttırmanın bir diğer yolu ise daha çok okumaktır. Okumanın zeka üzerindeki etkisi azımsanmayacak şekildedir. Size yeni dünyaların kapısını açar, üretkenliğinizi arttırır ve bakış açınızı değiştirir.
8
Beyni en çok çalıştıran hobilerden biri de bulmaca çözmektir. Zihin çalıştıran oyunlar, kelime oyunları ve yapbozlar, ciddi oranda zekanızı arttırır. Bu hobileri edinirseniz, farklı çözümler üretebilme yeteneğiniz artar. Faydalı aktiviteler, başarınızı arttırır.
9
Zekayı arttıracak şeyler, bunlarla sınırlı değil ama biz sadece eğlenceli şekilde araştırmak istedik. Zeki olanlar, zekasını daha da arttırmak için çalışacak, kendine görev olarak bilecek ve hayat tarzı olarak benimseyecektir. Dünyanın en iyi pozisyonlarındaki insanlar, zekaları sayesinde konumlarına ulaşmadı mı?
10