Zayıflayamamanızın 10 Nedeni

10 Ekim 2015

Kas Yetersizliği

Kasınız ne kadar çoksa, yağ yakmanız da o kadar çok olur. Koşarken, kitap okurken kas dokularınız kalori yakmaya devam eder. Yani zayıflayamamanızın sebebi, kaslarınızın azlığı olabilir.
1
Genetik Nedenler

Eğer anneniz ya da babanız kiloluysa, sizin de kilolu olma olasılığınız yüksektir. Genetik faktörler yüzünden de kilo veremiyor olabilirsiniz.
2
Yaş Faktörü

Metabolizmanız yavaşlarsa kilo vermeniz zorlaşır. Metabolizma yavaşlama da yaş ilerledikçe ve hareketsiz kaldıkça olur. Yaş ilerledikçe kaslarınız azalır, yağlarınız artar.
3
Hormonlar

Hormonlarınız da zayıflamanıza engeldir. Mide, beyin ve yağ hücreleri hormonları kilo vermenizi engelleyebilir. Bunun için bir doktora görünmeniz de fayda vardır.
4
Çeşitli İlaçlar

Kullandığınız bazı ilaçlar da kilo vermenize engel olabilir. Örneğin diyabet, tansiyon ve depresyon ilaçları sizin iştahınızı açabilir ve kilo verdirmeyi bırak aksine kilo almanıza neden olabilir.
5
Besinler Sanıldığı Kadar Masum Değildir

Besinlerin kalorilerini bilmeyen pek çok insan vardır. Her bir besinin ortalama kalorileri değişmektedir. Her besinin değeri 100- 200 kalori arasında değişmektedir.
6
Yediğinize Odaklanın

Yemeğinizi bir işle uğraşarak, tv izleyerek yemeyin. Bu yemeğinizin geç bitmesini sağlayacaktır. Tv karşısında yemek yediğiniz takdirde program bitince yemeğinizi de bitirerek, yemek yeme işlemini çok uzun tutmuş oluyorsunuz. Bu da sizin kilo vermenizi zorlaştırır.
7
Kendinizi Yoksun Bırakmayın

Diyet yaptığınız süre zarfında, kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. Çok abartmamak kaydıyla ara sıra sevdiğiniz şeyleri yiyerek kendinizi motive edebilirsiniz çünkü aksi halde kendinizi her şeyden tamamen mahrum bırakırsanız, bu yeme isteğinizi bir süre sonra tetikleyebilir.
8
Tutarlı Davranın

Diyet yapıyorsanız sonuna kadar bunu uygulayın. Bir çok iyi bir kötü olarak ilerlemeyin. Örneğin sabah, öğle ve ara öğünler de gerektiği gibi beslenip, akşam yediklerinizi abartmayın. Her zaman tutarlı davranın.
9
Kalori Hesaplamasını Doğru Yapın
Bir saattir egzersiz yapıyorsunuz ve bin kalori verdiğinizi mi düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz çünkü 30 dakikalık yürüyüş yaparsanız ancak 200 kalori yakmış olursunuz.
10