Zayıflamak İçin Tüketmeniz Gereken 10 Besin

05 Ekim 2015

Et sevenlerin tercih etmesi gereken et türü tavuk eti veya hindi eti olmalıdır. Bunları tüketirken dikkat etmeniz gereken nokta derilerini yememenizdir. Yağsız tavuk etini istediğiniz her şekilde pişirebilir. Sadece yağ, sos ve krema tarzı malzemeler kullanmamaya dikkat etmelisiniz.
1
Kilo vermek istediğiniz dönemde balık tüketeceğiniz zaman kızartmamaya özen gösterin. Onun yerine, balığı fırında sebzelerle birlikte pişirin. Balığın yanında bol yeşil salata ve iki dilim kızarmış ekmek tercih edebilirsiniz. Balık seçerken de yağlı olmayan balıkları tercih etmeniz önemli.
2
Zayıflarken yemeniz gereken yiyeceklerden biri de makarnadır. Evet belki bu sizi şaşırtmış olabilir ama, kepekli makarna tercih ederseniz, hem doyurucu bir yemek yemiş olursunuz hem de makarna yiyerek de zayıf kalabilirsiniz. Kepekli makarnayı tüketeceğiniz zaman, haşladığınız yeşil mercimekle ya da yeşilliklerle karıştırıp yiyebilirsiniz. 
3
Diyet yaparken yiyebileceğiniz bir diğer yiyecek de patatestir. Patatesin tok tutucu özelliğinden mutlaka faydalanmalısınız. Hem doyurucu hem de içerisinde pek çok vitamin ve mineral bulunan patatesi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Özellikle bol baharatla patatesi fırında pişirip yiyebilirsiniz.
4
Yeşil salatayı yemeklerin yanında değil de ana yemek olarak da tüketebilirsiniz. Bol yeşilikli bir salatayla öğününüzü geçirebilirsiniz. Salatayla doymam demeyin bol kase dolu dolu salatayı yedikten sonra nasıl tok tuttuğunu siz de göreceksiniz.
5
Her yemekten ve öğünden önce içeceğiniz su, hem sizi sağlıklı kılacak hem de az yemek yemenize neden olacaktır. Kalorisi hiç olmayan suyu bol bol içmelisiniz.
6
Diyet süresince uzak durmanız gereken yiyecek beyaz pirinçtir. Beyaz pirinç şekerinizi yükselterek, daha çabuk acıkmanıza neden olacaktır. Beyaz pirinç yerine bulgur tercih etmelisiniz. Bulguru da domatesli ve az yağlı olarak pişirebilirsiniz. Bulgur pilavının yanında cacık da yiyebilir, böylelikle yoğurdun yağ yakıcı özelliğinden faydalanmış olursunuz.
7
Diyet yapanlar için vazgeçilmez bir yiyecek olan yoğurdu hiç bir zaman sofranızdan eksik etmemelisiniz. Yoğurdu her yemeğin yanında tercih edebilir, meyveler, yeşillikler ile karıştırıp da tüketebilirsiniz.
8
Diyet yaparken meyvelerin de tok tutucu özelliğinden faydalanmalısınız. Özellikle kayısı lifli bir meyve olduğu için uzun süre acıkmamanıza neden olacaktır. Muz da diyet yaparken tercih edebileceğiniz meyvelerden bir tanesidir. Ancak meyveyi fazla abartmamaya özen göstermelisiniz.
9
Diyet yaparken bolca tüketmeniz gereken yiyeceklerden bir tanesi de sebzedir. Sebzeler hem sağlığınız için çok yararlı hem de tok tutucu özellikleriye diyet yemeklerinin olmazsa olmaz malzemeleridir. Sebzeyi haşlayarak ya da ızgarada pişirerek tüketebilirsiniz.
10