Yüzmenin Faydaları

22 Temmuz 2015

Yüzme uzun süreli kas ve eklem sorunu olan kişilere, kemik sorunlarında etkili olduğu için önerilmektedir. Ayrıca yüzmek omurga üzerindeki baskıyı azaltmaya da yardımcı olmaktadır. 
1
Yüzme fizyolojik ve patalojik durumlara iyi geldiği için de tercih edilmesi öneriliyor. Hamileler, formlarını korumaya çalışanlar ve kaslarını rahatlatmak isteyen kişilere yüzme özellikle önerilmektedir.
2
Suyun içerisinde kemikler ve eklemler rahatladığı için yüzmek, esnekliği arttırmakta ve kasları güçlendirmektedir.
3
Yüzme kalp sağlığını desteklediği  ve kalbi yormadığı için, kalp rahatsızlığı olan kişilere de tavsiye edilmektedir. 
4
Yüzme diğer sporlara göre daha eğlenceli olduğu kadar, formunuzu korumak için de ideal bir spordur. Ayrıca kasları senkronize çalıştırdığı için vücudunuzu şekillendirmenize de yardımcı olmaktadır. 
5
Yüzme astım hastalarının daha hızlı ve kaliteli solunum sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden salon egzersizleri yerine astım hastalarına yüzme önerilmektedir.
6
Yüzme tüm kas ve uvuzları harekete geçirmesiyle birlikte vücudun kan dolaşımını iyileştirmektedir. Bu da kalbe giden temiz kan akışını arttırarak, genel olarak sağlıklı bir dolaşımı teşvik eder.
7
Yüzme, bütün kaslar çalıştırması ve yağ depolarındaki birikimlerin azaltması nedeniyle diyabet riskini de düşürmektedir.
8
Solunumu kuvvetlendirerek kan ve dokulardaki oksijen alımını arttırmaktadır. Bu sayede özellikle hareketsiz çalışan kişilerin algı ve zeka gelişimine yardımcı olmaktadır.
9
Klasik egzersiz ve sporlara göre yüzmek daha fazla kalori vermenize yardımcı olmaktadır. 
10