Yüzmenin Çok Önemli 10 Faydası

01 Ekim 2015

Kas gelişimini sağlar
Yüzmek kaslarınızın güçlü olmasını sağlar. Yüzdüğünüz zaman kollarınız, bacaklarınız, sırtınız kısacası vücudun heryeri çalıştığından, çok güzel bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Sıkı ve güzel bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Hem sağlığınız için hem de güzel ve fit bir vücut için yüzmelisiniz.
1
Kemik yoğunluğunu arttırır
Bu güne kadar yüzmenin kemik kitlesine bir katkısı olup olmadığı kanıtlanmamış olsa da son yıllarda fareler üzerinde yapılan araştırmalara göre yüzmenin kemik yoğunluğunu arttırdığı kanıtlanmıştır. Güçlü kemikler için yüzmenin faydasından mutlaka yararlanmalısınız.
2
Esnek olmanızı sağlar
Yüzmek esnek bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Kaslarınız güçlenir ve yüzmeye devam ettiğiniz sürece esnekliğiniz giderek artar ve belli bir zaman sonra kalıcılık oluşur.
3
İltihap oluşumunu azaltır
Vücudunuzda oluşan iltihaplardan bir nebze de olsun yüzerek kurtulabilirsiniz. Yüzmenin iltihabı azaltmasının yanında pek çok hastalığı da önlediği ortaya çıkmıştır. Yüzmek hayatınızda hem yaşam tarzınız hem de sağlığınız için olmazsa olmazınız olmalıdır.
4
Zayıflamanıza yardımcı olur
Yüzmek size inanamayacağınız şekilde kalori yaktırır. Çoğu insan yüzmenin bu derece kalori yaktıracağını bilmez. Bu yüzden evinizde bulunan koşu bantlarını bir kenara atın ve sağlıklı, fit bir yaşam için yüzmeye hemen başlayın.
5
Astıma İyi Gelir
Özellikle egzersiz yaparken nefessiz kalabilir veya kapalı ortamlarda egzersiz yapmak sizi biraz zorlayabilir. İşte tam bu noktada yüzmek egzersizlerden dolayı oluşacak astıma iyi gelir. Ayrıca yüzmek normal bir insanın da akciğerlerine iyi gelmektedir.
6
Strese iyi gelir
Yüzmek sizin sakinleşmenizi, rahatlamanızı sağlar. Strese ve depresyona çok iyi gelir. Deniz suyu, havuz suyu kısacası su herkese çok iyi gelir. Bol bol yüzmek ve hareket halinde olmak sizin her şeyi unutmanızı sağlayacak, ruh halinize çok iyi gelecektir.
7
Tuzlu su cilde çok iyi gelir
Tuzlu su da yüzmek cilt sağlığınız için oldukça önemli. Hücrelerinizin açılmasına ve cildinizin nem dengesini koruyarak tam bir cilt güzelleştiricisi olan tuzlu suda mutlaka yüzmelisiniz. Yüzdükten sonra cildinizdeki güzelliği ve farkı göreceksiniz.
8
Akıllı olmanızı sağlar
Yüzmek gerçekten aklınızı bir üst noktaya taşımaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre yüzen çocukların dil, motor, beden gelişimleri diğer çocuklara göre önemli derecede öndedir. Bu yüzden hem kendiniz için hem de çocuğunuzun beyin gelişimi için hayatınızda yüzmeye sürekli yer verin.
9
Yüzmek ömrü uzatır
Egzersiz ve sporun hangi dalı olursa olsun, hepsinin insan sağlığına büyük faydaları var. Ancak yine yapılan araştırmalara göre yüzme hepsinden önemli ve diğerlerinden çok daha fazla insan sağlığına faydalı. Ayrıca hayatında düzenli olarak yüzen insanların diğer insanlara göre daha uzun yaşadığı bilinmektedir.
10