Yunanistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Gezi Rehberi

11 Aralık 2015

Akropolis Müzesi / Atina
Tarih sevenlerin kaçırmaması gereken müzelerden biridir. Müzecilik adına mükemmel bir iş çıkarmışlar ve restorasyonları mükemmeldir. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir.
1
Mereora / Kastraki
Sarp kayaların üzerine yapılmıştır ve yapıldığı dönemde manastıra ulaşım bulunmamaktadır. Sadece büyük manastırı gezmek yetmez. Diğerlerini de mutlaka görün.
2
Akropolis / Atina
Büyüleneceğiniz bir antik kenttir. Atina'da bulunan Akropolis'e geldiğiniz zaman, kendinizi M.Ö 3000 yıllarında yaşıyor gibi hissetmeniz gayet doğal. Sıcak havalarda gidilmesi önerilir.
3
Partenon / Atina
Yerin görkemi ve tarihi ile büyüleneceksiniz. Tarih meraklılarının ilgisini çekecektir fakat Atina'nın en önemli sembolü, uzaktan çok daha güzel görünmektedir çünkü yanına yaklaştıkça vinçler ve inşaat malzemeleri yerin özelliğini biraz olsun azaltmaktadır.
4
Aquaworld Aquarium & Reptile Rescue Centre / Chersonesos
Çok heyecann verici bir deneyimdir. Su altı canlılarını ve farklı balıkları keşfedeceğiniz, çocuklarınızla geleceğiniz harika zaman geçireceğiniz bir yerdir. Mutlaka gelmelisiniz.
5
Elafonissi Beach / Elafonissi
Girit dağ köylerinden geçilerek varılan bir plajdır. Yollardan geçerken Kri Kri ismi verilen Girit yaban keçileri ile karşılaşabilirsiniz. Köydeki doğal, ev yapımı ürünlerden alın. Plajda da harika zaman geçirebilirsiniz.
6
Delphi Harabeleri / Delphi
Günlük gezi için harika bir yerdir. Müzesini ziyaret etmeyi sakın unutmayın.
7
Hephaestus Tapınağı / Atina
Atina'nın en değerlilerindedir. Binlerce yıllık bu alanda gezerken, tarihin içerisinde boğulacaksınız. Görmeden, havasını solumadan gelmeyin.
8
Hiking Trail Fira - Oia / Santorini
Santorini adalarındaki en güzel fotoğraf çekim yeridir. Mavi kubbeli evler ve dar sokakları ile harika bir görüntü değil mi? Şiddetle tavsiye ederiz.
9
Heraklion Archaeological Museum / Heraklion
İnsanlık tarihine ışık tutan bir arkeoloji müzesidir. İçerisinde bulunan eserlerden gözünüzü alamayacaksınız ve büyüleneceksiniz.
10
Epidaurus Antik Tiyatrosu / Epidavros
Yunanistan'ın en güzel korunmuş tarihi tiyatrolarından biridir ve mutlaka görünmesi gerekir. Yan tarafında da tarihi eserler sergilenmektedir.
11
Ulusal Arkeoloji Müzesi / Atina
İç dekorasyonu ve aydınlatması ve eserleri mükemmeldir. En alt katından hediyelik eşya alabilir, kahvenizi içebilirsiniz.
12
Kleftiko Beach / Milos
Denizin üzerindeki mağaralar ve kayalıklar, hem yüzmek için hem de bot ile gezmek için idealdidr. Milos Adası'na gelince mutlaka burada bir mola verin.
13
Lindos Köyü / Lindos
Suyu, diğer yerlere göre sıcak olan bir plajdır. Dar sokakları, bembeya evlerin mavi kubbeleri ve mükemmel coğrafyası ile büyüleneceğiniz bir yerdir.
14
Plaka / Atina
Tarihi yerlere ilgisi olmayanlar, burada vakit geçirebilirler. Hediyelik eşya dükkanları, kafeleri ile turistlerin kalbini çalmıştır. Her sokağı mutlaka gezin.
15
Old Venetian Harbor / Chania Town
Venediklilerden kalma olan bu limana sadece tur tekneleri yanaşabilmektedir. Vakti olanların eski fenere kadar yürümesi ve arka sokaklarını keşfetmesi gerekiyor. Taverna sevenler de memnun kalacaktır.
16
Rethymnoon Old Town / Rethymnon
Sevimli liman alanlarından olan bu yerde, restoranlar çok sayıdadır. İtalyan mimarisinin Yunanistan'a yansımış hali dersek hata yapmış olur muyuz?
17
St Pauls Bay / Lindos
Sudan asla çıkmak istemeyeceğiniz bir yerdir. Kısa ve öz olarak, cennet gibi bir koy, cam gibi bir deniz diyebiliriz. Mutlaka görün ve denize girin.
18
Erechtheion / Atina
Kadın formundaki sütunları ile görülmesi gereken yerlerdendir. Binanın arka tarafına geçmeyi ihmal etmeyin.
19