Yulafın Faydaları ve Kullanım Yerleri

08 Eylül 2020

Yulaf, vitaminler bakımından çok zengin ve cilt dostu bir yiyecektir. İçerisinde bakır, çinko, selenyum ve daha çok sayıda sağlıklı madde bulunduruyor. Aynı zamanda akne ile savaşırken, tahrişe çok iyi gelmektedir. Yulaf ile kişisel bakımlarınızı tamamlarken, maskenizi de hazırlayabilirsiniz.
1
Yulafın harika bir ürün olduğunu anladıktan sonra, sadece mutfağınızda değil banyonuzda da bulundurmak isteyeceksiniz. İşte, yulaf ile yapabileceğiniz kişisel bakımlar...
2
Yulaf ile aknelerinle savaşabilirsiniz. 1 bardak sade yulafı, yarım bardak arıtılmış su ile kaynatın. Karışım soğuduktan sonra yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin, ardından durulayın. Sivilcelerinizle savaşır ve yüzünüzdeki fazla yağı emer.
3
Yulaf ile saçınızı yağdan arındırabilirsiniz. Her gün saçını yıkamayan, yağlı saçlıların imdadına yulaf yetişti. Blenderdan geçirin ve toz haline gelmiş yulafı, kuru şampuan olarak kullanın. Değişimi göreceksiniz.
4
Yulaf ile cildinizi nemlendirebbilirsiniz. Pişmiş ya da pişmemiş çeyrek bardak yulafı ezin ve püre haline getirin. Olgun bir avakadoyu da ekledikten sonra yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Duruladıktan sonra değişimi hissedeceksiniz.
5
Yulaf ile cildinizi ölü derilerinizden arındırabilirsiniz. Çeyrek bardak pişmemiş yulafa, iki yemek kaşığı ılık su ekleyerek karıştırın. Yüz ve vücut peelinginiz hazırdır. Hafif masaj yaparak uygulayın ve masaj yaparak cildinize yedirmeye çalışın. Durulayın ve keyfini çıkarın.
6
Yulaf ile kaşıntı ve tahrişi durdurabilirsiniz. Egzama gibi hastalıklarda savaşmak için yarım bardak öğütülmiş yulafa su doldurun ve keyfiniçıkarın. Kaşıntıyı giderir, kuru ve tahriş olmuş bölgelerinize iyi gelir.
7
Yulaf ile saçlarınızı nemlendirip canlandırabilirsiniz. Yarım bardak yulafı blanderdan geçirerek, ince un haline getirin. Kaşık kaşık su ekleyin ve macun kıvamına getirin. Saçlarınıza uygulayın ve yarım saat bekletin, ardından yıkayın.
8
Yulaf ile saçınızdaki kepeği önleyebilirsiniz. Çeyrek bardak yulafı kepek şampuanınıza ekleyin ve kullanın. Kepek problemlerinizle savaşır.
9
Yulaf ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Bir bardak suda yulaf koyup bekleterek, çok basit çok faydalı yulaf sütünü hazırlayabilirsiniz. Süzgeçten yulaf tanelerini geçirdikten sonra, sütü yüzünüze uygulayın. Tertemiz ve nemli bir cilde kavuşacaksınız ve çok hoşunuza gidecektir.
10