Yüksek Tansiyona Doğal Çözümler

28 Ağustos 2015

Günümüzde birçok kişide rastlanan bir rahatsızlık olan yüksek tansiyon, kan basıncının yüksek olmasıyla alakalı bir durumdur. Yüksek tansiyon, mutlaka önlem alınması ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Aksi halde beyinde çeşitli hasarların oluşması kaçınılmaz olabilir. 
1
Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan yüksek tansiyon, hastalıkların veya sağlıksız beslenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.
Yüksek tansiyonun başlıca koşullarından biri genetik faktörlerdir. Aynı zamanda stres gibi faktörler de yüksek tansiyonu tetikleyen unsurlardandır. 
2
Sağlıklı yaşamın başlıca kuralı şüphesiz ki sağlıklı beslenmektir. Birçok hastalığa karşı koruma sağlanması ve vücut direncinin arttırılması adına mutlaka beslenme alışkanlıkları değiştirilmelidir.
Tansiyonu dengeleyecek besinleri tercih etmeli ve bol bol meyve sebze tüketmelisiniz. Tüketeceğiniz aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir. 
3
Yüksek tansiyona sahipseniz mutlaka alkol tüketimden kaçınmalısınız. Kan basıncınızın yükselmesine neden olan alkol, aynı zamanda tansiyonunuzun da yükselmesine neden olacaktır. 
4
Rastgele ve kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanımından kesinlikle uzak durmalısınız. Mutlaka doktora başvurmalı ve doktor muayenesinden sonra reçetenize uygun olarak doktor kontrolünde ilaç kullanmalısınız.  
5
Yüksek tansiyona iyi gelen doğal yöntemlerden biri de limondur. Kalp sağlığı açısından oldukça faydalı olan ve güçlü bir C vitamini kaynağı olan limon, kan basıncını dengeleyerek tansiyonun yükselmesini önler. 
Sabahları yarım bardak suya eklenen limon suyu gün boyunca tansiyonunuzun dengelenmesini sağlayacaktır. 
6
Tansiyonu düşürücü etkisiyle bilinen ve düşük tansiyonlu kişilerin kaçınması gereken besinlerin başında gelen sarımsak, tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Sarımsağı çiğneyerek yemek istemiyorsanız akşamları tüketebileceğiniz sarımsaklı yoğurt veya gün içinde yediğiniz yemeklere kattığınız sarımsak tansiyonunuzun dengelenmesine yardımcı olacaktır. 
7
Kan akışını düzenleyen acı biber aynı zamanda tansiyonun dengelenmesine de yardımcı olur. 
8
Yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olan meyvelerin başında muz gelmektedir. İçeriğindeki sodyum ile tansiyonun dengelenmesini sağlar. Uzmanlar gün içinde 1-2 adet muz tüketiminin yüksek tansiyon tedavisinde oldukça etkili olduğunu belirtiyor. 
9
Tansiyonunuzun yükselmesini önlemek için şekerli gıdalardan uzak durmalısınız. Aşırı tatlı ve şekerli gıda tüketimi tansiyonun yükselmesine neden olacaktır. 
10