Yoğun Meme Dokusunda Kanser Riski

02 Ekim 2015

Dört kadından üçü, yoğun meme dokusundan dolayı kanser riski taşımaktadır. Yapılan bir küresel araştırmada, meme kanseri riskinin yoğun meme dokusuyla ilişkisi olduğu saptanmıştır.
1
Yoğun meme dokusuna sahip olan kadınlar, normal meme dokusuna sahip olan kadınlardan yaklaşık 4-5 kat daha fazla risk taşımaktadır.
2
Yoğun meme dokusu; yağ dokusunun az olduğu, süt bezleri ve süt kanalları dokularının fazla olmasıyla tanımlanabilir.
3
Bağ ve bez dokuları mamografide beyaz renkte görünürken, yağ dokusu siyah olarak görülür. Mamografi görüntülerinde siyah rengi yoğunlukta olursa, meme yoğun dokulu demektir.
4
Siyah renginin ağırlıklı olduğu mamografileri değerlendirmek daha zordur.
5
Yapılan araştırmalar sonucunda,yoğun meme dokusuna yönelik, insanların farkındalıkların artması gerektiği belirtilmiştir.
6
Meme kanseri için önem oldukça fazladır. Yoğun meme dokusunun ise risk faktörü olduğu da yaygınlaşması gerekmektedir.
7
Araştırmaya katılanların meme dokuntuları incelendiiğinde, büyük memede %71 veya %61 yumru oluşumu belirti olarak belirlenirken,
8
Araştırmaya katılanların yarısından daha azı meme akıntısı, meme veya meme uçlarında kızarıklık veya çukurluk gibi belirtilerle karşılaşmıştır. 
9
Washington Üniversitesi Radyoloji Bölümü Profesörü ve Meme Görüntüleme Başkan Yardımcısı ve Bölüm Şefi olan Dr. Connie Lehman'ın açıklaması " Genel olarak meme kanseri hakkında farkındalık yaratmaya çalışırken hastalık ile ilgili temel bilgileri pekiştirmek her zaman kritik bir öneme sahip. Meme kanserine ilişkin belirtileri tanımak, hastalığın erken teşhisi için önemli" şeklindedir.
10