Yoga Yapmanız İçin 10 Sebep

06 Ekim 2015

Esnek Olmanızı Sağlar
Vücudunuzu esnek olmasını istiyorsanız mutlaka yoga yapmalısınız. Egzersizlerin arasında vücudun en iyi şekilde esnek olmasını sağlayan egzersizdir yoga. Kaslarınızın açılmasını, omurganızın esnemesini ve kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlar. Elastik bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
1
Sakatlanma İhtimaliniz Çok Düşüktür
Yoga aynı zamanda sakatlanma riski en düşük egzersizlerden birisidir. Yoga yaparken kaslarınızın ve eklemlerinizin zarar görme olasılığı çok düşüktür. Yoga çok sakin yapılan bir egzersiz olup, vücudunuzun ağır ağır güçlenmesini ve esnek olmasını sağlar.
2
Boyun Ağrılarına İyi Gelir
Eğer sürekli masa başında oturmanız gereken bir işiniz varsa, vaktinizin çoğunu bilgisayar başında geçirmek zorunda iseniz, uzun süreli oturmadan ve hep aynı yöne bakmanızdan dolayı boynunuzda birtakım sıkıntılar oluşabilir. Bu size ağrı olarak geri dönebilir. Yoga içerisinde barındırdığı bir takım hareketler ile boyun ağrılarının azalmasını sağlar. Yogaya başladıysanız ve boynunuzda ağrı varsa, yoga da yapacağınız hareket köprü pozisyonudur.
3
Hem Yoga Yapabilir Hem de Bütçenizi Koruyabilirsiniz
Yogayı öğrendikten sonra, spor merkezlerine gitmenize gerek yoktur çünkü bir defa yogayı öğrendikten sonra ve kendinizi geliştirdikten sonra, yoga hareketlerinin hepsini evde, doğada istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Böylelikle yoga için her defasında çok paralar harcamak zorunda kalmazsınız.
4
Organlarınızın Düzgün Çalışmasına Yardımcı Olur
Kas gelişimini destekleyen yoga, çok daha iyi hareket etmenizi sağlar. Dolaşım sisteminizin iyileşmesini ve organlarınızın düzgün olarak çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca yogada yapacağınız nefes egzersizleri sayesinde nefesinizin düzgün çalışmasını sağlayabilirsiniz.
5
Zihninizi Temizler
Yoga daha pozitif, olumlu düşünmenizi sağlar. Zihninizdeki kötü düşüncelerden, duygulardan zihninizi arındırır. Yani yoga ile sadece vücut egzersizi değil, zihin egzersizi de yapabilir ve zihninizi açabilirsiniz. Yoga sinir sistemlerini olabildiğince iyileştirir. Kadınların regl döneminde zorlu geçen ve sinirli hallerini engeller.
6
Stresi Bedeninizden Atmanızı Sağlar
Yoganın en büyük özelliklerinden biri stresi azaltıp, sakinleşmenizi sağlamasıdır. Yoga vücudunuzda endorfin yani mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar. Yogada yorulmadan yapacağınız hareketlerle hem stresi vücudunuzdan atarsınız hem de mutlu olabilirsiniz.
7
Beslenmenizi Düzenler
Sadece egzersiz yaparak zinde ve fit bir görünümde olamazsınız. Ancak düzenli olarak yapacağınız yoga ile beslenme alışkanlıklarınız da değişebilir. Daha sağlıklı ve bilinçli beslenebilirsiniz. Kısacası beslenme anlamında yoga sizin doğru tercihler yapmanızı sağlar.
8
Rahat Uyku Uyumanızı Sağlar
Yoga uykusuzluk problemi yaşayanlara da birebir iyi gelmektedir. Uykusuzluk eğer altında çok ciddi sağlık problemleri yoksa, stresten kaynaklı olabiliyor. Yoga yaparak stresinizden uzaklaşabilir ve geceleriniz yogadan sonra daha huzurlu ve bol uykulu geçebilir. Özellikle yoga yaparken yapacağınız nefes egzersizleri ile rahatlayabilir ve gevşeyebilirsiniz.
9
Seks Hayatınıza Olumlu Katkısı Vardır
Vücudunuzdaki tüm kasların güçlenmesini ve çalışmasını sağlayan yoga, seks hayatınıza da olumlu katkılar sağlar. Örneğin bacaklarınızı ve vücudunuzu daha esnek bir şekilde hareket ettirmenizi sağlar.
10