Yemekleri Daha Sağlıklı Hale Getirmenin Yolları

22 Ekim 2015

Değişik Pişirme Yöntemleri Araştırın: Sote yapmak ya da kızartmak tek seçeneğiniz olmamalı. Bunların yanında buharda pişirme veya az suyla ağır ateşte pişirmek de hızlı ve sağlıklı bir seçenektir.
1
Sarımsak ya da Soğan Ekleyin: Kavrulmuş sarımsak ya da arpacık soğan lezzetli yemeklerinize derin, doyurucu bir tat ekleyecektir.
2
Hamur İşlerini Bal Kabağıyla Deneyin: Tariflerinize püre edilmiş bal kabağı eklerseniz çok lezzetli olur.
3
Tariflerinizde Ezilmiş Muz Kullanabilirsiniz: Tarifinize yarım ezilmiş muz eklerseniz yumurtayı da daha az kullanmış olursunuz. Muzu kabartma tozuyla birlikte karışıma ilave edebilirsiniz.
4
Farklı Baharatlar Kullanın: Yemeklerinize farklı baharatlar eklerseniz değişik tatlar alırsınız.
5
Balzamik Deneyin: Etleri marine etmede ya da salata soslarında balzamik kullanarak yemeklerinizi daha lezzetli hale getirebilirsiniz. 
6
Kızartmak Yerine Fırında Pişirin: Birçok yemeği kızartmak yerine fırında pişirerek hem hafif hem de lezzetli hale getirebilirsiniz.
7
Tuzu Azaltın: Tariflerinizde yemeğe eklediğiniz tuzun yerine biber, baharat, limon suyu, sirke gibi alternatif çeşniler kullanabilirsiniz.
8
Lifi Artırın: Beyaz un yerine tariflerinizde kepekli unla normal unu karıştırın.
9
Domates Salçası Kullanın: Akşam yemeğiniz için fırında köfte yapıyorsanız üzerine gezdireceğiniz domates salçasıyla sağlıklı ve güzel bir lezzet yakalayabilirsiniz.
10