Yazı Formda Geçirmenin Yolları

06 Mayıs 2019

Zayıflamak için sadece kışın değil yazın da çaba harcamanız gerekmektedir. Bu yüzden yazın kilo almamak, formunuzu korumak ve diyet yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. İşte yazı formda geçirmenizi sağlayacak öneriler...
1
Yemeğinizi Arkadaşlarınızla Paylaşın: Yaz ayları tam bir sosyalleşme aylarıdır fakat bu durum dışarda yemek yememize ve daha çok kalori almamıza sebep olmaktadır. Bunu azaltmak için yemeklerinizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bu durum porsiyonlarınızın da azalmasına neden olmaktadır.
2
Meyvenin Yanında Süt Tüketin: Lif ve vitamin alımınızı arttırmanız için meyve tüketirken yanında süt de tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Yaz meyveleri kalori açısından çok da masum olmadığı için, süt kalori oranını dengelemenize yardımcı olmaktadır.
3
Bol Su İçin: Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi, bol su tüketimi ile giderilmektedir. Ayrıca yaşamın her döneminde vücuttan toksinlerin atılması ve metabolizmanın dengelenmesi için yeterli miktarda su tüketilmesi gerekmektedir. Bu nedenle günde 10-12 bardak su tüketilmesi gerekir.
4
Dondurmayı Abartmayın: Yaz aylarının vazgeçilmez tatlısı dondurmanın tüketimine dikkat edilmelidir. Günde en fazla 2-3 top dondurma tüketmelisiniz.
5
Yoğurt Tüketimine Özen Gösterin: Günde bir kase yoğurt vücut ısısını dengelemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca doygunluk hissi sağlamaya da yardımcı olmaktadır.
6
Tuzlu ve Yağlılardan Uzak Durun: Tuzlu, baharatlı, acı ve yağlı yiyeceklerden olabildiğinde uzak durmanız gerekmektedir çünkü bu tür yiyecekler sindirim problemlerine ve mide sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca acı ve baharatlı yiyecekler sanılanın aksine zayıflamaya yardımcı olmamaktadır. Sadece metabolizmanın kısa süreliğine hızlı çalışmasını sağlar.
7
Sporu İhmal Etmeyin: Spor yapmak vücudun aktif ve verimli çalışmasını sağlamaktadır. Bu yüzden düzenli ve verimli hareketlerle çalışabileceğiniz sporlar yapmaya devam etmelisiniz.
8
Kahvaltıyı Atlamayın: Yaz aylarında kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin, taze sebzeler ve kafeinli içecekler yerine süt ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. 
9
Serinletici Zayıflama Kürleri: Yazın hem serinletici hem de sağlıklı karışımların tüketilmesi gerekir. Bu kürler metabolizmayı hızlandırdığı gibi, anti-aging etkisinden de yararlanılabilir. Bu kürleri her sabah aç karnına tüketebilirsiniz.
10